Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρτιότητα oικοπέδου


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής θέμα:

έχω το σχέδιο Οριοθέτηση Οικισμού που έχω πάρει από την Πολεοδομία και στους γενικούς όρους δόμησης αναφέρει κατά λέξη " η αρτιότητα στο τμήμα που περικλείεται από τα σημεία........ ορίζεται σε 500τ.μ ".

Αυτό σημαίνει ότι για να είναι άρτιο το οικόπεδο πρέπει να είναι μεγαλυτερο των 500τ.μ ???

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτή είναι η κατα κανόνα αρτιότητα ,δες όμως και την παρέκκλιση που σου δίνει! η παρέκκλιση ισχύει για οικόπεδα δημιουργηθέντα πρίν την ημερομηνία δημοσίευσης του φεκ οριοθέτησης για το συγκεκριμένο οικισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για την αρτιότητα οικοπέδου για την μεταβίβαση του.

 

Καταρχήν επειδή στο οικόπεδο υπάρχει κτίριο προ του '55, το οποίο ομως επισκευάστηκε αργότερα με τσιμεντόλιθους, με συμβούλευσαν, στο τοπογραφικό για την μεταβίβαση του να αποτυπώσω το κτίριο κανονικά, αλλά να μην αναφέρω την παλαιότητα του. Επίσης μου είπαν να γράψω στην δήλωση "δεν έγινε έλεγχος τίτλων".

 

Το πρόβλημα τώρα ειναι το εξής, το οικόπεδο ειναι 80 τ.μ. εντός οικισμού με αρτιότητα 300 τ.μ. Το συγκεκριμένο οικόπεδο προέκυψε απο κληρονομιά, χωρίζοντας ένα μεγαλύτερο οικόπεδο σε δύο μέρη το 1986. Ομως η αρτιότητα κατά παρέκκλιση ισχύει για τα οίκοπεδα που υπήρχαν προ του 1985.

Σε αυτή τη περίπτωση τι ισχύει;

Δηλώνω ότι το οικόπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο;

Εαν όμως εγώ έχω δηλώσει οτι δεν έγινε έλεγχος τίτλων, πώς υποτίθεται οτι γνωρίζω ότι το συγκεκριμένο οικόπεδο δημιουργήθηκε μετα το ΄85 οπότε δεν είναι άρτιο κατα παρέκκλιση;

Εαν κοιτάξω τι γράφει το συμβόλαιο τι αναγράφει για την αρτιότητα του, μετά πώς μπορώ να ισχυριστώ ότι δεν έγινε έλεγχος των συμβολαίων ώστε να μην δηλώσω την παλαιότητα του κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και σε παλαιότερο ποστ αποτυπώνεις τα κτίρια και αναφέρεις το αν είναι παλαιό κτίσμα ή όχι (δεν χρειάζεται κατά την γνώμη μου να γίνεις ιντιάνα τζόουνς και να ψάξεις πότε ακριβώς κτίστηκε ή ανακατασκευάσθηκε ) Αυτό μπορεί να γίνει αν σου ζητηθεί να το νομιμοποιήσεις για προ του 1955 ή με άδεια οικοδομής κλπ. τότε το ψάχνεις Εγώ προσωπικά αν το έβλεπα με τσιμεντόλιθους δεν θα έγραφα κτήριο προ του 1955 Τώρα όσο αναφορά για το χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου πρέπει να εξετάσεις τα συμβόλαια για να δείς αν είναι άρτιο κατά παρέκλιση και να αναφέρεις ίσως και το συμβόλαιο κτίσης

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και σε παλαιότερο ποστ αποτυπώνεις τα κτίρια και αναφέρεις το αν είναι παλαιό κτίσμα ή όχι (δεν χρειάζεται κατά την γνώμη μου να γίνεις ιντιάνα τζόουνς και να ψάξεις πότε ακριβώς κτίστηκε ή ανακατασκευάσθηκε ) Αυτό μπορεί να γίνει αν σου ζητηθεί να το νομιμοποιήσεις για προ του 1955 ή με άδεια οικοδομής κλπ. τότε το ψάχνεις Εγώ προσωπικά αν το έβλεπα με τσιμεντόλιθους δεν θα έγραφα κτήριο προ του 1955 Τώρα όσο αναφορά για το χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου πρέπει να εξετάσεις τα συμβόλαια για να δείς αν είναι άρτιο κατά παρέκλιση και να αναφέρεις ίσως και το συμβόλαιο κτίσης

 

 

Ελέγχω τα συμβόλαια για να δω την αρτιότητα και το κτίριο το αποτυπώνω σαν "διόροφο κεραμοσκεπές" όπως μου είπε ένας συναδελφος.

Eπομένως το να δηλώσω "δεν έγινε έλεγχος τίτλων" οπως με συμβουλευσαν στην δήλωση του τοπογραφικού, δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

καλά είναι να το γράψεις ότι δεν έγινε έλεγχος τίτλος ώστε να εξασφαλιστείς γιατί ο έλεγχος τίτλων προυποθέτει επίσκεψη στο υποθυκοφυλάκειο έλεγχο των μερίδων αν έχει γίνει μεταγραφή του συμβολαίου που στο κάτω - κάτω δεν έχουμε και την απαραίτητη γνώση να το κάνουμε (δεν είμαστε δικηγόροι ) Αν και πολλες φορές εγώ καταφεύγω στο υποθυκοφυλάκ. ύστερα από μια περίπτωση που μου έτυχε και παραλίγο να την πατήσω

Link to comment
Share on other sites

καλά είναι να το γράψεις ότι δεν έγινε έλεγχος τίτλος ώστε να εξασφαλιστείς γιατί ο έλεγχος τίτλων προυποθέτει επίσκεψη στο υποθυκοφυλάκειο έλεγχο των μερίδων αν έχει γίνει μεταγραφή του συμβολαίου που στο κάτω - κάτω δεν έχουμε και την απαραίτητη γνώση να το κάνουμε (δεν είμαστε δικηγόροι ) Αν και πολλες φορές εγώ καταφεύγω στο υποθυκοφυλάκ. ύστερα από μια περίπτωση που μου έτυχε και παραλίγο να την πατήσω

 

 

πόλυ ωραία, γράφω λοιπόν ότι δεν έγινε έλεγχος τίτλων για να μην έχω προβλήματα,

όμως τι θα δηλώσω για την αρτιότητα ενός οικοπέδου 80 τ.μ. εντός οικισμού με ο.δ. 300 τ.μ.;

πώς θα ξέρω εαν πρέπει να το χαρακτηρίσω άρτιο κατα παρέκκλιση ή μη άρτιο;

εαν το χαρακτηρίσω ως μη άρτιο και οικοδομήσιμο, θα υπάρχει πρόβλημα με τη νομιμότητα του υπάρχοντος κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.