Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΔΟΜΗΣΗΣ ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΜΕ ΚΤΙΣΜΑ ΠΡΟ ΤΟΥ '55


petrosmallios

Recommended Posts

Διαθέτω οικόπεδο 1000τ.μ. (εντός σχεδίου) σε οικισμό <2000 κατοίκων και μέσα σε αυτό υπάρχει διόροφη μονοκατοικία 150τ.μ. Η κατοικία, προφανώς, δεν έχει οικοδομική άδεια. Γνωρίζω ότι μπορώ να χτίσω συνολικά έως 400τ.μ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

Μπορώ να χτίσω άλλα 250τ.μ. ή μήπως 400τ.μ. εξαιτίας της παλαιότητας της κατοικίας;

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα πρέπει να νομιμοποιήσετε το κτίσμα σε περίπτωση που δεν έχει ήδη νομιμοποιηθεί παλιότερα. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, θα πρέπει να συμβουλευτείτε κάποιον μηχανικό της περιοχής σας για να σας δώσει την καλύτερη συμβουλή.

 

Νομίζω, ότι σας έχω ξαναδώσει παρόμοια απάντηση σε παρόμοιο ερώτημα σας για κάποιο άλλο ή και το ίδιο οικόπεδο! Απλά τονίζω ότι σε κάθε περίπτωση ο μηχανικός που θα συμβουλευτείτε θα πρέπει να είναι εμπιστοσύνη σας. Επιμένω και εγώ αλλά φαντάζομαι και οι συνάδελφοι στο φορουμ, να εξετάζει από κοντά κάποιος μηχανικός, γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και το μόνο που θα καταφέρετε θα είναι να μπερδευτείτε περισσότερο. Ο μηχανικός θα κάνει την απαραίτητη έρευνα που χρειάζεται και θα σας δώσει την καλύτερη απάντηση. Επίσης, με τόσα λίγα στοιχεία που μας έχετε δώσει μπορεί και να σας παραπληροφορήσουμε, κάτι που φαντάζομαι δεν θα το θέλατε από τη στιγμή που προσπαθείτε να επενδύσετε.

Link to comment
Share on other sites

Το κτίσμα προ του 1955 (αρκεί να αποδεικνύεται η παλαιότητα πχ απο αεροφωτογραφίες ή βεβαίωση δημάρχου) θεωρείται αυτοδίκαια νόμιμο.

Το ισότιμο έντυπο της άδειας λέγεται "Βεβαίωση νομίμου περιγράμματος" και χορηγείται από την πολεοδομία. Απαιτείται τοπογραφικό, κάτοψεις, τομή που να αναγράφουν τη χρήση του κτίσματος και κατάθεση αμοιβής τοπογραφικού.

 

Στο ερώτημά σου, η απάντηση είναι πως μπορείς να χτίσεις έως 250.

Για να μη πληρώνεις 2 φορές το τοπογραφικό, στη νέα άδεια μπορείς να συμπεριλάβεις την χορήγηση βεβαίωσης νομίμου περιγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση νομίμου περιγράμματος πρέπει να εκδοθεί ανεξάρτητα από το εάν θέλω να χτίσω τώρα ή στο μέλλον;

Ή θα μου χρειαστεί τότε που θα θέλω να εκδόσω άδεια για νέα οικοδομή;

Θέλω να πω ότι επί 70 χρόνια κανείς δε μας ενόχλησε για το εάν η κατοικία είναι νόμιμη.

Link to comment
Share on other sites

Μη θορυβείστε. Η κατοικία είναι νόμιμη ασχέτως εάν έχετε τη βεβαίωση ή όχι.

 

Τη βεβαίωση νομίμου περιγράμματος την εκδίδετε εάν κάπου σας ζητηθεί έντυπο αδείας για το υπάρχον κτίριο.

Για παράδειγμα εάν θέλετε να χτίσετε σε ένα οικόπεδο απαιτούνται οι οικοδομικές άδειες από όλα τα κτίσματα της ιδιοκτησίας. Σε αυτή τη περίπτωση για το κτίσμα προ του 55 αντί για άδεια προσκομίζετε στην πολεοδομία τη συγκεκριμένη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.