Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λογισμικό για αμοιβές


sotiris13

Recommended Posts

Το "Αμοιβές 3.5" του ΤΟΛ θα το πάρεις 270€+ΦΠΑ αν είσαι νέος μηχανικός (μέχρι 5 χρόνια από τη λήψη του πτυχίου) ή έχεις κάποιο άλλο πρόγραμμα αμοιβών και δεν ζητήσεις να σου στείλουν τυπωμένο τον οδηγό χρήσης παρά μόνο ηλεκτρονικά σε μορφή pdf.

Το κλείδωμα γίνεται με κωδικό χωρίς usb hasp οπότε δεν επιβαρύνεσαι με πρόσθετο κόστος που για άλλες εταιρείες (πχ το Civil της Civiltech) είναι περίπου 70€ αν θυμάμαι καλά. Το αρνητικό είναι ότι κάθε φορά που θα κάνεις format το σκληρό σου δίσκο θα χρειάζεσαι και νέα ενεργοποίηση και το κυριότερο ότι δεν μπορείς να το έχεις ταυτόχρονα εγκατεστημένο σε σταθερό και φορητό και να μεταφέρεις το usb hasp απ' τον έναν στον άλλο Η/Υ. Κάτι που θεωρώ θα έπρεπε η εταιρεία να δίνει την επιλογή στον πελάτη.

Θεωρώ ότι αν ασχολείσαι με στατικά είναι πολύ καλή αγορά σε συνδυασμό με το ΔΙΑ.ΣΚ.2 που θα σου κοστίσει συνολικά 470€+ΦΠΑ για την προχωρημένη έκδοση και 370€+ΦΠΑ για τη βασική έκδοση.

Ρώτησε περισσότερα για τα κόστη των συμβολαίων συντήρησης αν σε ενδιαφέρουν και το τι περιλαμβάνουν. Με την αγορά πάντως έχεις μέσα στην τιμή και ένα 1 χρόνο συμβόλαιο συντήρησης. Το κόστος πάντως των 90€+ΦΠΑ/έτος ίσο με το 1/3 της τιμής αγοράς του προγράμματος το βρίσκω υπερβολικό όχι ως απόλυτο νούμερο αλλά ως ποσοστό της αρχικής αξίας.

Πριν την αγορά μπορείς να κατεβάσεις ΔΩΡΕΑΝ μια περιορισμένη δοκιμαστική έκδοση η οποία διαφέρει ως προς το ύψος των προϋπολογισμών και των δαπανών που επιτρέπονται. Παράγει αρχεία xml για το σύστημα του ΤΕΕ και επιτρέπει την εκτύπωση όλων των εντύπων. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και να αξιολογήσεις την δοκιμαστική έκδοση για όσο διάστημα θέλεις.

 

Το "Αμοιβές Mηχανικών v.6.6.2" της Insoft κοστίζει 185€+ΦΠΑ χωρίς να αναφέρει παραπάνω εκπτώσεις σε νέους μηχανικούς κ.λπ. Δεν υπάρχουν ετήσιες συνδρομές και συμβόλαια συντήρησης. Κάθε νέα έκδοση την κατεβάζεις δωρεάν από τον ιστότοπο της εταιρείας εκτός εάν πρόκειται για μεγάλης έκτασης αλλαγές που οφείλονται στην αλλαγή της νομοθεσίας.

Πριν την αγορά μπορείς να κατεβάσεις ΔΩΡΕΑΝ μια πλήρη δοκιμαστική έκδοση για 30 μέρες με πλήρη υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με τέτοιες δημοσιεύσεις καταλαβαίνουμε το ήθος και την πολιτική της κάθε εταιρίας

 

Αγόρασα το software της insoft.

 

Δυστυχώς δεν παρέχεται η δυνατότητα με μία άδεια που έχω πληρώσει να το έχω εγκατεστημένο κ στο laptop και στο γραφείο ταυτόχρονα.

 

Από την άλλη,είναι ένα από τα πιό εύχρηστα προγράμματα που έχω χρησιμοποιήσει κ από τα πιο αξιοπρεπή,μαζί με της ΤΟΛ,το οποίο όμως παρέχεται σε ακριβότερη τιμή κ με ''παραθυράκια'' όσον αφορά την υποστήριξη κ τις αναβαθμίσεις.Στην insoft τουλάχιστον μιλάνε ξεκάθαρα κ έχεις γνώση από την αρχή τί παίρνεις....

 

Ενοχλούμαι με συμπεριφορές άλλων εταιρειών προς τους πελάτες τους,όταν ζητάνε τρελό κόστος ''αναβάθμισης''=ευκαιρία για ''αρπαχτή'' όταν αλλάζει κάτι στο ΤΕΕ,είμαι πολύ ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση της insoft και τα πολλά μου συγχαρητήρια στον Κο Καραβούζη καθώς κ στο Χάρη για τα προγράμματα αμοιβών που έχουν υλοποιήσει.

 

myri,εκτός από το μειονέκτημα της insoft ως προς τα hasp keys και την υποχρέωση διπλοπληρωμής για 2 υπολογιστές,το ήθος κ η πολιτική της insoft είναι σε εξαιρετικά καλό επίπεδο,κατά τη γνώμη μου ως πελάτης.

 

Το γράφω δημοσίως γιατί πιστεύω ότι πρέπει να ''read between the lines'' και θεωρώ ότι με αυτές τις δημοσιεύσεις αδικείται ο Κος Καραβούζης.

 

ps:Χάρη,βάλε button ''donate'' στα προγράμματά σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Nα επιβεβαιώσω τα λεχθέντα του zavi σχετικά με την εξυπηρέτηση της insoft, ήταν πάντα άμεση και να προσθέσω θέλω και τα δικά μου συγχαρητήρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,το γνωστό Χάρη του φόρουμ,για το πρόγραμμα υπολογισμού αμοιβών που έφτιαξε κ μοιράστηκε μαζί μας.

 

Κ αυτός Θ-Ε-Ο-Σ,ο μόνος λόγος που αγόρασα κ της insoft είναι τα xml,αφού δεν την πάλευα κ πολύ να τα φτιάξω online....Πλήρωσα ουσιαστικά μόνο κ μόνο για να εξοικονομήσω το χρόνο μου.

 

Κ ξαναλέω: και της insoft και του Χάρη είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

 

ps:Χάρη,βάλε button ''donate'' στα προγράμματά σου. ;)

 

Και ο iliekater ας το σηκώσει και ας βάλει και αυτός donate.

 

Δεν έχω λόγια για τους 2 σας.:P

Link to comment
Share on other sites

respect και για τους δύο.

 

Εγώ δηλαδή που δεν είχα/έχω ιδεά από αμοιβές με το πρόγραμμα του Χάρη ξεκίνησα και μπορώ να πω με σιγουριά ότι βγάζω μια άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.