Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Που μπορώ να βρω αεροφωτογραφίες


didroug

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

είχα βρεί ένα site (πριν περίπου 2 χρόνια) όπου είχα δωρεάν πρόσβαση σε αεροφωτογραφίες από την Ελληνική επικράτεια από την δεκαετία του '60 (ίσως και παλαιότερα) μέχρι σήμερα (νομίζω) με διάφορες αναλύσεις και τεράστιο πλήθος αεροφωτογραφιών. Ήταν εξαιρετικά απλό στην χρήση και πολύ βοηθητικό. Λόγω ... κλοπής του υπολογιστή μου, έχασα και το site αυτό... Ψάχνω στο google να το ξαναβρώ, αλλά δεν έχω καταφέρει ώς τώρα κάτι.... Δεν θυμάμαι καν πώς το έλεγαν... Μήπως κάποιος από εσάς το έχει υπόψιν του; (δεν νομίζω όμως ότι ήταν κάποιου επίσημου κρατικού φορέα)

Σας ευχαριστώ πολύ!

Edited by John Iliadis
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ειναι αυτο

http://www.geodata.gov.gr/maps/

 

νομιζω ο ακις [σαν την Χαλκιδικη δεν εχει]... ειχε κατεβασει ¨κατι" σαν αυτο που λες.....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όχι, ήταν κάποιο site αποκλειστικά για αεροφωτογραφίες, το οποίο όταν εστίαζες σε μια περιοχή, σημείωνε με ορθογώνια περιγράμματα ακριβώς την περιοχή κάλυψης της κάθε αεροφωτογραφίας και όταν κλίκαρες πάνω στο περίγραμμα αυτό, σου εμφάνιζε την αεροφωτογραφία.

Edited by John Iliadis
Link to comment
Share on other sites

Γεωγραφική υπηρεσία Στρατού - Γεωευρετήριο:

http://web.gys.gr/GeoSearch/GYS/GeoIndex.html

Για αγορά προφανώς από τη ΓΥΣ. Ελεύθερα δεν δίνονται.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

ούτε η Γ.Υ.Σ ήταν, ούτε το κτηματολόγιο. Εμφάνιζε αυτομάτως τα περιγράμματα κάλυψης της κάθε αεροφωτογραφίας και κλικάροντας εμφάνιζε την αεροφωτογραφία χωρίς να μεσολαβήσει ΚΑΜΙΑ παραγγελία σε ΚΑΝΕΝΑΝ φορεά. Εμφάνιζε κανονικά την αεροφωτογραφία στην οθόνη και μπορούσες να κάνεις print screen και να την έχεις!

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σου λέει η melissa είναι, δεν χρειάζεται παραγγελία απλά βάζεις τις συντεταγμένες του οικοπέδου που σε ενδιαφέρει ή επιλέγεις το πολύγωνο και δεξιά σου βγάζει όλες τις διαθέσιμες χρονολογίες για την επιλεγμένη περιοχή οπού έχει πλήρη επισκόπηση

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συνάδελφοι, έχετε απόλυτο δίκιο!!

Φαίνεται ότι ήταν αυτό τελικά το site.... (δεν μπορούσα να εμφανίσω την λίστα των αεροφωτογραφιών)

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2018 at 10:53 ΜΜ, melissa said:

στην σελιδα του κτηματολογίου http://gis.ktimanet.gr/wms/apr1/

 

On 21/4/2018 at 11:07 ΜΜ, killertomato said:

αυτό που σου λέει η melissa είναι, δεν χρειάζεται παραγγελία απλά βάζεις τις συντεταγμένες του οικοπέδου που σε ενδιαφέρει ή επιλέγεις το πολύγωνο και δεξιά σου βγάζει όλες τις διαθέσιμες χρονολογίες για την επιλεγμένη περιοχή οπού έχει πλήρη επισκόπηση

Πώς γίνεται να την αποθηκεύσω σε οποιαδήποτε μορφή;

Βρήκα την περιοχή που με ενδιαφέρει με X,Y , πρέπει να τους τηλεφωνήσω ;

Όσο και να έψαξα δέν έχει επιλογή για αποθήκευση αρχείου.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει αποθηκευση. Εγω χρησημοποιώ το εργαλείο αποκομμάτων των windows για να αποθηκεύσω το τμήμα που μ ενδιαφέρει μαζι με το λινκ. 

Αυτο που βλεπεις ειναι μια προεπισκόπηση. Την αεροφωτογραφια την αγοραζεις απο το κτηματολογιο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.