Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φέρουσα τοιχοποιία - Έλεγχος στατικής επάρκειας


 

Recommended Posts

Ακριβώς έτσι. Δεν γνωρίζαμε χρονολογία, ούτε αν ήταν επιχρισμένο ή όχι. Οπότε ναι, η εικόνα είναι εντελώς ξεκάθαρη.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, δεν έχω ακόμη κατασταλάξει στο τι θα κάνω αφού δεν έχω πρόγραμμα υπολογισμού φέρουσας τοιχοποιίας... Άσε που δεν με πείθει ότι είναι και φέρουσα :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν το πάχος της τοιχοποίας δεν πληροί τις διαστάσεις του ΕΚ6:

Ελάχιστο πάχος φέρουσας τοιχοποιίας σύμφωνα με παράγραφο 5.1 του ΕΚΕ του  Ευρωκώδικα 6:

o       για άοπλη τοιχοποιία σε περιοχές με μεγάλη σεισμικότητα το ελάχιστο πάχος φέρουσας τοιχοποιίας πρέπει να είναι 30 cm.

o       για άοπλη τοιχοποιία σε περιοχές με μικρή σεισμικότητα το ελάχιστο πάχος φέρουσας τοιχοποιίας πρέπει να είναι 17,5 cm.

o       για διαζωματική άοπλη τοιχοποιία ή για οπλισμένη τοιχοποιία  το ελάχιστο πάχος φέρουσας τοιχοποιίας πρέπει να είναι 24 cm.

πώς μπορεί να θεωρηθεί φέρουσα; Στην περίπτωσή μου το πάχος είναι 15cm...

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου οταν κανουμε ελεγχο επαρκειας ΔΕΝ μας αφορουν οι διαταξεις περι υποχρεωτικων παχων-διαστασεων κ.λ.π Καταγραφουμε τα υπαρχοντα και ελεγχουμε την επαρκεια τους.

 

  • Like 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που αναφέρει και ο συνάδελφος @KF ισχύει. Δεν κατασκευάζεις, ελέγχεις.

Edited by Directionless
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε ισόγειο με τοίχους και πάνελ , που έγινε μικρότερο σε ύψος από το εμφαινόμενο στην άδεια , με αποτέλεσμα να μην καλύπτει το ύψος της ΚΧ , έχουμε επέκταση με τον ίδιο τρόπο μικρών αποθηκών και ενός δωματίου και κουζίνας . 

Αυτό έγινε το 1996 και όλα είναι κάτω από την επιτρεπόμενη δόμηση και είναι εκτός σχεδίου .

Είναι σε παραθαλάσσιο μέρος της Αττικής , μακρυά από την θάλασσα και τα ερωτήματα είναι αν θεωρείται ΚΧ η ΒΧ λόγω του εσωτερικού ύψους από 1,80 - 2,30 μ.

Απαιτείται επάρκεια ? Αν θεωρηθεί Β.Χ , τα διαχωριστικά στοιχεία μπορείς να τα πεις ότι τα κάνουν ξεχωριστά και με 2 25άρια καλύπτομαι .

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους...Προσπαθώ να κάνω μελέτη στατικής επάρκειας σε  διώροφη κατοικία κατασκευασμένη από φέρουσα τοιχοποιία. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι ο πρώτος όροφος είναι σε εσοχή, αποτελείται από 4 τοίχους, και ο ένας πατάει σε πλάκα (δεν συνεχίζει από κάτω άλλος τοίχος). Έχω δύο λογισμικά για φέρουσες το fedra και το 3muri (που δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα), και διαπιστώνω ότι δεν μπορεί να λάβει χώρα επίλυση. Υπάρχει κάποιος τρόπος προσομοίωσης για τέτοιες περιπτώσεις; Θα μπορούσα να ορίσω κάτω από τον τοίχο του α' ορόφου ότι υπάρχει τοίχος με τεράστιο άνοιγμα απλά για να λάβει χώρα η επίλυση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.