Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δυνατότητες εργασίας και προοπτικές εκπαίδευσης Πολιτικών Έργων Υποδομής


thanasis.argi

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανονικότατα και με πλήρη δικαιώματα. Πιθανών να χρειαστεί να κάνεις πρακτική άσκηση έως 3 χρόνια όμως. Ότι ισχύει για τα πτυχία εξωτερικού και κολεγίων στην Ελλάδα δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλω πολυ πες μου εισαι σιγουρος οτι με το πτυχιο μου θα μπορεσω να εργαστω στο εξωτερικο εχοντας πληρη επαγγελματικα δικαιωματα...διλαδη αυτα που απο οτι ακουω δεν μπορω να εχω στην ελλαδα?.....σε ρωταω γιατι εχω αγχωθει με αυτα που ακουω....

σε ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ δεν μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα πραγματικά αυτόνομα. Οικοδομικά μόνος δεν μπορείς. Γέφυρες κτλ είναι μόνο δημόσια έργα. Το ΤΕΕ πάει να σου φάει τα τοπογραφικά. Άρα είσαι επί ξύλου κρεμάμενος.

Λύση 1: Βρίσκεις έναν ΠΜ να του σκας προστασία και να υπογράφει αυτός για σένα.

Λύση 2: Πας εξωτερικό και βλέπεις την Ελλάδα στις ειδήσεις και γελάς

Λύση 3: Πας σε κολέγιο στο 3ο ετος, εργάζεσαι 3 χρόνια ως πρακτική άσκηση και έχεις επαγγελματικά δικαιώματα ΠΜ πολυτεχνείου.

Λύση 4: Ταΐζεις υπάλληλους της πολεοδομίας. Μην ξεχνάς έχουν να βγάλουν τα σπασμένα από τις περικοπές.

Λύση 5: Άκρη για τα δημόσια έργα. Σήμερα υπερβολικά δύσκολα.

 

Υπόψιν ότι λέω ισχύουν σήμερα. Αύριο μπορεί να έρθουν όλα τούμπα...

Link to comment
Share on other sites

Η 2η λυση νομιζω ειναι η καλυτερη...!!

 

Καταρχην φιλε Θαναση στο εξωτερικο θα δουλευεις ως υπαλληλος (κατα πασα πιθανοτητα) οποτε η εταιρια θα χει στο προσωπικο της ΜΧ'ς με δικαιωματα υπογραφης σε ολα τα θεματα.

Η δουλεια σου δε νομιζω πως θα ειναι να υπογραφεις αλλα να φερνεις εις περας το χειροπιαστο κομματι.

 

Εδω στην Ελλαδα μπορεις να δουλεψεις μονος σου αν ανοιξεις γραφειο, αφου ξερεις οτι εχεις καποια επαγγελματικα δικαιωματα. Στην επαρχια ειναι πιθανοτερο να βρεις αντικειμενο.

Link to comment
Share on other sites

@thanasis.argi επικοινώνησε με τον cna καλύτερα. Θα σε ενημερώσει πολύ καλύτερα από όλους. Υπάρχει και forum Μηχανικών ΤΕ αν θες να αναπτύξεις τους προβληματισμούς σου. Στείλε pm για λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ πάει να σου φάει τα τοπογραφικά.

 

Αγαπητέ, το ΤΕΕ και ο ΠΣΔΑΤΜ δεν πάει να του φάει τίποτα. Τα παρανόμως φαγωμένα θέλει πίσω.

 

Δεν ποστάρω για να αρχίσω σύρραξη, αλλά προκαλείς αναίτια. Προπαγανδίζεις το νέο μελλοντικό συνάδελφο. Τα επ. δικαιώματα είναι -είπαμε- μεγάλο ζήτημα.

 

@thanasis.argi

 

Καλές είναι οι γνώμες του forum αλλά δεν παύει να είναι forum. Ψάξε και μόνος. Έχεις περάσει σε ΑΤΕΙ οπότε πρέπει να συνηθίσεις το καλώς εννοούμενο "ψάξιμο"

Link to comment
Share on other sites

@DOOM για να λέμε τα "δίκαια", έχεις δίκιο

αλλά η έκταση είναι ελάχιστη κι αυτή τις περισσότερες φορές υπάρχει και η υπογραφή ΠΕ...

Από το ΤΕΕ δεν περιμέναμε τίποτα λιγότερο από την επίθεση στους ΤΕ για τα τοπογραφικά σαν τη "δίκαιη λύση", αλλά όταν ο σύλλογός σας στρέφει κι αυτός τα βέλη του στους ΤΕ σαν την αιτία της αναδουλειάς, εδώ χάνετε κάθε έννοια δικαίου. Τουλάχιστον γι αυτό το θέμα το post του GRTOPO τα λέει όλα καθαρά.

Καλό θα είναι να ψαχτεί ο συνάδελφος όπως του προτείνεις αλλά στο τέλος κι αυτός θα ακολουθήσει την πεπατημένη..

Για να μην νομίζεις ότι βρήκα πάτημα ξαναλέω έχεις δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,σε μερικους μηνες θα φοιτησω στη σχολη πολιτικων/εργων/υποδομης/θεσσαλονικη/

εχω μπερδευτει αφανταστα με οσα ακουω ο καθενας λεει το δικο του.

 

Ετσι λοιπον θα ηθελα να βοηθησω μεσα απο αυτο το ποστ οσους χριαζοντε βοηθεια...........ας δοσουν απαντησεις οι πιο εμπειροι

......ΞΕΚΙΝΩ 1'' το οτι δεν εχω πληρη επαγγελματικα δικαιωματα σημαινει πως δεν μπορω να εργαστω ....και αν μπορω ποια θα ειναι η ασχολια μου.....εσυ με τι ασχολησε?,εισαι ευχαριστημενος..?

 

2'' θα ηταν καλυτερα να εργαστω στην επαρχια ή σε μεγαλουπολη...?

 

3''αν εργαστω στον δημο το μεταπτυχιακο μετραει στον διωρισμο...?

 

4'' στο εξωτερικο μπορω να εργαστω ασκοντας πληρως τα επαγγελματικα μου δικαιωματα(συμφωνα με αυτα που γραφονται στο σιτε της σχολης).......

ή ακομη καλυτερα θα ειμαι αναγνωρισμενος σαν Πολιτικος Μηχανικος......???

 

 

5''διαβασα στο φορουμ πως αρκετοι Π.Μηχαν. εργαζονται σε ελληνικες εταιριες εγγατεστημενες στην Αραβια .....φεροντας εις περας εργα μεγαλου μπατζετ.....εγω σαν αποφοιτος της σχολης και με μεταπτυχιακο εχω ελπιδες να βρω δουλεια εκει....?

εγω νομιζω πως οχι γιατι στην ανατολη θα ζητησουν Π.Μ. ΣΑΝ ΠΙΟ ΕΧΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εγώ συνάδελφος είμαι, και εγώ θα φοιτήσω στη σχολή Πολιτικών Έργων Υποδομής στη Θεσ/νίκη. Θα ήθελα μία μικρή ενημερώση σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα και πληροφορίες σχετικά με αυτή τη λύση που αναφέρει το μέλος stayros. Ετχαριστώ!

 

Λύση 3: Πας σε κολέγιο στο 3ο ετος, εργάζεσαι 3 χρόνια ως πρακτική άσκηση και έχεις επαγγελματικά δικαιώματα ΠΜ πολυτεχνείου.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.