Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ημιυπαίθριος: Ορισμός - Ισχύουσα νομοθεσία


katerina

Recommended Posts

Σύμφωνα με τον ΓΟΚ ισχύει το τουλάχιστον 2,5 μ πλάτος και βάθος <=πλάτους

Αυτό θα αλλάξει στο ΝΟΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Στέγαστρο BBQ και στέγαστρο GARAGE από ξύλινη κεραμοσκεπή με κατακόρυφα φέροντα στοιχεία, σε επαφή και τα δύο με πλευρά του κτιρίου θεωρούνται Η/Χ ή υπολογίζονται μόνο στην κάλυψη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε κατοικία έχουν κλειστεί οι η/υ χώροι και έχουν φτιαχτεί κάποιοι επιπρόσθετοι εξώστες. Κάνοντας τον έλεγχο για το 40% οι εξώστες υπερβαίνουν το 20% αλλά όχι το 40%. Έχω υπέρβαση?

Link to comment
Share on other sites

το όριο είναι το 35% για Η/Υ και εξώστες

ΓΟΚ/85 Αρθ-11

2. Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως 35% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο, δεν υπολογίζονται στο συντελεστή δόμησης.

Από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 15% του συντελεστή δόμησης.

Για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής, οι ημιυπαίθριοι χώροι πρέπει να έχουν πλάτος τουλάχιστον 2,50 μ. και βάθος μικρότερο ή ίσο με το πλάτος τους.

Οι διατάξεις της παραγράφου αυτής εφαρμόζονται τόσο για τα νέα κτίρια, όσο και για τις προσθήκες σε υφιστάμενα κτίρια. Ειδικότερα από τους εξώστες και ημιυπαίθριους χώρους που κατασκευάζονται σε προσθήκη κτιρίου, στη συνολική επιφάνεια που προκύπτει από το σδ δεν υπολογίζεται επιφάνεια τους έως 35% της επιφάνειας που αντιστοιχεί στην προσθήκη.

Και στην περίπτωση αυτή από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 15% του σδ της προσθήκης.".

 

αν αναφέρεσαι σε τακτοποίηση αυθαιρέτου και να μην έχεις ξεπεράσει το ποσοστό των 35% είναι παράβαση

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχεις υπέρβαση του ποσοστού Η/Χ. Το υπερβάλλον του ποσοστού (15%) θα μετρήσει στην δόμηση.

υ.γ. Ελπίζω να μην ρωτάς για ν4014 και να είσαι εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Σε κατοικία έχουν κλειστεί οι η/υ χώροι και έχουν φτιαχτεί κάποιοι επιπρόσθετοι εξώστες. Κάνοντας τον έλεγχο για το 40% οι εξώστες υπερβαίνουν το 20% αλλά όχι το 40%. Έχω υπέρβαση?

 

Αν το ερώτημα εχει σχέση με τον 4014 θα γίνει μεταφορά των μηνυμάτων στο ανάλογο θέμα

 

Αν δεν υπάρχουν καθόλου ΗΧ τότε εξαντλείς το ποσοστό του 35% (με το ΝΟΚ 40%).Αν έχει σχέση η ερώτηση με τον 4014 τότε αναλόγως την ημερομηνία κατασκευής μπορεί να είναι 35 ή 40%

Link to comment
Share on other sites

Έχεις υπέρβαση του ποσοστού Η/Χ. Το υπερβάλλον του ποσοστού (15%) θα μετρήσει στην δόμηση.

υ.γ. Ελπίζω να μην ρωτάς για ν4014 και να είσαι εκτός θέματος.

 

Συνάδελφοι, όταν λέω π@π@ρι@ να μου την λέτε. Μην αφήνεται να μένουν λάθος κείμενα.....

Δεν μπορώ να καταλάβω τι διάβασα και τι κατάλαβα για να γράψω αυτό που έγραψα!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τις διαστάσεις των ημιυπαιθριων.. Στην περιπτωση μου το βαθος ειναι μεγαλυτερο απο το πλατος..Τι κάνω με τα τ.μ. που περισσευουν? Μπορεί κανεις στο παρακατω σχημα να μου πει ποιο τμημα ειναι ημιυπαιθριος και ποιο όχι? Το διαγραμισμμενο ειναι το κτιριο..Το magenta είναι η...ας το πω βεράντα..Στεγασμένη με μπετονιένα πέργκολα που αποτελει συνεχεια της στέγης..Μονο το κομματάκι 0,80 επί 6,73 έίνια κάτω από συμπαγή στέγη.hm Model (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

Και τι θεωρείται κατά την άποψή σου? Εξώστης? Υ.Γ. όλο αυτό το σχεδιασμένο magenta πατάει πάνω στο ισόγειο, δεν είναι πρόβολος, δεν ξέρω αν επηρεάζει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.