Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ημιυπαίθριος: Ορισμός - Ισχύουσα νομοθεσία


katerina

Recommended Posts

Από που προκύπτει ότι το % υπολογίζεται επί της πραγματοποιούμενης δόμησης σε νέο κτίριο?

 

Ν.1577/85

Άρθρο 11

"Λειτουργικά και διακοσμητικά στοιχεία στις όψεις των κτιρίων"

«2. Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως 35% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο, δεν υπολογίζονται στο συντελεστή δόμησης.

 

άρα, επί της επιτρεπόμενης προκύπτουν, όχι επί της πραγματοποιούμενης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ, αλλά το ερώτημα ήταν του pierius, όχι δικό μου (έκανα επεξεργασία σε αυτά που έγραψα).

 

Η δική μου παρέμβαση ήταν για να διευκρινίσω ότι δεν ισχύει πλέον η αναλογικότητα διάθεσης ΗΜ/ΥΠ χώρων ανά πραγματοποιούμενου ΣΔ στον κάθε όροφο.

Το 15% των ΗΜ/ΥΠ της επιτρ. δόμησης, μπορείς να το διαθέσεις ελεύθερα σε όποιον όροφο θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα υπολογίζω ημιυπαίθριους και εξώστες επί της πραγματοποιούμενης δόμησης.

Είχα διαβάσει και μια σχετική εγκύκλιο, την όποια δεν μπορώ να βρω τώρα (πιθανό να είναι και έγγραφη απάντηση του ΔΟΚΚ προς πολεοδομία), που αναφέρει ότι το ποσοστό εξωστών και ημιυπαιθρίων υπολογίζεται επί της πραγματοποιούμενης δόμησης.

Η αιτιολογία είναι πάνω κάτω η εξής:

Αν υπάρξει υπόλοιπο δόμησης και οι Η.Χ.-Εξωστες υπολογιστούν & εξαντληθούν επί της επιτρεπόμενης δόμησης, τότε σε μελλοντική προσθήκη δεν θα υπάρχει υπόλοιπο Η.Χ.-Εξωστών κάτι που έρχεται σε αντίθεση με τα δύο τελευταια εδάφια της παρ. 2 του αρθρου 11 του ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Τα φώτα σας παρακαλώ:

Σε εσωτερική γωνία κτιρίου υπάρχει από πάνω στέγαση/κτίριο. Ποιος θεωρείται, στο σχήμα που επισυνάπτω, Η/Χ χώρος; Ο διαγραμμισμένος ή ο κόκκινος;

 

Αν είναι ο κόκκινος, από πού προκύπτει αυτό;HY-.jpg

 

Ευχαριστώ.

 

Κανείς; Τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ο κόκκινος ο οποίος έχει τρεις πλευρές κλειστές και μία προς κοινόχρηστο ή ακάλυπτο...

 

Αν "χτίσουμε" το κόκκινο περίγραμμα οι υπόλοιπες διαγραμμίσεις εξαφανίζονται "ως δια μαγείας"!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν έχει κτίριο από πάνω, ε; Πάντως αν το πάρει κάποιος αυστηρά από τον ορισμό του ημιυπαίθριου είναι το διαγραμμισμένο, όχι; Ξέρετε να υπάρχει κάπου στο ΓΟΚ, ή στον Κτιριοδομικό, διευκρίνηση επ' αυτού, ή είναι η εμπειρική αντιμετώπιση των ελεγχόντων αυτή;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοιε έχω 2 ερωτήματα:

1) Είχα ακούσει ότι παλιά μπορούσες να εξαντλήσει ΟΛΟ το ποσοστό σε η/χ και πως επίσης αυτό το ποσοστό ήταν 40%!!! Ποια χρονολογία ίσχυε αυτό? Με ενδιαφέρει για ένα ελέγχο που κάνω σε υφιστάμενο κτίριο.

2) Αν ξεπεράσεις το επιτρεπόμενο ποσοστό τότε μπορείς να φτιάξεις η/χ οι οποίοι μετράνε στην δόμηση? Π.χ έχω σ.δ 100 και φτιάχνω η/χ 50τ.μ, τα 35 τ.μ δν μετράνε στην δόμηση και τα υπόλοιπα 15 μετράνε?

Link to comment
Share on other sites

tzankan

 

Δεν υπάρχει Ημ. Χώρος που να σχηματίζεται από δύο τοίχους που βρίσκονται υπό ορθή γωνία. Μη σε μπερδεύει ο από πάνω όροφος που θα μπορούσε να ήταν και εξώστης. Εξετάζουμε 4 πλευρές όπου η μία τουλάχιστον πρέπει να είναι ανοικτή προς κοινόχρηστο χώρο ή ακάλυπτο. Μπορεί να έχουμε και μόνο μία κλειστή και τις άλλες τρεις ελεύθερες με κολώνες απέναντι από την κλειστή πλευρά...

 

Megapad

 

Όταν ίσχυε το 40% δεν μπορούσες να κάνεις όλο το ποσοστό Ημ. Χώρο αλλά το μισό από αυτό και το υπόλοιπο εξώστες.

Επιτρεπόταν όμως να κάνεις όλο το ποσοστό εξώστες όπως και σήμερα αλλά 35%

Δεν θυμάμαι ακριβώς πότε το 40% έγινε 35% πάντως έγινε από τον Σουφλιά μπορείς να δεις το ΔΚ. της άδειας και να ελέγξεις πως έχει υπολογισθεί.

 

Αν έχεις 100τμ στην δόμηση μπορείς να κάνεις μόνο 15% Ημ. Χ. (τα υπόλοιπα 20% εξώστες)

Άρα αν φτιάξεις 50τμ. Ημ. Χ. δεν θα μετρήσουν τα 15τμ και τα υπόλοιπα 35τμ θα μετρήσουν στον ΣΔ.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Και ένα "παράδοξο": Κάνω προσθήκη πχ. 100τμ Ημ. Χ. σε ισόγειο τον οποίο βέβαια τον υπολογίζω στην κάλυψη και ΣΔ.

Έχω δικαίωμα στον υπολογισμένο συντελεστή μου να προσθέσω άλλα 15τμ Ημ. Χ. χωρίς αυτό το τμήμα να υπολογισθεί στην δόμηση παρά μόνο στην κάλυψη; :confused:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

georg coco

 

Στο παράδειγμα έχουμε 100 τ.μ δόμηση και 50 τμ η/χ,τα 15 από τα οποία δν προσμετρούνται στον σ.δ. Τα υπόλοιπα 30 τ.μ που προσμετρούνται είμαι υποχρεωμένος σε αυτά να έχω τις διαστάσεις τις προβλεπόμενες για τους η/χ α<β όπου β η καθαρή απόσταση μεταξύ των 2 υποστυλωμάτων???

 

Συγκεκριμένα έχω μια σκεπασμένη βεράντα διαστάσεων 3 *2,7, όπου 3μ. το μήκος της και 2,7 η καθαρή απόσταση ανάμεσα στα 2 υποστυλώματα. Αυτό μπορώ να τον θεωρήσω η/χ και ας μην τηρεί την γεωμετρία και να τον εντάξω στο σ.δ μιας και εχω κάνει υπερβαση του 15%????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.