Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργασία ως ελεύθερος επαγγελματίας ή ως μισθωτός


dif

Recommended Posts

Ειμαι νεος μηχανικος οποτε συγχωρειστε μου τυχον ανακριβειες.Αυτο που θελω να διευκρινησω ειναι οτι αν εχω καταλαβει καλα οι μορφες εργασιας ειναι δυο:

-ελευθερος επαγγελματιας

-μισθωτος

Η εργασια με δελτιο παροχης υπηρεσιων ανηκει στην μορφη του μισθωτου η του ελ. επαγγελματια;

Επισης αν εγω για παραδειγμα κανω εναρξη επαγγελματος παρω και την επιδοτηση και αμεσως μετα βρω δουλεια σε καποια εταιρεια οπου με προσλαμβανουν ως μηχανικο και δε δουλευω με δελτιο αυτο τι σημαινει,οτι χανω την επιδοτηση και πλεον δε θα μπορω να κανω αλλες εργασιες εκτος δουλειας η αυτο ισχυει μονο εφ οσον προσληφθεις στο δημοσιο;;Μπορω να δουλευω σε μια εταιρεια ως μηχανικος και να εχω παραλληλα και γραφειο;

Πολλες αποριες το ξερω απλα τα πραγματα ειναι καπως συγκεχυμενα στο μυαλο μου Οποιος γνωριζει κ εχει χρονο κ διαθεση ας δωσει τα φωτα του

Link to comment
Share on other sites

Ο ελεύθερος επαγγελματίας έχει το δελτίο παροχής υπηρεσιών.

Εάν είσαι από ΑΕΙ εγγράφεσαι στο ασφαλιστικό ταμείο ΤΣΜΕΔΕ , ενώ εάν είσαι από ΤΕΙ εγγράφεσαι στο ΟΑΕΕ.

Ως ελεύθερος μπορείς να διατηρείς γραφείο (π.χ. ένα δωμάτιο στο σπίτι σου) και ταυτόχρονα μπορείς να εργάζεσαι σε μία εταιρία με την ιδιώτητα του εξωτερικού συνεργάτη και να κόβεις στην εταιρία απόδειξη όπου βάσει νόμου θα σου παρακρατούν το 20% της αμοιβής σου και μετά απο 1 χρόνο η εφορία θα στο επιστρέφει.

 

Ως ιδιωτικός υπάλληλος δεν έχεις δελτίο οπότε ξέχασε τις καθαρά δικές σου δουλειές.

 

Ως προς την επιδότηση-μάλλον εννοείς του ΟΑΕΔ και ΠΡΕΠΕΙ να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας-

(εάν είσαι του ΤΕΙ χρειάζεσαι να έχεις από πριν κάρτα ανεργίας για τουλάχιστον 1 εβδομάδα)

ΚΑΙ εάν πάρεις τα λεφτά από την επιδότηση πρέπει για τα επόμενα 4 χρόνια (νομίζω) να διατηρείς το γραφείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ως ιδιωτικός υπάλληλος δεν έχεις δελτίο οπότε ξέχασε τις καθαρά δικές σου δουλειές.

 

Δεν ισχύει αυτό. Το ένα δεν εμποδίζει το άλλο. Μπορεί κανονικά να είναι ιδιωτικός υπάλληλος και να διατηρεί και ανοιχτά βιβλία και δελτίο. Μη συγχέετε το υπαλληλίκι στο Δημόσιο όπου εκεί (ακόμα και εκεί όχι πάντα) υπάρχει ασυμβίβαστο με το ελ. επάγγελμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανονικά να είναι ιδιωτικός υπάλληλος και να διατηρεί και ανοιχτά βιβλία και δελτίο.

 

Καλημέρα

Αυτό δεν το ήξερα.

Ίσως έπρεπε να αναφέρω ότι ως ιδιωτικός υπάλληλος είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ από την εταιρία.

Άν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για το συγκεκριμένο θέμα ας βοηθήσει. Και εγώ έτσι έψαχνα στην αρχή και δεν καταλάβαινα τίποτα.

Καλή σταδιοδρομία

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έπρεπε να αναφέρω ότι ως ιδιωτικός υπάλληλος είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ από την εταιρία.

 

Ούτε αυτό ισχύει με ακρίβεια. Ως ιδιωτικός υπάλληλος ένας Μηχανικός, είναι ασφαλισμένος και στο ΙΚΑ (όχι μόνο σε αυτό) με μια μικρή εισφορά για τις περιπτώσεις αναρρωτικής άδειας (απλοϊκά). Η ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ παραμένει με υποχρέωση καταβολής των εισφορών από τον εργοδότη απλά.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέει ο tapang είναι. Γι’αυτό εξάλλου οι εργοδότες προτιμούν να παίρνουν μηχανικούς με ΑΠΥ (ως freelancers):

1. Για να μην πληρώνουν και ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ και

2. Για να μπορούν να περνάν την αμοιβή ως έξοδα (ο μισθός που καταβάλει σε μισθωτό ΔΕΝ εκπίπτει από τα επαγγελματικά έξοδα μιας εταιρίας)

Link to comment
Share on other sites

δεδομένης της κατάστασης θα πρότεινα να διαλέξεις την εργασία ως μισθωτός

 

αν βρεις κάποια δουλειά μόνος σου τότε ανοίγεις βιβλία και δε δίνεις λογαριασμό σε κανέναν

 

δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει πλέον κάποια επιδότηση πχ του ΟΑΕΔ και αν θα ξαναβγεί ποτέ

επίσης λάβε υπόψιν σου πως για να "λάβεις" πρέπει να ξοδέψεις πχ στον ΟΑΕΔ 6000 ευρώ και δεν είναι βέβαιο πως θα λάβεις την επιδότηση ή σε πόσο χρονικό διάστημα θα πληρωθείς

 

αρκετοί φίλοι μου για τους παραπάνω λόγους δεν έκαναν αίτιση για το πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

με απυ η χωρις απυ το θεμα ειναι οτι μπορεις να τα παρεις ολα...

 

εγω και τσμεδε καθε μηνα αναλογικα και φπα και παρακρατηση οταν εκοβα πληρωνε

 

και 14

 

και αδειες κανονικα....

Link to comment
Share on other sites

Όλοι πάνω κάτω ίδιοι είναι. Η διαφορά είναι στο πως θα το "παίξεις" και πόσο χρήσιμος είσαι για κάποιον εργοδότη. Πόσο ανάγκη σε έχει (τη δεδομένη χρονική στιγμή έστω).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.