Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρησιμοποιεί κανένας OPENGL κάρτα γραφικών για σχεδιασμό CAD


iovo

Recommended Posts

Μήπως είναι κανένας που ξέρει απο κάρτες γραφικών OPENGL γιατί μόλις αγόρασ μια αρκετά ακριβη NVIDIA QUADRO FX1600M 512MB και οι επιδόσεις της είναι σχεδόν απογοητευτικες .... Αν ξέρει κανείς κάτι ας βοηθήσει!!

Link to comment
Share on other sites

αιδιά γειά σας...

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Ώς καλός και φιλόδοξος νέος Μηχανικός αποφάσισα να αποκτήσω πέρα από το PC του γραφείου μου έναν δυνατό laptop για επαγγελματική εργασία με CAD εφαρμογές και δελεασμένος από τις επιδόδεις των Quadro σε αυτόν τον τομέα αγόρασα ένα 17" της HP Που έχει πάνω μια QUADRO Nvidia FX1600M 512Mb. Φυσικά και έσκασα το παραδάκι ζεστό ζεστό αλλά ήταν για την δουλειά μου καθαρά. Το πρόβλημα που μου έχει προκύψει είναι το εξής:

Δοκίμασα την κάρτα σε σχέση με αυτή του Desktop PC μου ...(ASUS X1650 με ΑΤΙ RADEON 256 ΜΒ) και... εντάξει περίμενα τουλάχιστον στον realtime σχεδιασμό η Quadro να είναι μέρα με την νύχτα αλλά δυστυχώς συμβαίνει το ανάποδο..!!!! Η ATI εμφανίζεται καλύτερη στον real time σχεδιασμό και κατά 10 "(!!!!!μόνο) αργότερη σε έτνα τυπικό render των 3 min !!!!! Με ένα benchmark δε, που έτρεξα η ΑΤΙ εμφανίζεται κατά πολύ καλύτερη....(Απογοήτευση).

Να σημειώσω εδώ τα δύο συστήματα

 

DESKTOP

Mainboard : Gigabyte 965G-DS4

Chipset : Intel P965

Processor : Intel Core 2 Duo E6600 @ 2400 MHz

Physical Memory : 2048 MB (2 x 1024 DDR2-SDRAM )

Video Card : ATI X1650 XT (PCIe) 256MB (GDDR3)

Hard Disk : WDC (500 GB7200rpm)

Operating System : Microsoft Windows XP Professional 5.01.2600 Service Pack 2

DirectX : Version 9.0c

 

LAPTOP

Mainboard : HP 30C3

Chipset : Intel GM965

Processor : Intel Core 2 Duo Mobile T7700 @ 2400 MHz

Physical Memory : 2048 MB (1 x 2048 DDR2-SDRAM )

 

Video Card : Nvidia Corp (Hewlett-Packard Company)

Model : NVIDIA Quadro FX 1600M

Bus Type : PCI-Express

Total Memory : 512 MB (GDDR3)

Texture Memory : 1256 MB

Processor : Quadro FX 1600M

Converter : Integrated RAMDAC

 

Hard Disk : (120 GB 7200rpm)

O/System : Windows ™ Vista Business Professional 6.00.6000

DirectX : Version 10.00

 

Θεωρώντας ότι δεν ξέρω πολλά πράγματα για αυτές τις κάρτες υποθέτω ότι είναι θέμα εκμετάλευσης των δυνατοτήτων της Open GL ...μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει ή να με παραπέμψει κάπου, για να δω τα λεφτά μου να πιάνουν τόπο!!!!

Link to comment
Share on other sites

περισσότερο η διαφορά είναι στο DirectX10 και πολύ λιγότερο στην κάρτα .

Πρόταση κατέβασε τους πιο πρόσφατους drivers για την κάρτα με εκμετάλευση DX 10 και αν δεν δεις προκοπή βάλε windows xp και θα σωθείς. Το πρόβλημα είναι στο software και δη στο λειτουργικό και όχι στις κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΕΕFTHIM!!! Το upgrade απο VISTA σε SVISTA είναι το επόμενο βήμα έτσι κι αλλιώς!!!!! XP και πάλι XP

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

iovo προσεχε μονο με την αλλαγη σε XP μηπως μπλεξεις.....Δηλαδη μηπως δεν βρισκεις Driver για to Hardware απο το laptop σου. Μια επισημανση,επειδη για χρονια τωρα ειμαι χρηστης φορητου υπολογιστη(καθαρα θεμα επιλογης)μην περιμενεις ποτε ενα laptop οσο καλο και ακριβο να ειναι , να μπορει αν ανταγωνιστει ενα desktop με τα μισα χρηματα. Ναι μεν οι φορητοι εχουν ξεφυγει σε χαρακτηριστικα ,'ονομαστικα', αλλα δεν παυουν να ειναι ολα μαζεμενα μεσα σε ενα μικρο κουτακι

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν οι φορητοι εχουν ξεφυγει σε χαρακτηριστικα ,'ονομαστικα', αλλα δεν παυουν να ειναι ολα μαζεμενα μεσα σε ενα μικρο κουτακι

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Τελικά έγινε η αλλαγή σε XP (εδώ και πολύ καιρό βέβαια) και κανένα πρόβλημα!! Η ΗP στέλνει δωρεάν cd με drivers για downgrade και τα SVista ultimate bussines εμπεριέχουν άδεια χρήσης για XP και όλα βαίνουν καλώς. Το μηχάνημα πραγματικά πετάει (αγοράσαμε και 2ο στο γραφείο). Το μόνο μειονέκτημά του τελικά είναι το βάρος αλλά μια και ήταν μοναδική επιλογή, χαλάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.