Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια για προκατασκευασμένα κτήρια


Recommended Posts

Προκατασκευασμένη. Όχι συμβατική κατασκευή. Κατασκευάζεται στο εργοστάσιο και πηγαίνει σε κομμάτια στο οικόπεδο, όπου και τοποθετούνται και μοντάρονται.

Link to comment
Share on other sites

Προκατασκευασμένο μπορεί να είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα, από χάλυβα ή από ξύλο.

Διαφορά υπάρχει όντως στο ΙΚΑ όπως είπες που υπολογίζεται με τον Πίνακα ΙΙ.

Εκτός εάν πρόκειται για τυποποιημένη προκατασκευασμένη κατοικία με άδεια από το ΥΠΕΧΩΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Μίλησα με το ΤΕΕ και μου είπαν ότι τα Προκατασκευασμένα μπορούν να υποβληθούν με βάση ένα βασιλικό διάταγμα του 38 (το ξέρει κανείς;), αλλά επειδή δεν το ξέρουν, οι πολεοδομίες λένε να γίνεται κανονικά η διαδικασία, σαν να ήταν συμβατική κατασκευή.

 

Άρα και οι αμοιβές ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Αν κατάλαβα καλά για οποιαδήποτε προκατασκευασμένη κατασκευή χρειάζεται έκδοση κανονικής οικοδομικής άδειας...Ακόμη και για αυτά τα ξύλινα σπιτάκια (των πολύ λίγων τετραγωνικών) που χρησιμοποιούνται κυρίως ως αποθήκες? Δέχτηκα ερώτηση από πελάτη για το εάν χρειάζεται άδεια και πόσο θα του κοστίσει, για ένα τέτοιο κτίσμα το οποίο θέλει να κατασκευάσει σε κάποιο κτήμα του στο βουνό στην άκρη του κόσμου...Μα καλά αξίζει να βγάλει κανονική άδεια για κάτι τέτοιο? Δεν κάθεται σπιτάκι του καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αυτό το ΤΕΕ με τους νόμους του '30 την έχει βγάλει ζάχαρη εύγε!!!!Συνάδελφε dimpan1983 συμφωνώ μαζί σου αλλα εαν ο πελάτης σου που θα του βγάλεις την άδεια για τα 30 τ.μ. κατα λάθος κατασκευάσει 80 τ.μ. τότε τι κάνουμε; θα είναι μάγκας που στην έφερε; δεν νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα και εγω να ρωτήσω για έκδοση άδειας για προκάτ και συγκεκριμένα για μια αποθήκη 100 τμ.

Η κατασκευή θα είναι από χαλύβδινες κοιλοδοκούς ανα 3μ για το σκελετό και για τοιχοποιία 10εκ μόνωση πλέγμα και σοβάς. Η απορία μου είναι τι γίνεται με τη στατική μελέτη σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.