Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ημιυπαίθριος: Ορισμός - Ισχύουσα νομοθεσία


katerina

Recommended Posts

Είναι ακριβώς όπως το λένε οι συνάδελφοι. Ισχύει ο Η.Χ. όπως ορίζεται στο άρθρο 11 του ΓΟΚ, και επανήλθε με τον 3843/2010 (αρθρο 9). Μάλλον κάποια παρεξήγησε θα έχει γίνει.

 

Τελικά έχετε δίκιο και μου έφυγε κι εμένα το άγχος. Επανέρχομαι λοιπόν και προς ενημέρωση όσων διάβασαν το ερώτημα για να σας ενημερώσω :

 

Μετά από επίσκεψή μου στην Πολεοδομία και αφού τέθηκε η απορία για το προαναφερθέν πρόβλημα, ο μηχανικός μου ανέφερε οτι επικαλείται τον πρόσφατο νόμο και έβγαλε από το γραφείο του τον Ν.3843/10.

Ειχε διαβάσει εν τάχει τη συγκεκριμένη αλλαγή και είχε υπογραμμίσει το 2.50 και όπως είπε του είχε μείνει λανθασμένη εντύπωση (δεν το είχε διαβάσει προσεκτικά).

Τώρα που του το επισήμανα παραδέχτηκε οτι έκανε λάθος και αμέσως έσβησε την παρατήρηση από το φύλλο ελέγχου.

 

Τέλος παρεξήγησης.

 

Να υποθέσω (αν και εκτός θέματος στο νήμα) οτι αφού δεν του το επισήμανε άλλος συνάδελφος από τον Απρίλιο του 2010 που ισχύει ο νόμος οτι δεν εξέτασε φάκελλο με Η/Υ μεγαλύτερο από 2,50μ?

Η οτι εφάρμοσε τη λάθος ερμηνεία σε άλλους συναδέλφους? (δύσκολο)

Η οτι δεν υπάρχουν φάκελλοι προς έλεγχο? (λυπηρό) !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Υπάρχει ένα μεγάλο μπέρδεμα με το τι ισχύει για τους ημιυπαίθριους ως προς το ποσοστό στη δόμηση, τις σημερινές ισχύουσες ελάχιστες και μέγιστες διαστάσεις τους και τον αν πρέπει το ποσοστό των ημιυπαιθρίων να ισομοιράζεται στους επιμέρους ορόφους.

 

Οπότε θέλω να ρωτήσω:

 

  1. Το ποσοστό των ημιυπαίθριων ειναι το 15% της επιτρεπόμενης δόμησης;
  2. Το ποσοστό αυτό πρέπει να ισομοιραστεί ανά όροφο;
  3. Το μέγιστο βάθος είναι 1.80 μ. και το ελάχιστο πλάτος-πρόσωπο 2.50 μ.;
  4. Ποια είναι τα ΦΕΚ που ισχύουν σήμερα για τους ημιυπαίθριους;

Link to comment
Share on other sites

Από ΓΟΚ άρθρο 11 όπως ισχύει σήμερα

 

2. Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως 35% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο, δεν υπολογίζονται στο συντελεστή δόμησης.

 

Από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 15% του συντελεστή δόμησης.

 

Για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής, οι ημιυπαίθριοι χώροι πρέπει να έχουν πλάτος τουλάχιστον 2,50 μ. και βάθος μικρότερο ή ίσο με το πλάτος τους.

 

 

Νομίζω δεν πρέπει να μοιραστούν ανά όροφο

Το ΦΕΚ με το οποίο έγινε οι τελευταίες αλλαγές δεν το θυμάμαι ίσως ήταν στο νόμο για τους ΗΧ, θα το κοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλιος 5/3-5-2010

 

Αρθρο 9

Παρ.1.Επανέρχεται σε ισχύ η διατύπωση της παρ. 2, του άρθρου 11, του ν. 1577/1985, όπως ίσχυε πριν την τροποποίησή της με το άρθρο 40, του ν. 3775/2009, αλλά μειώνεται η συνολική επιφάνεια εξωστών και ημιυπαιθρίων, που δεν προσμετράται στο σ.δ., δηλ. Το ποσοστό από 40% σε 35% και μειώνεται η επιφάνεια την οποία δεν μπορούν να υπερβούν οι ημιυπαίθριοι χώροι, δηλ. το ποσοστό από 20% σε 15%.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Apoul και Manoli Gon.

 

Μήπως ξέρετε τι γίνεται με το πως μοιράζονται τα τ.μ. των ημιυπαιθρίων στους ορόφους; Υπάρχει ισοκατανομή τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Οπου θελεις και οσο θελεις ανα οροφο (μεχρι το συνολικο 15%).Εκει σε επαναφερει η μπιρμπιλοεγκυκλιος.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο σωστός έλεγχος των Η/Χ είναι:

1. Πλάτος > Βάθος ανεξάρτητα από το αν μετράς τα δομικά στοιχεία στο πλάτος.

2. Πλάτος καθαρό(!) >= 2.50μ.... το 2,50 καθαρό, χωρίς τα δομικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

JTB με τα δομικά στοιχεία.

 

Οχι... το 2,50 πρέπει να είναι καθαρό πλάτος. Ετσι ξέρω, έτσι με υποχρέωσαν αρκετές φορές σε πολεοδομίες αλλά δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο το σχήμα και κάτι που το διευκρινίζει...

 

Αν δεν παρέμβει η myri που είναι GOK-expert θα μου επιτρέψεις να προσπαθήσω να το τεκμηριώσω αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο σωστός έλεγχος των Η/Χ είναι:

1. Πλάτος > Βάθος ανεξάρτητα

 

Μεγαλύτερο ή ίσο είναι το σωστό!

 

1. Πλάτος > Βάθος ανεξάρτητα από το αν μετράς τα δομικά στοιχεία στο πλάτος.

 

Κάνεις λάθος! Τα δομικά στοιχεία δεν μετράνε, μετράς το ελεύθερο πλάτος και αυτό πρέπει να είναι μεγαλύτερο ή ισο του βάθους.

 

 

 

2. Πλάτος καθαρό(!) >= 2.50μ.... το 2,50 καθαρό, χωρίς τα δομικά στοιχεία

Ενοείται..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.