Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φέρουσα τοιχοποιία - Έλεγχος στατικής επάρκειας


 

Recommended Posts

καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας. σχετικά με την θεμελίωση η πιο ενδεδειγμένη μέθοδος ελέγχου νομίζω πως ειναι μια διερευνητική τομή και αυτή θα εφαρμόσω. Σχετικά με των περιορισμώ για την μέθοδο των πεσσών ειλικρινά δεν ξέρω αν ισχύει, άκουσα όμως πως αυτό θεωρούς ώς κανόνα στην πολεοδομία που υπάγομαι.

Προς earling: στην πίσω όψη δεν υπάρχουν καθιζίσεις ούτε όμως και στην μπροστινή. Εμφανείς τουλάχιστον.

Να εκμετλευτώ λίγο ακόμα την καλοσύνη σας? Μια τελευταία ερώτηση που ήθελα να κάνω ειναι η εξής:

Στατικά αλλα και κατασκευαστικά, έχει νόημα η απευθείας έδραση της πλάκας επί της τοιχοποιίας ή επηρεάζεται η λειτουργεία του διαφράγματος? Έχω δει σε πρόσφατη ενίσχυση παλαιάς πετρόκτιστης κατοικίας την αντικατάσταση του ξύλινου δαπέδου, και κατασκευής πλάκας εκ σκυροδέματος χωρίς χρήση δοκών περιμετρικά. Ποιά η αποψή σας?

Σας ευχαριστώ όλους ξανά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Για ελάχιστα μήκη τοιχοποιιών γράφει το Εθνικό Κείμενο Εφαρμογής του Ευρωκώδικα 6.

 

Η χρήση οριζοντίων διαζωμάτων (σενάζ) στη στέψη της τοιχοποιίας είναι υποχρεωτική.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος για ελάχιστα μήκη τοιχοποιιών που γράφει το Εθνικό Κείμενο Εφαρμογής του Ευρωκώδικα 6? Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ασχολούμαι με μια μελέτη κατασκευής του 54....

...Θα ήμουν ευγνώμων για οποιαδήποτε βοήθεια.

 

Σας ευχαριστώ.

 

καλησπέρα απο ENGIS,το fedra θα μπορουσε να το λύσει ολόκληρο,όμως κάνει

την παραδοχή ότι η σεισμική ένταση παραλαμβάνεται από τους τοίχους,

άρα το ίδιο θα συμβεί και στο ισόγειο.Νομίζω ότι θα μπορούσες να συνεννοηθείς για αυτό με τον στατικό της πολεοδομίας.

 

το fedra είναι αρκετά εύχρηστο,ίσως λίγο υπερβολικό στους μανδύες(στον

Πύργο-Ηλείας που δουλεύω το χρησιμοποιούμε πολύ στα σεισμόπληκτα)

 

Παρατήρηση:

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρων προηγούμενων δημοσιεύσεων.

acnt

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος για ελάχιστα μήκη τοιχοποιιών που γράφει το Εθνικό Κείμενο Εφαρμογής του Ευρωκώδικα 6? Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Πίνακας 2 §5.1 του Εθνικού Κειμένου Εφαρμογής του EC6.

Δες τη στήλη h/l.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... Καλό βράδυ.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

 

Είμαι νέα μηχανικός και ανέλαβα τη διεκπεραίωση μίας άδειας αλλαγής χρήσης προσφυγικής κατοικίας σε αναψυκτήριο, θεωρώντας ότι δεν θα είχε πολλές απαιτήσεις...ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ!!! Λόγω του ότι δεν υπάρχει ο φάκελος της προηγούμενης άδειας (παραχωρητήριο-καταστροφή φακέλου), εκτός των αρχιτεκτονικών που έπρεπε να κάνω αποτύπωση από την αρχή, τώρα μου ζητάει ο στατικός στατικό και αντισεισμικό έλεγχο υπάρχοντος για όλο το κτίριο και όχι μόνο το ισόγειο που με ενδιαφέρει. Το πρόβλημά μου είναι ότι το κτίριο αποτελείται από φέρουσα τοιχοποιία και δεν έχω αντίστοιχο πρόγραμμα. Μήπως θα μπορούσε κανείς να με βοηθήσει? Ποιό πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω ή αν υπάρχει κανένα free download ? γιατί δεν νομίζω να ξαναχρειαστώ αντίστοιχο πρόγραμμα για να το αγοράσω...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αναθέτεις την στατική μελέτη σε κάποιον άλλο? Δωρεάν προγράμματα για έλεγχο πεσσών δεν γνωρίζω να υπάρχουν, και ο κόπος να μάθεις κάποιο μόνο για μία δουλειά δεν αξίζει πιστεύω.Ασε που όπως φαίνεται πρόκειται για δύσκολη περίπτωση, και δεν θα την χαρακτήριζα ιδανική για ξεκίνημα.

 

Προγράμματα για φέρουσα, ενδεικτικά, είναι τα fedra της runet , pessos της 4m, καθώς και ειδικά modules προγραμμάτων για Ο.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.