Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός βάρους σιδήρου μπετού σε οικοδομή


 
patapios

Recommended Posts

Είμαστε πολύ μακρυά! πιθανώς δεν ισχύουν εκεί όσα λέει η εμπειρία μου... Πάντως να ξέρεις ότι το θεωρητικό βάρος που υπολογίζεις με το πρόγραμμα δεν μπορεί να είναι δεσμευτικό: Το πραγματικό βάρος έχει διακύμανση που μπορεί να φτάσει και το 4%. Αφενός επειδή οι ράβδοι δεν έχουν απολύτως σταθερή διάμετρο, αφετέρου επειδή και το μήκος των κομμένων ράβδων μπορεί να ποικίλει ανάλογα με τον μάστορα που κόβει...

Link to comment
Share on other sites

Το πραγματικό βάρος έχει διακύμανση που μπορεί να φτάσει και το 4%.

 

Συνάδελφε έχω επιμετρήσει πάνω από 10000 τοννους (όχι με τη χρήση προγράμματος) και θεωρώ ότι η απόκλιση που δίνεις είναι εξαιρετικά μεγάλη.

Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία ότι στη δική μου περίπτωση οι ωπλισμοί "κόβονταν" από μηχάνημα και όχι ανθρωπο , αλλά και πάλι 4% είναι πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

To 4% είναι τεράστιο ποσοστό, δεν το έχω συναντήσει ποτέ!

 

Από την άλλη, η κοροϊδία βρίσκεται συνήθως στα ρετάλια που φορτώνουν "για τον μάστορα", στα δετικά και στις χύμα φουρκέτες που σου φορτώνουν επίσης "για τον μάστορα".

Επίσης πολλές φορές γίνονται στρογγυλοποιήσεις στα βάρη υπολογισμού. Πχ: Το 8αράκι είναι 395γρ, πες 400, το 12άρι είναι 888γρ, πες 900, κλπ

Για τον λόγο αυτό σε πολλές μάντρες (της επαρχίας κυρίως) είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βρεις Φ18, ακριβώς επειδή είναι το μόνο σίδερο με "στρογγυλό" βάρος, στα 2 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

To 4% είναι τεράστιο ποσοστό, δεν το έχω συναντήσει ποτέ!

Λίγο μεγάλο ίσως αλλά τεράστιο όχι.

Οι διάμετροι των ράβδων σχεδόν ποτέ δεν είναι ίδιες ακόμη και από την ίδια εταιρεία. Εχω επιμετρήσει για λογαριασμό εργολάβου ιδιωτικού έργου με βάρη διατομών προσαυξημένα κατά 3% μετά από δειγματοληπτικό ζύγισμα τεμαχίων ενός μέτρου από κάθε διατομή και από διαφορετικές παρτίδες.

Λόγω του μεγέθους του έργου, οι διαφορές ήταν εντυπωσιακές παρ' όλα αυτά το δέχθηκαν και η επίβλεψη και ο κύριος του έργου.

 

Σε μικρά έργα, αν συνυπολογιστεί και το 'κλέψιμο' στο κόψιμο ώστε να μην μένουν ρετάλια, η διαφορά μεταξύ πίνακα και ζυγολόγιων μπορεί να ξεπεράσει και το 5%. Το τι (πρέπει να) πληρώνεται είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κυριοι, ειμαι σιδερας (εμπορος σιδηρου) σχετικα νεος σε ηλικια, θα ηθελα να με βοηθισετε σε κατι, αναζητω καποιο προγραμμα (exel λογικα), το οποιο θα υπολογιζει βαση τον δεδομενων που θα εισαγω το βαρος του σιδηρου που χρισημοποιητε!

 

ευχαριστω, κ ελπιζω να ποσταρα στο σωστο μερος του φορουμ!

οι σωστοί μελετητές δίνουν πίνακα οπλισμού. εσύ (και όχι μόνο) δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξεις πρόγραμμα που θα κάνει αυτό που λες γιατί απλά είναι αδύνατο. τώρα διάφοροι super μηχανικοί θα σου πουν τρομερά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κυριοι, ειμαι σιδερας (εμπορος σιδηρου) σχετικα νεος σε ηλικια, θα ηθελα να με βοηθισετε σε κατι, αναζητω καποιο προγραμμα (exel λογικα), το οποιο θα υπολογιζει βαση τον δεδομενων που θα εισαγω το βαρος του σιδηρου που χρισημοποιητε!

 

ευχαριστω, κ ελπιζω να ποσταρα στο σωστο μερος του φορουμ!

 

Μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου το excel, δεν είναι δύσκολο.

 

Σε ένα excel γράψε σε μία στήλη (π.χ. στην Α) τα προϊόντα που παράγεις (Φ8, Φ20, κτλ).

Στην δίπλα στήλη (π.χ. στην Β) γράψε το βάρος ανά μέτρο του κάθε προϊόντος

Την επόμενη στήλη (π.χ. στην Γ) άσε την κενή. Εκεί θα συμπληρώνεις σε κάθε δουλειά τα μέτρα του κάθε προϊόντος που χρησιμοποιείς.

Στην επόμενη στήλη (π.χ. στην Δ) κάνε τα εξής βήματα:

1. κλικ στο κελί που είναι στην ίδια γραμμή με το πρώτο προϊόν

2. πάτα το = στο πληκτρολόγιο

3. κλίκ στο αντίστοιχο κελί της στήλης Β

4. πάτα το * στο πληκτρολόγιο

5. κλικ στο αντίστοιχο κελί της στήλης Γ

6. πάτα το enter στο πληκτρολόγιο

7. κάνε ξανά κλικ στο ίδιο κελί

8. Πιάσε με το ποντίκι το μικρό τετραγωνάκι που βρίσκεται κάτω δεξιά σε αυτό το κελί και με πατημένο το πλήκτρο του ποντικιού τράβηξέ το κάτω κάτω, μέχρι το τελευταίο προϊόν.

9. Κάνε κλικ στο κελί κάτω από το τελευταίο προϊόν, πάτα το Σ στο toolbar (εναλλακτικά πάτα το Alt και το = ταυτόχρονα στο πληκτρολόγιο) και μετά πάτα enter.

 

Είσαι έτοιμος.

Σε κάθε δουλειά θα συμπληρώνεις μόνο τα μέτρα του κάθε προϊόντος και θα σου βγαίνει το συνολικό βάρος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

georgecv: όχι δεν δίνω τιμή με το κυβικό! όπως είπα, θέλω απλά ο πελάτης μου να ξέρει τι ακριβώς πληρώνει. (πχ πόσα σίδερα έχει η κάθε κολώνα, πόσο μήκος είναι κομμένα, το φ τους και φυσικά το βάρος τους).

 

Sdim: ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές σου οδηγίες κ γενικά ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν με το post μου!

Link to comment
Share on other sites

:confused:ΠΡΟΣ patapios

 

όχι δεν δίνω τιμή με το κυβικό! όπως είπα, θέλω απλά ο πελάτης μου να ξέρει τι ακριβώς πληρώνει. (πχ πόσα σίδερα έχει η κάθε κολώνα, πόσο μήκος είναι κομμένα, το φ τους και φυσικά το βάρος τους).

 

ΦΙΛΕ καλησπερα .

 

τα σιδερα τα κανεις τοποθετηση εσυ, η αλλο συνεργειο ερχεται και κοβει στην μαντρα σου.

αν τα κοβει αλλο συνεργειο εχε το νους ..........................

αν τα κοβεις εσυ , και τα τοποθετης , εχεις τον μηχανικο [ αφεντικο ] και δεν σε

απασχολη ποσα σιδερα εχει η καθε κολονα και τα υψη και τα πλατη ειναι προκαθορισμενα στης οικοδομες [πχ κολονοσιδερα , σχαρες , συνδετηρια .]

τι φιρμα δουλευεις στην μαντρα σου , και σε πιο νομο ειναι η εδρα σου .

[ η σιδενορ και η χαλυβουργικη ελλαδος [ ε χ θ ] εχουν τυποποιημενες διαστασεις σε

πλεγματα κολονων , και σιδερα ολων των διαμετρων σε διαφορα μηκη

 

ΤΑ σχεδια στην μαντρα σου τα φερνη ο μηχανικος , η ο μπετατζης ξερεις γιατι ρωταω ,

γιατι θα γινης ο καλυτερος φιλος της μιζας προς τριτους ,,, εχε το νους προς τους

ΜΠΕΤΑΤΖΗΔΕΣ . και να εισαι σκληρος στης διαπραγματευσης , γιατι τα εργοστασια σιδηρου περνουν μονο τοις μετροιτις και οχι αερα παει αυτος τελειωσε .....

και μεγαλη προσοχη στης ΄΄πιστολιες ΄΄:confused:

 

καλες δουλειες ...........................και να εισαι δικαιος αν εχεις δικα σου συνεργεια και κανουν της τοποθετησης εξω στο γιαπι.

 

παντα στης οικοδομες γινεται χαμος, και παντα αλλαγες στα σχεδια που αυτοματα βγαινης εκτος θεωριτικου βαρους απο τι εδωσες σε προσφορα , και αν κανης εσυ την κοπη , τοποθετηση ,εχε υποψην να μη σου φερουν στην αρχη αλλα σχεδια , και μετα αλλα για την οικοδομη και βρεθης εκτιθειμενος στην τιμη που εχεις κλειση τα σιδερα

 

ΥΓ . ΤΑ ΕΥΡΩ ΜΠΡΟΣΤΑ [ για να σε σεβονται ] 8-)

 

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.