Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Canon ipf 605 ή vs Hp 510


topeng

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά προσανατολίζομαι στην απόκτηση plotter και θα ήθελα τη συμβουλή σας.

Έχω βρει τoν Canon ipf 605 και τον Hp 510. Έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση που έχει γίνει για τα canon στο "Plotter Canon image Prograf IPF σειρά 600 (A1/24")" αλλά θα ήθελα κάποιες παραπάνω πληροφορίες...

 

O canon από τι είδα είναι μεγέθους Α1 και παίρνει 6 μελάνια, ενώ ο Ηp είναι μεγέθους Α1 με 4 μελάνια.

Τον canon τον βρίσκω στο Πλαίσιο (χωρίς θα θέλω να διαφημίσω...) 1600 Ε ενώ τον Hp 2400 E.

 

Με δεδομένο ότι δεν έχω αποφασίσει αν θα πάρω Α1 ή Α0 plotter (αν και μέχρι τώρα πολύ λίγα σχέδια ήταν μεγέθους Α0), θα ήθελα ορισμένες απόψεις για τα δύο μοντέλα όπως:

 

1) Ποιος είναι πιο οικονομικός σε θέμα κατανάλωσης μελανιών (σε κ.σ.). Άκουσα ότι στα Hp υπάρχει δυνατότητα να γεμίσεις τα μελάνια, δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να γίνει και στον canon, και κατά πόσο αυτό (το γέμισμα) ενδέχεται να δημιουργήσει προβλήματα στο plotter.

 

2) Τι κόστος έχουν τα μελάνια για τα συγκεκριμένα μοντέλα?

 

3) Πιο θεωρείται πιο αξιόπιστο....?

 

4) Γενικά έχει προσδιορίσει κανείς το κόστος της εκτύπωσης ανά τετραγωνικό με τα δύο μηχανήματα (ζητάω πολλά...)

 

5) Για εργασίες τοπογραφικού αντικειμένου και έργων πολιτικού μηχανικού πιο θα με συμβουλεύατε να πάρω...?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά...

Κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη...

-----------------------------------------------------------------------

Παιδιά τώρα είδα πως υπάρχει Hp 510 με Α1 στα 1500 Ε περίπου...

 

Οποιοδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη...

 

Σας ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

πιθανόν να έχεις ηδη αγοράσει σχεδιογραφο αλλά οπως είπες κάθε γνωμη ευπρόσδεκτη. Λοιπόν αγόρασα τον ipf 605 πριν από 2 χρόνια απο πλαίσιο Μεχρι στιγμής δεν εχει παρουσιάζει καποιο πρόβλημα σοβαρο . κάποιες φορες κολησε ενώ τύπωνε αλλά με τεστ print το πέρασε. τα μελάνια του είναι οικονομικά 130 ml το καθένα αλλα έχει 60-70 ευρώ το καθένα. ΟΜΩΣ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΝΑ τυπώνεις τουλαχιστον 1-2 φορές την εβδομάδα γιατι είναι πιθανο να κολλήσει η κεφαλή απο αχρηστία και φυσικά δεν σε συμφέρει να την αλλάξεις....500 ευρω έχει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.