Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριος: Ορισμός - Ισχύουσα νομοθεσία


Recommended Posts

Μα ένα τμήμα του με βάθος 2,70μ. μπορείς να το ονομάσεις ΗΧ και τα υπόλοιπα 30 εκ (μέχρι να συμπληρωθούν τα 3 μ) να τα μετρήσεις στη δόμηση.Ολα αυτά βέβαια αν έχεις περίσσια μ2 για τον Ηχ που λέμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

manolis gon σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Το θέμα μου είναι πως έχω ήδη εξαντλήσει από άλλους η/χ το 15%!!! Η απορία μου είναι αν μπορώ να τον δημιουργήσω και αν ναι πως θα τον ονομάσω - ''βαφτίσω'' αυτό το χώρο??

 

Μπορώ να τον αναφέρω σαν η/χ που προσμετρά στον σ.δ. ή δν μπορώ επειδή δν πληρώ την γεωμετρία???

 

Υ.Γ. Το ξέρω πως είναι χαζή η ερώτηση, αλλά καμια φόρα πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ νομίζεις ότι θα έχεις πρόβλημα (που δεν έχεις λόγω της γεωμετρίας) μπορείς να κάνεις μια μαγκιά.Μέτρησε αυτόν σαν ΗΧ μέχρι τα 2.7μ και το υπόλοιπο τμήμα των 30 εκ στον συντελεστή δόμησης και κάποιον άλλο ΗΧ που πληρεί τις προδιαγραφές μέτρησε τον στο συντελεστή δόμησης.Αλλά σου επαναλαμβάνω δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!με ηρέμησες!!!!

 

Το πρόβλημα είναι ότι έχω 3 ίδιους η/χ, αυτό το κόλπο το έκανα στους άλλοςυ και μου εξάντλησαν όλο το 15%!!! Μου καρφώθηκε στο μυαλό ότι ο 3ος επειδή δν προσμετρά κανένα του τμήμα στο 15% μπορεί να μην επιτρέπεται να τον κατασκευάσω! Με καθησύχασες καθώς έχω περίσσεια σ.δ, θα τον αναφέρω σαν η/χ που προσμετρά στο σ.δ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις και από τους ορισμούς του ΓΟΚ γαι το τι είναι ΗΧ δε λέει πουθενά για διαστάσεις.Οι διαστάσεις χρειάζονται για να δούμε αν μετράνε ή όχι στη δόμηση:

 

32. Ημιυπαίθριος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη και οι υπόλοιπες πλευρές του ορίζονται από τοίχους ή κατακόρυφα φέροντα ή μη στοιχεία και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων.

 

Σε συνέχεια αν δεις στο άρθρο 7 του ΓΟΚ λέει :

 

1.Για τον υπολογισμό του συντελεστή δόμησης που πραγματοποιείται στο οικόπεδο:

 

Α. Προσμετρούνται:

α) οι επιφάνειες των στεγασμένων και κλειστών από όλες τις πλευρές χώρων του κτιρίου, οποιασδήποτε χρήσης, σε όλους τους ορόφους καθώς και τα υπόγεια, με την επιφύλαξη της επόμενης περίπτωσης Ββ.

 

β) οι επιφάνειες των εξωστών και ημιϋπαίθριων χώρων εκτός από τους αναφερόμενους στην παρ.2 του Αρθρου 11

 

 

Στο άρθρο 11 λέει, ότι για να μην μετράνε πρέπει να έχουν ελάχιστη διάσταση 2,50μ και βάθος το πολύ 2,5, (ή ότι πρόσωπο έχει)άρα ότι δεν πληρεί αυτό είναι ΗΧ αλλά μετράει.Εντάξει?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είσαι άψογος συνάδελφε!!! Ευχαριστώ για την παράθεση των αντίστοιχων αποσπασμάτων από τον γοκ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι διαβάζω την εγκύκλιο 113/86που μιλάει για τις δοκούς και τα υποστυλώματα των Η/Χ η οποία γράφει το εξής (άρθρο 2 παρ.32):

"Θεωρούνται ημιυπαίθριοι χώροι τα τμήματα μεγαλύτερου ημιυπαίθριου χώρου που διασπάται με ενδιάμεσα κατακόρυφα φέροντα στοιχεία. Τα στοιχεία αυτά ορίζουν και το πλάτος κάθε επί μέρους ημιυπαίθριου χώρου (βλ. σχ. 2-2)"

Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι εάν έχω 3 υποστυλώματα στη σειρά θα πρέπει η καθαρή απόσταση μεταξύ των υποστυλωμάτων (ανά 2) να είναι τουλάχιστον 2,50m?

Αν ισχύει αυτό τότε πως βαπτίζονται Η/Χ βεράντες στεγασμένες με ξύλινες στέγες που στηρίζονται σε ξύλινα υποστυλώματα με καθαρή απόσταση μικρότερη από 2,5m?

Link to comment
Share on other sites

Αν βαφτιστούν Η/Χ τότε θα μετρήσουν στην δόμηση αφού δεν έχουν τι προϋποθέσεις μη εξαίρεσης από την δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα,

 

Nα κανω μια ερωτησουλα (λογω του οτι ιδιωτης, δεν πολυξερω) >>

 

Μια περγκολα απο σκελετο ξυλινο (με οικ.αδεια) ,που απο πανω σκεπαζεται με τεντα (που ανοιγει και κλεινει, δηλ. δεν ειναι σταθερη)

και στα πλαγια εχει πλαστικα διαφανη ,που ανοιγουν και κλεινουν (αυτα που βαζουμε στο πλαι σε τεντες),

θεωρειται ΗΧ ή κλειστος χωρος (δηλ. υπερβαση δομησης ,καλυψης,κλπ) ??

 

Γιατι δεν εχω καταλαβει τι ειναι ακριβως τα μη φεροντα στοιχεια (παντως στην περγκολα μου ,ειναι ολα κινητα και μη μονιμα πλαστικα-τεντα,που γινονται ρολα και ανοιγουν)

 

Η λογικη μου, μου λεει πως οχι.

 

 

(Το ρωταω κι εδω μηπως καποιος , αν μπορει ,μου δωσει μια γνωμη)

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα να μάθω αν έχει αλλάξει κάτι σχετικά με το απαιτούμενο πλάτος και βάθος των Η/Χ.

 

Εξακολουθεί να ισχύει το άρθρο 11 του ΓΟΚ, σύμφωνα με το οποίο οι Η/Χ πρέπει να έχουν πλάτος τουλάχιστον 2,50μ. και βάθος μικρότερο ή ίσο με το πλάτος τους;

Γιατί κάπου διάβασα (δε θυμάμαι που) ότι η απαίτηση για το πλάτος παραμένει η ίδια, αλλά όσον αφορά στο βάθος, αυτό θα πρέπει να είναι μικρότερο ή ίσο των 1,80μ.

 

Αν μπορούσε κάποιος να μου πει με σιγουριά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.