Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης απο υπόγειο σε κατοικία


Recommended Posts

Έχω μία περίπτωση σε άδεια του 2000,με υπόλοιπο δόμησης και επιτρεπόμενο ύψος (ορόφου),ο ιδιοκτήτης έχει κατασκευάσει το υπόγειο ισόγειο,και τώρα θέλει να το νομιμοποιήσει,οπότε εάν γνωρίζει κάποιος να μου πεί σε περίπτωση που το νομιμοποιήσω με αλλαγή χρήσης υπάρχει πρόστιμο κατασκευής,πρόστιμι διατήρησης και πληρωμή του ΙΚΑ??Και το ΙΚΑ πώς θα υπολογιστεί,επι του προυπολογισμού??Και με την αμοιβή μηχανικού τί γίνεται?Τελικά συμφέρει οικονομικά τον ιδιοκτήτη νομιμοποιήση αλλαγής χρήσης με τον νόμο αυτό του ΄85,η τακτοποιήση με τον 3843/10 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα μάλλον εδώ υπάγεται το ερώτημά μου, παρόμοια περίπτωσε με του nikos sk.

Άδεια του 2003 για 2 κατοικίες σε οικόπεδο που έχει επιτρεπόμενη δόμηση 215,50τ.μ.

Το πρώτο κτίριο χτίζεται (115τμ δόμησης) και αποπερατώνεται,παίρνει ρεύμα κανονικά. Το δεύτερο κτίριο δεν φτιάχτηκε ποτέ και ούτε πρόκειται. Έχει γίνει αναθεώρηση της ισχύουσας άδειας μέχρι το καλοκαίρι του 2011.(άλλος μηχανικός). Έχω δηλαδή υπόλοιπο δόμησης 100τ.μ. το οποίο θέλω να μεταφέρω στο πρώτο κτίριο για να καλύψω το ισόγειο γκαράζ το οποίο έχει γίνει κατοικία.

Που έγκειται το θέμα:

1.Γκαράζ (υπάρχει στο σχέδιο) μετατράπηκε σε οικία (70τμ) είμαι ΟΚ

2.Αποθήκη ισόγεια (υπάρχει στο σχέδιο) μετατράπηκε σε γκαράζ (25τμ), το μεγάλωσαν όμως (κάτω από βεράντα ορόφου) κατά 20τ.μ. ακόμα.

3.Δεξαμενή & Υπόγεια αποθήκη (υπάρχουν στο σχέδιο) που έχουν μετρήσει στην κάλυψη έχουν γίνει κατοικία.(20&25τ.μ.)

 

Ήδη εάν βάλω το γκαράζ-δεξαμενή & υπόγεια αποθήκη (που όλα έγιναν κατοικία) φτάνω τα 115τ.μ και ξεπερνάω το υπόλοιπο δόμησης που έχω. Επίσης ανακάλυψα ότι το σπίτι στο υπόγειο έχει προεκταθεί επιπλέον 20τ.μ περίπου (κάτω από βεράντες) για να γίνει ένα μικρό μπάνιο, χωλάκι και αποθηκούλα, τα οποία όλα αυτά μετράνε στη δόμηση κανονικά.

 

Άρα σύνολο έχω 135 τ.μ. κατοικίας συν 45τ.μ ισόγειο γκαράζ, το οποίο γκαράζ περνάει χωρίς να μετρήσει στα τετραγωνικά δόμησης παρά μόνο στην κάλυψη αφού η άδεια είναι εν ισχύει ακόμη.

 

Σκέφτομαι να του τακτοποιήσω τα 36τ.μ που μετατράπηκαν σε κατοικία ώστε να μου μείνουν τα υπόλοιπα για νομιμοποίηση. Τι λέτε γίνεται δεν γίνεται?

Το ότι προστέθηκαν επιπλέον τ.μ. πέραν αυτών που φαίνονται στην άδεια αφού πάω για νομιμοποίηση πειράζει εάν αλλάξουν τα σχέδια του υπογείου?Του έχει τύχει κάποιου συναδέλφου? Τουλάχιστον για την νομιμοποίηση πως πρέπει να κινηθώ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά εάν κάποιος γνωρίζει το θέμα, γιατί ο πελάτης βρίσκεται εξωτερικό και πρέπει να του στείλω τα έγγραφα με email να τα υπογράψει σε πρεσβεία και μετά με courier σε μένα. Πρέπει να είμαι σίγουρη για τα τετραγωνικά που θα τακτοποιήσω...και προβληματίζομαι γιατί δεν είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα an_archi

καταρχην υπαρχει καταγγελια?αν οχι κανεις προσθηκη στα επιπλεον τετραγωνικα η αλλαγη χρησης.

εγω θα εβαζα τα 100 που απομενουν στον συντελεστη που δικαιουμαι εφοσουν πληρουν τισ προυποθεσεις Γ.Ο.Κ. και κτηριοδομικου (υψη-αερισμο -φωτισμο) κι εφοσον δεν υπαρχουν καταγγελιες, και τα υπολοιπα τετραγωνικα θα τα τακτοποιουσα με τον 3843/10.Κατ'αυτο τον τροπο και εξυπηρετεις τον ιδιοκτητη με νομιμο τροπο και πληρωνεσαι και καλλυτερα απ τη ρυθμιση 3843/10.

ανακεφαλαιωνοντας ο τιτλος εργου θα ηταν ....αλλαγη χρησης απο γκαραζ σε κατοικια , απο αποθηκη σε γκαραζ και προσθηκη αν εχεις τετραγωνικα..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

αντι να κανεις νομιμοποιηση και προστιμα κλπ γιατι δεν κανεις μονο αλλαγη χρησης?υπαρχει καταγγελια?αν οχι εισαι ενταξει.Σε περιπτωση αυτοψιας υπαρχει θεμα ομως..το οποιο θα μπορουσε να λυθει ως εξης:βαζεις πριν την αδεια ,τον ιδιοκτητη να κανει ενα σχετικο μπαζωμα ωστε να φαινεται υπογειος βοηθητικος χωρος οπως στα εγκεκριμενα σχεδια και μετα ξεμπαζωνει ...σιγουρα θα του κοστισει λιγοτερο απο τα ανεγερσης και διατηρησης ..το εχω κανει και ειχε αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα an_archi

καταρχην υπαρχει καταγγελια?αν οχι κανεις προσθηκη στα επιπλεον τετραγωνικα η αλλαγη χρησης.

εγω θα εβαζα τα 100 που απομενουν στον συντελεστη που δικαιουμαι εφοσουν πληρουν τισ προυποθεσεις Γ.Ο.Κ. και κτηριοδομικου (υψη-αερισμο -φωτισμο) κι εφοσον δεν υπαρχουν καταγγελιες, και τα υπολοιπα τετραγωνικα θα τα τακτοποιουσα με τον 3843/10.Κατ'αυτο τον τροπο και εξυπηρετεις τον ιδιοκτητη με νομιμο τροπο και πληρωνεσαι και καλλυτερα απ τη ρυθμιση 3843/10.

ανακεφαλαιωνοντας ο τιτλος εργου θα ηταν ....αλλαγη χρησης απο γκαραζ σε κατοικια , απο αποθηκη σε γκαραζ και προσθηκη αν εχεις τετραγωνικα..

Καμία καταγγελία, ευτυχώς. Αποθήκη-λεβητοστάσιο & δεξαμενή θα τα τακτοποιήσω με το Ν3843/10, τα επιπλέον τ.μ τουλάχιστον που περισσεύουν από τα 100, γύρω στα 15τ.μ δηλαδή.

Την αποθήκη που έγινε γκαράζ θα κάνω αλλαγή χρήσης, σωστά?? Τα επιπλέον όμως τ.μ που μεγάλωσε το γκαράζ κατά 20τ.μ, δεν μπορώ να τα περάσω με τον 3843, αλλά επειδή η άδεια είναι ακόμα εν ισχύει πάει με το προηγούμενο νόμο που τα τ.μ. ισογείου γκαράζ δεν προσμετρώνται στο Σ.Δ. Άρα εκεί τι κάνω νέα αρχιτεκτονικά με προσθήκη επιπλέον τ.μ.?

 

Το γκαράζ που έγινε κατοικία το περνάω επίσης με αλλαγή χρήσης με τα 100τ.μ που έχω δόμηση επιπλέον. Σωστά?

 

Τι γίνεται όμως με το μπανάκι & το αποθηκάκι που δεν φαίνονται πουθενά στα σχέδια και είναι εντελώς υπόγεια? Έλεγα μήπως τα προσθέσω και αυτά στα 100 τ.μ. που έχω δόμηση, φτάνουν για το γκαράζ που έγινε κατοικία, και τακτοποιήσω περισσότερα τ.μ. λεβητοστασίου & δεξαμενής.

Ακούγεται λογικό?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

βαζεις πριν την αδεια ,τον ιδιοκτητη να κανει ενα σχετικο μπαζωμα ωστε να φαινεται υπογειος βοηθητικος χωρος οπως στα εγκεκριμενα σχεδια και μετα ξεμπαζωνει ...σιγουρα θα του κοστισει λιγοτερο απο τα ανεγερσης και διατηρησης ..το εχω κανει και ειχε αποτελεσμα.

 

Όλα φαίνονται στα σχέδια πλην από το μπανάκι & την αποθηκούλα που έλεγα να τα βάλω στο Σ.Δ. μαζί με το γκαράς που μετατράπηκε σε κατοικία. Δεν γίνεται να μπαζώσει, είναι ούτως η άλλως εντελώς υπόγεια αυτά τα 2 με πρόσβαση από μία πόρτα προσβάσιμη από το σαλόνι.

 

Δεξαμενή και αποθήκη παραμένουν υπόγεια με τμήμα τους 0.80εκ πάνω από την επιφάνεια, η μόνη ατασθαλεία είναι ότι η πρώην δεξαμενή έχει από μία πλευρά πλέον μπαλκονόπορτα, αλλά δεν ξεπερνάει το κτίριο το νόμιμο ύψος.

 

Ευχαριστώ πολύ που απάντησες...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, το παρακάτω δεν μου έχει ξανατύχει και θα ήθελα την καθοδήγηση των έμπειρων.

 

Υπόγειος χώρος στάθμευσης (4 θέσεις), χωρίς ανοίγματα για φυσικό αερισμό-φωτισμό μπορεί να κάνει αλλαγή χρήσης (χρειάζεται ?) σε αποθηκευτικό χώρο ?

Ο προβληματισμός μου είναι ότι, ενώ στα σχέδια φαινόταν ράμπα για το υπόγειο, πότε δεν κατασκευάστηκε !

Όποτε όπως αντιλαμβάνομαι θα χρειαστεί και απότυπωση, υπάρχει-θα υπάρξει πρόβλημα με την ράμπα ? ή θα ακολουθήσει τον σύνηθες τρόπο με της άδειες αλλαγής χρήσης ? Έπισης, από όσο γνωρίζω δεν θα χρειαστεί να γίνει εξαγορά των θέσεων που καταργούνται ή κάνω λάθος ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

νομίζω πως αλλαγή σε υπόγειο από βοηθητική χρήση (π.χ. αποθήκη) σε άλλη βοηθητική χρήση (πχ γκαράζ) δεν γίνεται με το ν.3843/10 - τουλάχιστον έτυχε σε μένα και μου είπαν πως πρέπει να κάνω νομιμοποίηση και όχι "ρύθμιση 40 χρόνια". Βέβαια στην δική σου περίπτωση νομίζω πως ούτε νομιμοποίηση θα γίνεται εκτός κι αν είσαι σε περίπτωση που επιτρέπεται να εξαγοράσεις γκαράζ.

Βέβαια, αν θέλεις να κάνεις δήλωση για 40 χρόνια, το οποίο θα μπορούσες, τους συμφέρει να το δηλώσουν σαν κατοικία και όχι σαν αποθήκη για δύο λόγους.

1. το πρόστιμο του χώρου είναι πολύ μικρότερο αν είναι 2η κατοικία απ΄ ότι αν είναι άλλη χρήση που θεωρείται η αποθήκη.

2. μελλοντικά μπορεί πράγματι να το κάνουν δωμάτια ή γκαρσονιέρα προς ενοικίαση και θα είναι προκαταβολικά τακτοποιημένοι. (το έκανα εγώ σε μια περίπτωση κλεισίματος πιλοτής που έγινε αποθήκη και είδαν ότι τους συμφέρει να το δηλώσουν σαν κατοικία και μάλιστα τους άρεσε η ιδέα να κάνουν ένα w.c. και να το νοικιάζουν αργότερα)

αυτή είναι η γνώμη μου.

κανένα νέο για παράταση ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τον κόπο να μου απαντήσεις. Επίσης ξέρω πως ο 3843/10 είναι το φόρτε τον τελευταίο καιρό hehe, αλλά το ερώτημα μου δεν ήταν όσο αφορά την τακτοποίηση, αλλα την αλλαγή χρήσης του χώρου από κλειστό χώρο στάθμευσης 4 θέσεων σε αποθήκη καταστήματος.

 

Για κατοικία ούτε λόγος. Το κτίριο είναι κέντρο-απόκεντρο Αθήνας και δεν υπαρχει φυσικός φωτισμός-αερισμός για να το πήγαινα έτσι, άσχετα που δεν θέλουν και οι ιδιοκτήτες. Βασικά δεν έχω και ανάλογη εμπειρία με τέτοιες υποθέσεις, απλά αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει, πριν κατέβω προς Σωκράτους θα το εκτιμούσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

...

3.Δεξαμενή & Υπόγεια αποθήκη (υπάρχουν στο σχέδιο) που έχουν μετρήσει στην κάλυψη έχουν γίνει κατοικία.(20&25τ.μ.)

...

 

Μετα απο τοσο καιρο ελπιζω να το δει καποιος.. Εχω την ιδια περιπτωση οσον αφορα το νουμερο 3 που εχω αντιγραψει εδω. Η απορια μου ειναι αν η υπογεια δεξαμενη προκειμενου να τακτοποιηθει μπορει να παει ως αλλαγη χρησης. Αν ναι τη δομηση τη βαζω σαν Β.Χ.; Το λογικο ειναι ναι αλλα αυτο που με αγχωνει ειναι οτι δεν φαινεται στη κατοψη υπογειου, ενω στη τομη ειναι σχεδιασμενη κανονικα.. Αναρωτιεμαι μηπως αντι της αλλαγης χρησης θελει αποτυπωση και να μπει ως προσθηκη;

 

Οποιος μπορει να εχει μια ιδεα τον ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.