Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης απο υπόγειο σε κατοικία


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι εδώ αφού ψάχνοντας στο φόρουμ δεν βρήκα κάτι όμοιο σχετικά 

 

έχω περίπτωση όπου έχω εκδώσει άδεια δόμησης το 2013 ισόγειας κατοικίας με υπόγειο Έχει κατασκευάσει τον φέρον οργανισμό μόνο του υπογείου  και είναι γιαπί ακόμα Πέρασα ελεγκτή δόμησης θετικά χωρίς πρόβλημα Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να μην το μπαζώσει  από την μια πλευρά την χαμηλότερη όπου είχα την είσοδο και που έχει ήδη κάνει μια πόρτα και ένα παράθυρο επί πλέον από τα σχέδια χωρίς να έχει ρίξει το τοιχίο σε αυτή την πλευρά (έχει κτίσει με Άλφα μπλοκ) Στις υπόλοιπες πλευρές είναι μπαζωμένο κανονικά (χρειάζονται λίγα εκατοστά μόνο)  Θέλει δηλαδή να γίνει το υπόγειο , αποθήκη Δυστυχώς το είδα σε αυτοψία μου και ενώ δεν με ειδοποίησε για τις αλλαγές αν και έλειψα μια εβδομάδα λόγο Πάσχα Είχα δει καλουπωμένα τα τοιχία και βρέθηκα να είναι τελειωμένο το υπόγειο μέχρι και πλάκα και στην θέση του τοιχίου που περιέγραψα δοκάρι και υποστυλώματα μόνο με πλάγιο κάλυψη από  άλφα μπλοκ  .

 

Το ερώτημα μου είναι μπορώ τώρα να κάνω αναθεώρηση της άδειας και να μετατρέψω το υπόγειο σε ισόγειο αφού έχω ΣΔ για να το κάνω και δεν παραβιάζω κανένα όρο δόμησης ή πρέπει να πληρωθεί πρόστιμο Δηλαδή μπορώ να κάνω χρήση του άρθρου 4 παρ 6 Ν 4067 όπως τροποποιήθηκε με Ν4258 (άρθρο 20 παρ 8 ) αφού θα έχω αλλαγή του όγκου που  σημαίνει ότι θα έχω άλλο πραγματοποιημένο  συντελεστή όγκου και ΣΔ  όπως το θέλει ο ιδιοκτήτης ,  αλλά όμως είμαι και γιαπί ακόμα και δεν έχω οριστική διαμόρφωση  . Υπάρχει καμία σχετική εγκύκλιος ή ερμηνευτική διάταξη για τέτοια θέματα πέραν του παραπάνω άρθρου του ΝΟΚ ?  Τι λέτε επ αυτού Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

ακόμα και ελεγκτής δόμησης να το είχε δει θα είχες 4 μήνες καιρό να κάνεις αναθεώρηση

 

μπορείς άνετα να κάνεις αναθεώρηση αφού είσαι με άδεια σε εξέλιξη και δεν έχεις ολοκληρώσει τις διαμορφώσεις

δεν έχεις προσθέσει δηλ. όγκο και σδ ακόμα για να κινδυνεύεις (όχι εσύ, ο ιδιοκτήτης) με πρόστιμο

θα τον προσθέσεις δια της αναθεωρήσεως

(θα ήταν και ανόητο να επιβάλλουν πρόστιμο για κάτι που δεν έχει γίνει, εκτός αν νομίζουν ότι πρέπει να μπαζώσεις, να είσαι "νόμιμος", να κάνεις αναθεώρηση και μετά να ξεμπαζώσεις   :shock: )

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πιστεύω Έδειξα τις φωτογραφίες στο δ/ντη με το πως είναι ο χώρος και αν και ήταν αρχικά υπέρ του πρόστιμου , όταν του εξήγησα πως έχει το θέμα και ότι χωρίς να έχω παραβιάσει και το ύψος εκσκαφής τότε ήταν 1 μέτρο και τώρα 1.5 αν και είμαι οριακά με κλίση εδάφους 20 % και επομένως  μπορώ και 2 μέτρα , ενώ μπορώ με μπάζωμα να παω 1.20 από την οροφή της πρώτης στάθμης  το έδαφος , μου είπε να το δούμε από δευτέρα (δεν μου το απόκλεισε αλλά ήθελε να το μελετήσει να δει το ΝΟΚ κλπ ) .  Δηλαδή είναι όλα νομότυπα και αν μπαζώσει και την πλευρά αυτήν θα γίνει κανονικά υπόγειο .

 

Απλώς θέλει  τώρα ο πελάτης  να το κάνει ισόγειο κατά την φάση της κατασκευής Είναι δικαίωμά του , όπως και με το ίδιο τρόπο μπορεί  και να κάνει με άδεια προσθήκης πάντα , ένα δωμάτιο δίπλα αν οι όροι δόμησης το επιτρέπουν .

 

Θα είχε δίκιο για πρόστιμα αν είχε διαμορφώσει το κτίριο έτσι ώστε να μην μπορούσε να γίνει υπόγειο αλλά μόνο ισόγειο λόγο αλλαγής στα ύψη του φέροντα οργανισμού βάση της υπάρχουσας άδεια δόμησης ή αλλαγής στο βάθος θεμελίωσης σε ψηλότερο σημείο ώστε να μην μπαζώνεται ή να μπαζώνεται με ύψος μεγαλύτερο από 1,5 από το αρχικό έδαφος  κλπ  . Σε ευχαριστώ ινχοτεπ  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.