Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό για αμοιβές


sotiris13

Recommended Posts

avgoust, το συμβόλαιο συντήρησης είναι σαν το ασφάλιστρο ατυχήματος που πληρώνεις για το αυτοκίνητο ή τη μηχανή σου.

Αν τρακάρεις δεν πληρώνεις έξτρα. Στα προγράμματα, αν αλλάξει ο νόμος δεν πληρώνεις την αλλαγή.

Ξέρω επίσης οτι αν μείνεις σε παλιά έκδοση και χρωστάς πολές συνδρομές, τότε μπορείς να διαπραγματευτείς για καλύτερη τιμή, μέχρι και 50% κάτω.

 

Ειδικά αν το πρόγραμμα δεν έχει βελτιώσεις μπορείς να διαπραγματευτείς και ακόμη μεγαλύτερη έκπτωση.

Το ερώτημα είναι αν αλλάζοντας πρόγραμμα τα προβλήματα που λύνω είναι περισσότερα από αυτά που θα έχω.

 

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου για τους εγχώριους κατασκευαστές. Μην ξεχνάς οτι απευθύνονται σε μια πολύ μικρή αγορά για να πουλήσουν πολύ λίγα προγράμματα. Αν δεν υπήρχαν οι εγχώριοι κατασκευαστές, θα κάναμε ακόμα τις αμοιβές και τη θερμομόνωση με το χέρι, γιατί καμία πολυεθνική δεν θα έβγαζε πρόγραμμα αμοιβών για Ελλάδα. Και αν έβγαζε, θα στοίχιζε τα τριπλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τους υπολογισμούς της θερμομόνωσης κατέβασε το προγραμματάκι σε Excel που έχω ανεβάσει στα downloasds.

Για τις αμοιβές αναμείνατε λίγο καιρό...

 

Συμφωνώ με τον avgoust 100%.

Για να αναβαθμίσω από την έκδοση προ ΤΕΕ στην τελευταία έπρεπε να πληρώσω το ίδιο ποσό που θα πλήρωνε και ένας καινούριος αγοραστής, ποσό μεγαλύτερο από την αγορά ενός προγράμματος σαν το "Αμοιβές" του ΤΟΛ ή το αντίστοιχο της Insoft.

Λάθη στο πρόγραμμα πρέπει να διορθώνονται δωρεάν και όχι να πληρώνουμε συμβόλαιο συντήρησης. Για καινούριες εκδόσεις εννοείται ότι πληρώνουμε ένα λογικό ποσό το οποίο πρέπει να είναι ανάλογο της αξίας του προγράμματος. Δεν είναι δυνατόν το πρόγραμμα να κοστίζει 300€ και η αναβάθμιση 300€ απ' τη στιγμή που δεν αλλάζει συθέμελα. Δεν είναι δυνατόν το κόστος συντήρησης να είναι το 1/4 ή 1/3 ή ακόμα περισσότερο του κόστους αγοράς.

 

Στο ερώτημά σου Τ-911 να σου απαντήσω ότι δεν θα έχεις προβλήματα και αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις γιατί:

1) σου παρέχεται η δυνατότητα δωρεάν χρήσης του πλήρους προγράμματος οπότε βγάζεις τα συμπεράσματά σου μόνος σου χωρίς να ακούς τι λέει ο κάθε Χάρης που μπορεί να λέει το κοντό και το μακρύ του ή να εξυπηρετεί δικά του συμφέροντα και

2) το κόστος είναι όσο ένα συμβόλαιο συντήρησης για το civil οπότε και λάθος να κάνεις στην απόφασή σου μικρό το κακό.

 

Υ.Γ.: Πρώην χρήστης του civil από το 1996 (εποχή DOS).

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις προσδοκίες ψηλότερες από την πραγματικότητα, τότε θα είσαι μόνιμα δυσαρεστημένος.

Η πραγματικότητα είναι οτι ο εγχώριος κατασκευαστής πουλάει 100-200 προγράμματα το χρόνο. Ο ξένος κατασκευαστής πουλάει 5.000-10.000. Αν περιμένεις την ίδια ποιότητα και αντιμετώπιση τότε περιμένεις άδικα.

Όταν αγοράζεις τσίπουρο, δεν μπορείς να συγκρίνεις την συσκευασία την τιμή και το after sales με το καλύτερο ουίσκι στον κόσμο. Αλλά τσίπουρο δεν βρίσκεις έξω.

 

Αν θεωρείς οτι το πρόγραμμα του εγχώριου κατασκευαστή κάνει καλύτερα τη δουλιά σου από το Excel τότε θα πρέπει να το πληρώνεις ακόμα και ακριβότερα (αναλογικά) από τα προγράμματα ξένων κατασκευαστών.

Για μένα το θέμα είναι απλή αριθμητική και πλέον δεν με προβληματίζει. Στηρίζω τους εγχώριους όταν έχουν να προσφέρουν κάτι που δεν βρίσκω αλλού.

 

Χάρη, όταν θα έχω αρκετό χρόνο, θα δοκιμάσω τα προγράμματα που προτείνεις. Θέλει χρόνο για να καταλάβεις αν ένα νέο πρόγραμμα τελικά σου κάνει ή όχι, και τελευταία δεν αλλάζω εύκολα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

.............. Θέλει χρόνο για να καταλάβεις αν ένα νέο πρόγραμμα τελικά σου κάνει ή όχι, και τελευταία δεν αλλάζω εύκολα προγράμματα.

Για το ΤΟΛ δεν έχω ιδέα αλλά για το έτερο της κουβέντας (και δεν κάνω διαφήμιση) πίστεψέ με δε θέλει πάνω από μία ώρα (μήπως είμαι και υπερβολικός?)

Link to comment
Share on other sites

T-911

Καλά κάνεις και είσαι επιφυλακτικός αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση και κατηγορία προγραμμάτων δεν έχεις να χάσεις τίποτα ιδιαίτερο ούτε σε χρήμα ούτε κυρίως σε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με Χάρη και avgoust! Χρησιμοποιώ το πρόγραμμα αμοιβών της μεγάλης φίρμας, και μόνο αυτό, από την εποχή DOS. Πρόσφατα έκανα και αναβάθμιση (πριν 4-5 μήνες) και αγόρασα και την γκάμα για την κοστολόγηση έργων κλπ. Μετά κατέβασα το free trial της insoft και τάπαιξα που λένε. Το έπαιξα 2-3 μέρες και μετά το αγόρασα. 'Έμαθα γι αυτό, από τους συναδέλφους εδώ του φόρουμ.

Ολα σε ένα παράθυρο, ΙΚΑ-ΜΗΚΑ-ΣΥΚΑ, ΕΚΚΟ-ΜΕΚΚΟ-ΓΚΕΚΟ, ΣΑΥ-ΦΑΥ και λύκος να τα φάει, όλα είναι μπροστά σου. Δεν μπαινοβγαίνεις από πρόγραμμα σε υποπρόγραμμα με αυτόματες ενημερώσεις και τα γνωστά κουραφέξαλα. Τώρα έχω και τα δύο και τα βλέπω, αισθάνομαι ότι μέχρι τώρα είχα ποδήλατο και τώρα έγινα μηχανόβιος! Δεν λέω ότι το πρώτο είναι άχρηστο σαν πρόγραμμα. 'Εκανε την δουλειά του τόσα χρόνια. Όταν βλέπεις όμως κάτι νέο, με άλλη φιλοσοφία να μην το απορρίπτουμε πριν το δοκιμάσουμε. Το χρησιμοποιείς φούλ για 30 μέρες αν θέλεις, πρίν το αγοράσεις. Το κόστος του όπως είπαν και οι άλλοι, δεν είναι μεγάλο σε σχέση με τα γνωστά προγράμματα. Αυτό της ΤΟΛ δεν το ξέρω όμως από ότι λέει ο Χάρης πρόκειται για σοβαρή δουλειά. Γιατί όχι.

 

T-911 :

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου για τους εγχώριους κατασκευαστές. Μην ξεχνάς οτι απευθύνονται σε μια πολύ μικρή αγορά για να πουλήσουν πολύ λίγα προγράμματα. Αν δεν υπήρχαν οι εγχώριοι κατασκευαστές, θα κάναμε ακόμα τις αμοιβές και τη θερμομόνωση με το χέρι, γιατί καμία πολυεθνική δεν θα έβγαζε πρόγραμμα αμοιβών για Ελλάδα. Και αν έβγαζε, θα στοίχιζε τα τριπλά.

 

Φίλε Τ-911 εδώ συμφωνώ, πραγματικά αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα με τον τρόπο υπολογισμού των αμοιβών, δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει οπουδήποτε αλλού στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι με προλάβατε όσον αφορά το συμβόλαιο συντήρησης για κάτι που δεν έχει συντήρηση......

 

Αλλά μιας και λέμε ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει λίγες πωλήσεις, εγώ το έχω από το 1991 ή 93 νομίζω με α/α 1200 (περίπου). Βέβαια τότε δεν είχε Σ.Σ. αφού ξεκίνησε η μόδα από την εποχή που άλλαξε όνομα (ή χέρια δεν ξέρω)

Δηλαδή αν πουλάει 250 προγράμματα τον χρόνο, θα πρέπει τα σημερινά αγορασμένα προγράμματα να είναι κοντά στο 5000.

Για ρίξτε μια ματιά να δείτε τι α/α έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τ-911 εδώ συμφωνώ, πραγματικά αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα με τον τρόπο υπολογισμού των αμοιβών, δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει οπουδήποτε αλλού στον κόσμο.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου προσθέτοντας "στον πολιτισμένο κόσμο"

Αλλού υπάρχουν και χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπερα,

ειμαι νέος αρχιτεκτονας που σύντομα θα ασχοληθώ με την πρωτη δική μου μελετη.Θα ήθελα την αποψη σας για τα προγράμματα υπολογισμού αμοιβών,τις εμπειρίες ας απο τη χρηση τους (αν ειναι ευκολόχρηστα κτλ) καθως και τις οποιες προτάσεις σας γιατι συντομα θα κληθώ να αποκτήσω μια τετοια εφαρμογή.

Εργάστηκα σε ενα μόνο γραφείο μεχρι στιγμ'ης στο οποιο χρησιμοποιουσαν τις εφαρμογές της civiltech αλλα άκουσα και κοίταξα και αυτές της 4Μ.

Γεγονος είναι πως από υπολογισμό αμοιβών δεν έχω ικανοποιητική εμπειρία και θα δυσκολευτώ αρκετά, χωρια που το όλο ζήτημα των αμοιβών-φορολογικών μπορώ να πω πως με αγχώνει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια συμβουλή και άποψη

 

Παρατήρηση:

Χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση πριν ανοίξετε καινούριο θέμα.

ck

Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας.

Το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς και υπάρχουν και πολλές προτάσεις για διάφορα λογισμικά.

Κάνε μία αναζήτηση με τη μηχανή αναζήτησης του Φόρουμ και θα τα βρεις ή ψάξε στην κατηγορία προγράμματα.

Καλή περιήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.