Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελέγχος δόμησης


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι..Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση.

Γνωρίζει κανείς πως μπορω να ελέγξω αν ένα δωμα το οποίο έχει κολώνες , έχει μετρήσει στην δόμηση του κτιρίου?

Μπορω να το δω απο κάπου πχ αδεια οικοδομής ή διάγραμμα κάλυψης?

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να το ελέγξω απο δΚ?

Στο ΔΚ βλεπω πως δεν μου έχει όλο τον όροφο αλλα έχω περίσεια ΣΔ..

Η άδεια είναι του 08.

 

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Στό ΔΚ υπάρχουν σχεδιασμένοι ανά όροφο, αναλύτικά όλοι οι χώροι που μετράνε στον ΣΔ, οι ημιυπαίθριοι και οι εξώστες.

Εκεί μπορείς να εντοπίσεις εάν υπάρχει σαν σχήμα και σαν εμβαδόν αυτό που λές δώμα.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η άδεια είναι του 2008 , τότε το δώμα δεν μετράει στην δόμηση , αλλά είναι νόμιμο σαν κατασκευή πάνω από το μέγιστο ύψος του κτιρίου .

Από την άλλη αφού έχεις υπόλοιπο δόμησης , τότε αν την υπολποιήσης στο επίπεδο του δώματος τότε αυτό θα μετρήσει στον ΣΔ .

Υπάρχουν περιπτώσεις που αν έχεις υπόλοιπο ΣΔ 15-20 τμ , τότε δεν έχει νόημα να την υλοποιήσεις αφού τα 12-15 τμ θα είναι το ίδιο το δώμα .

Θα μπορούσες όμως να κάνεις το δώμα όροφο ως προς το ύψος μετρώντας το στον ΣΔ .

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας..

 

Η ερώτηση μου εγινε σχετικα με την τακτοποιηση Η/Χ και λοιπων κλειστων χωρων.

Ενδιαφέρεται ένας πέλατης για να δηλωσει το δωμα το οποίο το εχει κλεισει ,απο τα δκ που κοιταξα είδα πως στην δόμηση έχει υπολογισει μονο το ενα μικρο κομματι του δωματος αλλα μου κανει εντυπωση που ολο το δωμα έχει κολονες.

 

Ευχαριστωω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.