Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης αποθήκης σε επαγγελματικό εργαστήριο


Recommended Posts

Eνας χωρος στο ισογειο που στο σχεδιο φαινεται ως αποθηκη, ειναι χωρος κυριας χρησης.

Μην μπερδευεστε με την αποθηκη σ ενα διαμερισμα π.χ....αυτος ειναι βοηθητικος χωρος του διαμερισματος.

Αλλο το ενα, αλλο το αλλο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γειά σας. έχω ένα κτήριο με οικ.άδεια '82 με εγκεκριμένη χρήση αποθήκη σύμφωνα  με τον τίτλο της οικοδομικής άδειας (στα ειδικά κτήρια).


σήμερα λειτουργεί ως κυλινδόμυλος (παρασκευή χ προιόντος). Υπάρχει μεταγενέστερη εγκριση του υπ. βιομηχανίας για λειτουργία ως κυλινδρόμυλος


υπάρχει αυθαίρετη αλλαγή χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

 

γειά σας. έχω ένα κτήριο με οικ.άδεια '82 με εγκεκριμένη χρήση αποθήκη σύμφωνα  με τον τίτλο της οικοδομικής άδειας (στα ειδικά κτήρια).

σήμερα λειτουργεί ως κυλινδόμυλος (παρασκευή χ προιόντος). Υπάρχει μεταγενέστερη εγκριση του υπ. βιομηχανίας για λειτουργία ως κυλινδρόμυλος

υπάρχει αυθαίρετη αλλαγή χρήσης?

 

Η έγκριση του βιομηχανίας δεν σε καλύπτει. Ότι δεν είναι στην οικοδομική άδεια είναι αυθαίρετο. 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε βιοτεχνικό χώρο παραγωγής προϊόντος. σκεφτόμουν μήπως υπήρχε κάποια συμβατότητα χρήσεων με βάση τον κτηριοδομικό,...λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να έδωσε άδεια το βιομηχανίας. Μήπως βγήκε άδεια ως επαγγελματικό εργαστήριο ? (αν μιλάμε για μικρό κυλινδρόμυλο)

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να έδωσε άδεια το βιομηχανίας. Μήπως βγήκε άδεια ως επαγγελματικό εργαστήριο ? (αν μιλάμε για μικρό κυλινδρόμυλο)

όχι οικοδομική άδεια ξεκάθαρα αποθήκη. 

ναί, πιθανό αυτός ο κυλινδόμυλος να χαρακτηρίζεται μικρός δεν ξέρω, άδεια λειτουργίας πάντως από το βιομηχανίας πήρε.

Link to comment
Share on other sites

anavatis

Το ότι η αλλαγή χρήσης είναι αυθαίρετη δεν το συζητώ αλλά γιατί δεν βλέπεις και το άρθρο 23 παρ 1, μήπως σε βολεύει 

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλύπτει, ευχαριστώ. Το συμπέρασμα είναι ότι  κατ' αρχήν η δήλωση στο Νόμο είναι απαραίτητη.

 

άρθρο 23 παρ 1 (Ν.4178/13)

 

"Σε περίπτωση κτισμάτων τα οποία για οποιονδήποτε 
λόγο κρίνονται ως αυθαίρετα εφόσον εμπίπτουν στις 
διατάξεις της παρούσας παραγράφου και δύναται να 
εκδοθεί νέα άδεια νομιμοποίησης, αν πριν τις 28.7.2011 
έχουν εκδοθεί νομίμως άδειες λειτουργίας ή και άλλες 
διοικητικές πράξεις σύμφωνα με την άδεια οικοδομής, 
αυτές διατηρούνται εφόσον: i) υποβληθεί αίτημα για την 
έκδοση άδειας νομιμοποίησης κατά τις διατάξεις της 
παρούσας παραγράφου και ii) καταβληθεί πέραν του 
προβλεπομένου ειδικό παράβολο διατήρησης άδειας 
λειτουργίας ίσο με το πενταπλάσιο του παραβόλου της 
παραγράφου 10 του άρθρου 11 του παρόντος"
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,για να μην ανοίξω νέο θέμα ας κάνω την ερώτηση μου εδώ και όσοι το δουν ας απαντήσουν.

 

Θέλω να νοικιάσω ένα χώρο για αποθήκη (ασχολούμαι και με κουφώματα,servise και τοποθέτηση) ώστε να βάζω τα κουφώματα και γενικά να έχω κάποιο μέρος να κάνω επισκευές.Χρειάζεται κάποια άδεια γι'αυτό?Δεν θα έχω μηχανήματα μέσα,μόνο ένα μικρό πριόνι ηλεκτρικό το οποίο το πουλάνε και σε πολυκαταστήματα.Έχω βρει το μέρος,ο προηγούμενος το είχε ως κατασκευή κουφωμάτων το μέρος.Εγώ δεν θέλω να μπλέξω με την κατασκευή και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα,

Έχω ισόγειο κτίσμα με άδεια ¨Εμπορική αποθήκη¨. Λειτουργεί ως επαγγελματικό εργαστήριο. Για να βγάλω άδεια από το Βιομηχανίας θα χρειαστώ αλλαγή χρήσης;

Αλλά και χωρίς να μου το απαιτήσουν, Πολεοδομικά δε με κατοχυρώνει νομίζω οπότε έτσι κι αλλιώς θα πρέπει κάποια στιγμή να βγεί άδεια αλλαγής χρήσης στην πολεοδομια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.