Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ημιυπαίθριος: Ορισμός - Ισχύουσα νομοθεσία


katerina

Recommended Posts

Έχει αλλάξει κάτι στον ΝΟΚ για τους ημιυπαίθριους; Σχετικά με τις διαστάσεις τους (πλάτος)

 

Ισχύει αυτό που λέει στο Αρθ. 2 παρ. 6 ΝΟΚ

 

Με βάσει αυτό τον ορισμό ο συγκεκριμένος ημιυπαίθριος είναι εντάξει;

post-22282-0-07981200-1346225598_thumb.jpg

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μανώλη

ειλικρινά με εξέπληξες και με έκανες να αμφιβάλλω με την έξυπνη επισήμανση που κάνεις (είχα την εντύπωση ότι δεν έκανα λάθος)

αλλά προκειμένου να καταλήξουμε κάπου πές μου και εσύ πως ξεπερνιούνται και οι παραπάνω επισημάνσεις μου; ειδικά αυτή του ΓΟΚ;

 

 

KANA αν είσαι πάνω από ΗΧ δεν είσαι σε οριζόντια προεξοχή της πλάκας ούτε του δαπέδου ορόφου ΑΡΑ δεν είσαι καθόλου στον ορισμό 38 (ούτε στον 5)άρα δεν είναι εξώστης.Δεν ξέρω πως αλλιώς να σου το πω!.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Δίχως να έχω διαβάσει αναλυτικά όλες τις απαντήσεις έχω μια σύντομη ερώτηση :

Ένας εξώστης που έχει κλειστεί περιμετρικά από αλουμινοκατασκευή αλλά η μια του μικρή διάσταση (κατά το πλάτος του δηλαδή) παραμείνει ελεύθερη, μπορεί να υπολογιστεί ως ΗΧ κατά ΓΟΚ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχω την εξής απορία.

Ο ΗΧ πρέπει να είναι σε συνέχεια κύριου χώρου? Μπορεί ένα ανεξάρτητο κτίσμα με ανοιχτές 2, 3 ή και όλες τις πλευρές του και εφόσον πληρεί τις προϋποθέσεις σε διαστάσεις ανοιγμάτων, βάθος προς πλάτος κτλ  να χαρακτηριστεί ΗΧ?

Link to comment
Share on other sites

Ο παλιός γοκ δεν το επέτρεπε διότι έλεγε "Ημιυπαίθριος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου...". Κολλούσαν σε αυτό το "του κτιρίου" και δεν επέτρεπαν σκέτο Η/Χ.

 

 

 

Σήμερα με τον ΝΟΚ όμως, που λέει "6. Ανοικτoί ημιυπαίθριοι χώροι είναι οι μη θερμαινόμενοι στεγασμένοι χώροι ...", κάνει αναφορά στον ίδιο τον χώρο. Οπότε γιατί να μην μπορεί να χαρακτηριστεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο τεύχος τεχνικών οδηγιών, στο παράδειγμα 3 (σελ. 3) αν έλειπε η κολώνα, θα είχαμε τριγωνικό Η/Χ ή καθόλου Η/Χ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας. εχουμε μια αδεια προσπθηκης κατ επεκταση. το ποσοστο των ημιυπαιθριων υπολογιζεται επι της προσθηκης ή επι του συνολικου σ.δ δομησης? στο προυπαρχον κτιριο δεν υπαρχουν καθολου ημιυπαιθριοι καθως τοτε που ειχε βγει η αδεια δεν υπηρχαν. δλδ στο οικοπεδο αυτο μπορουμε να χτισουμε 250 τ.μ. και εχουμε χτισει τα 170 τ.μ. αρα εχουμε ενα υπολοιπο 80 τ.μ. Θα εχουμε 80 * 15% = 12 τ.μ. η/χ    ή     250 * 15% = 37,5 τ.μ. η/χ ? καπου νομιζω οτι ειχα διαβασει οτι υπολογιζεται επι της προσθηκης αλλά δεν ειμαι και σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.