Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φέρουσα τοιχοποιία - Έλεγχος στατικής επάρκειας


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ασχολούμαι με μια μελέτη κατασκευής του 54. Τα χαρακτηριστικά του ακίνητου είναι:

Ισόγειο και όροφος, 145Μ2 και η απόληξη του ορόφου είναι δυο τετράκλινες σκεπές. Ο πελάτης ζητά να μετατραπεί ο χώρος αυτός σε παραδοσιακό καφέ, αυτό έχει ως συνέπεια την καθαίρεση μεσοτοιχιών δρομικών 10cm.

Με μια πρόχειρη αυτοψία αποκαλύπτεται ότι οι σκεπές δεν ακουμπάνε σε καμία μεσοτοιχία πάρα μόνον στην περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία (μπατική-40cm), οι τοίχοι του ορόφου είναι σε απολυτή περασιά με τους δοκούς και την τοιχοποιία του ισόγειου

Έχοντας έρθει σε μια πολύ σύντομη και γρήγορη επικοινωνία με την αντίστοιχη πολεοδομία και τον στατικό της υπηρεσίας μου άπαντα με μια φράση «έλεγχος στατικής επάρκειας», το θέμα είναι ότι υπάρχει μια στατική μελέτη την οικοδομής και συγκεκριμένα του ισόγειου (πλάκες, δοκάρια κλπ ) χωρίς να υπάρχει κάτι για τον όροφο πάρα μονό κάτοψη του χώρου και κάποιες τομές μονό (τα αρχιτεκτονικά δηλαδή).

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1. Να έρθω σε επικοινωνία με τον στατικό και να τον πείσω ότι με την μελέτη δηλαδή τα στατικά τα οποία έχω του ισόγειου καλύπτομαι και για τον όροφο λόγο συμμετρίας και περασιάς (και να χρειαστεί μονό μια υπεύθυνη δήλωση).

2. Το πρόγραμμα FEDRA το οποίο το έχει αναφερθεί σε προηγούμενο POST είναι ικανό να με βοηθήσει στην περίπτωση αυτή.

 

Θα ήμουν ευγνώμων για οποιαδήποτε βοήθεια.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά.

 

Κάπου τα μπερδεύεις. Βλέπω ότι μιλάς για Φέρουσα Τοιχοποιία αλλά απ' την άλλη αναφέρεις και πλάκες-δοκάρια. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος ; Εν πάσει περιπτώσει δηλαδή, τι και τι υπάρχει σε κάθε στάθμη ;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, είναι σαν να λέμε πως άμα έχεις στατική μελέτη για ισόγειο και από πάνω έχει πέσει αυθαίρετα άλλος ένας όροφος ίδιος, είσαι καλυμμένος. Μα καλα! τα επιπλέον φορτία δεν τα σκέφτεσαι? η συμμετρία είναι το θέμα σου? Οτι είναι περασιά οι τοίχοι και τα δοκάρια? Για να μη σχολιάσω το πόσο έγκυρη είναι σήμερα μια στατική μελέτη του 54, ειδικά όταν θες να βάλεις μέσα πιο βαριά χρήση.

 

(συγνώμη για το έντονο ύφος, αλλά το θέμα δεν είναι ο τυπικός έλεγχος της υπηρεσιας, αλλά το να κοιμάσαι ήσυχος και να έχεις υπογράψει μια ασφαλή κατασκευη)

 

όσον αφορά την ουσία της κατασκευής: μάλλον έχεις μια περίπτωση μικτής κατασκευής: πλάκα που εδράζεται περιμετρικά (μόνο? ή και ενδιάμεσα?) σε φέρουσα τοιχοποιία και ίσως και καμιά κολώνα στο μέσο της κάτοψης.

 

θα πρότεινα να γίνει μια νεα στατική μελέτη. πρόσεξε: δεν είναι όπως κτίριο από μπετόν, και δεν είναι φέρουσα τοιχοποιία οπως το χαρακτηρίζεις. είναι μικτή κατασκευή.

 

πάντως σιγουρέψου για το πάχος των εσωτερικών τοίχων και μην είσαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν συμβάλουν στην στατική λειτουργία.

 

επίσης αν πρέπει να γίνει συνένωση των χώρων αυτό γίνεται με δημιουργία ανοιγμάτων στο μεσότοιχο, δεν είναι ανάγκη να το γκρεμίσεις όλο.

 

και πιο παραδοσιακό θα είναι έτσι και πιο ασφαλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι και με την απλή βεβαίωση (που δεν πρόκειται να την δεχτούν στην πολεοδομία-ευτυχώς) αναλαμβάνεις την ευθύνη του έργου για την υπόλοιπη διάρκεια της ζωής του.

Σίγουρα πρέπει να κάνεις νέα μελέτη λόγω αλλαγής χρήσης - φορτίων και θα σου ζητηθεί και τεχνική έκθεση – δήλωση που θα περιγράφεις την σημερινή κατάσταση του κτιρίου.

Αν είναι μικτή κατασκευή, σου εύχομαι να είναι ισχυρή και φέρουσα η τοιχοποιία του ισογείου, ώστε να παραλαμβάνει αυτή τον σεισμό και τα υποστυλώματα Ω.Σ να φέρουν μόνο τα κατακόρυφα φορτία. Διαφορετικά θα έχεις σοβαρό πρόβλημα επάρκειας.

Όσο για τους τοίχους των 10 εκ μπορεί να είναι μικρού πάχους και να μην επιτρέπεται να λαμβάνονται σαν φέροντες, αλλά μπορεί να έχουν άλλες λειτουργίες που δεν τις υπολογίζεις....

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο σαφής.

 

Δεν ανέφερα ποτέ ότι ο όροφος είναι αυθαίρετος (φίλη eliza.pap) απλά στο αρχείο της πολεοδομίας υπάρχουν μονό τα αρχιτεκτονικά. Οι μεσοτοιχίες είναι δρομικές και δεν συμβάλουν στην στατική λειτουργιά 100% διότι είναι απλά είναι χωρίσματα τα οποία δεν συνδέονται με τα περιμετρικά, οι 2 σκεπές κάθονται στην περιμετρική μπατική τοιχοποιία, θα ήθελα να αναφέρω ότι έκανα ένα άνοιγμα στο πέτσωμα της οροφής και μετά την αυτοψία μου αποκαλύπτεται ότι τα δοκάρια των σκεπών έχουν 20cm απόσταση από την δρομική τοιχοποιία.

 

Το ισόγειο αποτελείται από κολώνες ,δοκάρια και πλακά ΩΣ. Ο όροφος είναι από μπατική τοιχοποιία 40cm και δρομική στο εσωτερικό 10cm.

 

Γνωρίζω την σπουδαιότητα την υπογραφής μου και των μελετών μου, αλλά κάποια πράγματα είναι αληθοφανή και δεν χρειάζεται πάντα η μοντελοποίηση και η χρήση προγραμμάτων για την πιστοποίηση τους ασχέτως αν είναι απαραίτητο για τις εν λόγω υπηρεσίες μας.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο σαφής.

 

Δεν ανέφερα ποτέ ότι ο όροφος είναι αυθαίρετος (φίλη eliza.pap) απλά στο αρχείο της πολεοδομίας υπάρχουν μονό τα αρχιτεκτονικά. Οι μεσοτοιχίες είναι δρομικές και δεν συμβάλουν στην στατική λειτουργιά 100% διότι είναι απλά είναι χωρίσματα τα οποία δεν συνδέονται με τα περιμετρικά, οι 2 σκεπές κάθονται στην περιμετρική μπατική τοιχοποιία, θα ήθελα να αναφέρω ότι έκανα ένα άνοιγμα στο πέτσωμα της οροφής και μετά την αυτοψία μου αποκαλύπτεται ότι τα δοκάρια των σκεπών έχουν 20cm απόσταση από την δρομική τοιχοποιία.

 

Το ισόγειο αποτελείται από κολώνες ,δοκάρια και πλακά ΩΣ. Ο όροφος είναι από μπατική τοιχοποιία 40cm και δρομική στο εσωτερικό 10cm.

 

Γνωρίζω την σπουδαιότητα την υπογραφής μου και των μελετών μου, αλλά κάποια πράγματα είναι αληθοφανή και δεν χρειάζεται πάντα η μοντελοποίηση και η χρήση προγραμμάτων για την πιστοποίηση τους ασχέτως αν είναι απαραίτητο για τις εν λόγω υπηρεσίες μας.

 

 

Συμφωνώ με τη μοντελοποίηση που λες φίλε tsitsiko αλλά : "Οι μεσοτοιχίες είναι δρομικές και δεν συμβάλουν στην στατική λειτουργιά 100% διότι είναι απλά είναι χωρίσματα τα οποία δεν συνδέονται με τα περιμετρικά" -> για να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο πρέπει να το αποδείξεις κιόλας. Λοιπόν, βρήκες οικοδομικό αρμό ; Έχεις κάνει διερευνητική τομή και είδες ότι απλά έρχεται και ακουμπάει και ΔΕΝ υπάρχει αλληλεμπλοκή ; Πως ακριβώς δηλαδή το συμπεραίνεις αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Το συμπεραίνω διότι η δρομική τοιχοποιία απλά δεν ακουμπά σε κανέναν περιμετρικό μπατικό φέρων τοίχο είναι απλά χωρίσματα ο χώρος χρησιμοποιούντο ως ωδείο. Εννοείτε ότι οι τοίχοι των WC δεν θα πειραχθούν διότι βολεύει η διαρρύθμιση τους και είναι και οι μοναδικοί οι οποίοι έρχονται σε επαφή με τα μπατικά τοιχία.

 

Σε ένα προηγούμενο topic είχε αναφερθεί το πρόγραμμα πεπερασμένων στοιχείων FEDRA θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει σε ανάλογη περίπτωση και το κατά ποσό εύχρηστο είναι

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το FEDRA απο την στιγμή που στο ισόγειο έχεις Φ.Ο από σκυρόδεμα μόνο, δεν μπορεί να σε βοηθήσει. Πρέπει τον σεισμό να τον αναλαμβάνουν τοιχοποιίες.

Link to comment
Share on other sites

Το ισόγειο αποτελειται και απο απο ΦΟ ΩΣ και απο μπατική τοιχοποιία ο όροφος μονο απο μπατική.

 

Οποτε το FEDRA θα μπορούσε να βοηθήσει?

Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.