Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση μετά τον Ν.3843/10 (νόμος Μπιρμπίλη)


Recommended Posts

Ο νόμος αναφέρει ότι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης, αλλά εσωτερική διαρρύθμιση?

Κι αν τότε απαιτηθεί νέα μελέτη παθητικής τι γίνεται?? Φαντάζομαι πως ούτε στο υπουργείο δεν το γνωρίζουν.

Και ας πουμε ότι αυτό γίνεται πολεοδομικά. Στην πυροσβεστική ξέρουν πως να αντιμετωπίσουν έναν τέτοιο χώρο? Στο δήμο?? Μιλάω και για χώρους υγειονομικου ενδιαφέροντος που δεν περνάνε μονο από πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Τα κενά είναι πολλά και θα τα βρούμε στην πορεία μπροστά μας.

 

Εγώ αντίστοιχα αναρωτιέμαι: Το κλείσιμο ενός Η/Χ ή η μετατροπή ενός γκαράζ σε κατοικία, συνιστούν πέρα από αλλαγή χρήσης και αλλαγή πχ όψεων κλπ κλπ. Αυτές οι αυθαιρεσίες υποτίθεται οτι συμπεριλαμβάνονται στη ρυθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αλλά το πρόστιμό τους (αν γίνει καταγγελία) θα είναι μικρό (αναλυτικός), οπότε... δεν πειράζει...

 

Επίσης, εκ των υστέρων διαρρυθμίσεις για λόγους χρήσης και υγιεινής (δηλαδή μόνο υγιεινής -και ασφάλειας-, το "χρήσης" τους "ξέφυγε") επιτρέπονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέει η εγκύκλιος... Η εγκύκλιος 8 §16 λέει ότι επιτρέπονται οι εργασίες της §1 του άρθρου 22. Δηλαδή όλες οι εργασίες. Αλλά από το υπουργείο (άμα ρωτήσεις) λένε μόνο για λόγους χρήσης και υγιεινής. Μάλλον θα μας έρθει κάποια στιγμή νέα εγκύκλιος...

 

(Φυσικά προς το παρόν ούτε οι πολεοδομίες γνωρίζουν... Πόσοι πρόλαβαν να κάνουν τακτοποίηση και να ζητήσουν μετά και άδεια για νέες εργασίες...)

Link to comment
Share on other sites

παιδια νεα αλλαγη χρησης μπορει να μην γινεται συμφωνοι...αλλα πχ εγω θελω να χωρισω ενα διαμερισμα σε 2 μεσα στο οποιο εχω ενα χωρο ο οποιος εχει τακτοποιηθει και δεν με αφηνουν τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση??

το ζητάς γρατώς δηλ να σου απαντήσουν γραπτώς αρνητικά

 

είμαι βέβαιη πως θα κάνουν ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ πριν απαντήσουν οτιδήποτε

Link to comment
Share on other sites

myri, εφόσον δεν θα πειράξει κατά την μοιρασιά τον εν λόγω χώρο, δεν τίθεται θέμα. Στα νομίμως κατασκευασμένα τμήματα της οικοδομής κάνει ότι θέλει. Μόνο τον τακτοποιημένο χώρο δεν θα μπορεί να διαιρέσει.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον στην εγκύκλιο μιλά για αλλαγή χρήσης και όχι για εσωτερική διαρρύθμιση δεν το θεωρώ βέβαιο να αρνηθουν την διαίρεση του χώρου

 

λογικό το βρίσκω οι υπάλληλοι να είναι επιφυλακτικοί αλλά για να είναι βέβαιοι πρέπει να απαντήσει το υπουργείο

στην τελική για να μην κάνει η κάθε πολεδομία τα δικά της

Link to comment
Share on other sites

Δυο τακτοποιημένοι χώροι πχ αποθήκη σε κατοικία που χωρίζονται με κοινό τοίχο θα μπορούν στο μέλλον να ενωθούν (με έκδοση άδειας φυσικά) και να αποτελούν μια ενιαία κατοικία ή το απαγορεύει ο νόμος; Ποια η γνώμη σας γιατι εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.