Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία ως ελεύθερος επαγγελματίας ή ως μισθωτός


dif

Recommended Posts

δεδομένης της κατάστασης θα πρότεινα να διαλέξεις την εργασία ως μισθωτός

 

αν βρεις κάποια δουλειά μόνος σου τότε ανοίγεις βιβλία και δε δίνεις λογαριασμό σε κανέναν

 

δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει πλέον κάποια επιδότηση πχ του ΟΑΕΔ και αν θα ξαναβγεί ποτέ

επίσης λάβε υπόψιν σου πως για να "λάβεις" πρέπει να ξοδέψεις πχ στον ΟΑΕΔ 6000 ευρώ και δεν είναι βέβαιο πως θα λάβεις την επιδότηση ή σε πόσο χρονικό διάστημα θα πληρωθείς

 

αρκετοί φίλοι μου για τους παραπάνω λόγους δεν έκαναν αίτιση για το πρόγραμμα

Εκκρεμει ακομη ενα προγραμμα του ΟΑΕΔ που χρηματοδοτειται αν δεν κανω λαθος απο ευρωπαικα κονδυλια για 6.000 ΝΕΕ.Νομιζω οτι κανεις την αιτηση, σε ενημερωνουν για την προεγκριση και μετα εχεις ενα μηνα διορια ωστε να εξοπλισεις το γραφειο.Αυτο που φοβαμαι εγω ειναι οτι ξοδευεις τα λεφτα αρχικα εχοντας παρει την προεγκριση και την εγκριση,στο ελλαδισταν ομως σου εξασφαλιζει κανεις οτι δε θα αλλαξει το καθεστως μεσα στον επομενο χρονο σε αυτους τους καιρους και να μην παρεις ΠΟΤΕ τα 6.000 ευρω που ξοδεψες;Μονο εγω σκεφτομαι τοσο καχυπτοτα;;

Ευχαριστω παντως για τις διευκρινισεις

 

Να ρωτησω κατι ακομη:σε περιπτωση που κανω εναρξη επαγγελματος και παραλληλα απασχολουμαι ως μισθωτος και δεν παιρνω καποιες δουλειες εγω περα απο την "κανονικη πρωινη" δουλεια μου,θα εχω οφειλες ως προς την εφορια η θα παρουσιαζω μονο τυχον εξοδα;;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδερφοι καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής εργάζομαι σαν μηχανικός εδώ κ αρκετά χρόνια προέκυψε μια συνεργασία με κάποια εταιρία όπου μετά από επανηλημένες συμβάσεις μου πρότειναν να γίνω μισθωτός, έρχομαι λοιπόν να ρωτήσω το εξής αλλάζει κάτι στον μισθό μου? μέχρι τώρα πληρωνόμουν 1000Ε-παρακράτηση(200Ε) + φπα+τσμέδε.

τώρα τι θα λαμβάνω σαν μισθωτος? θα μ παρακρατούν το τσμεδε κάθε μήνα? απλά κ ουσιαστικά με συμφέρει ή χάνω λεφτά? επίσης η μετάβαση μου από ελεύθερος σε μισθωτό γίνεται στις 18/8 του μήνα ενώ προηγουμένος με πλήρωσαν μέχρι τις 2/8 του μηνός κ μόυ έδωσαν άδεια άνευ αποδοχών και ξαναξεκίνησα από τις 18 του μήνα... οφείλω να προσέξω κάτι με το τσμεδε?λογικά όταν θα μου έρθει η εξαμηνιαία εισφορά θα πρέπει να μου πληρώσουν τον ιούλιο κ τις δύο μέρες του ιουλίου?

Link to comment
Share on other sites

Να προσεξεις τα εξης

 

1) Να γινει αναγγελια της προσληψης σου στον ΟΑΕΔ οσο πιο συντομα γινεται

2) Να υπογραψεις συμβαση (μαλλον αοριστου με βαση τα λεγομενα σου)

3) Να γνωστοποιηθει στο ΤΣΜΕΔΕ η προσληψη σου, καθως απο εδω και μπρος ο εργοδοτης σου ειναι υπευθυνος για την καταβολη των εισφορων, τοσο των δικων σου που θα παρακρατα, οσο και των δικων του. Δε θα σου ξαναερθει μπιλιετακι του ΤΣΜΕΔΕ οσο εισαι μισθωτος.

4) Να ελεγχεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα οτι ο εργοδοτης σου οντως καταβαλλει τις εισφορες κανονικα για να μη βρεθεις προ εκπληξεων

 

Επισης, αν δε σκοπευεις να κοψεις καποιο αλλο ΑΠΥ, θα μπορουσες να κλεισεις τα βιβλια σου. Ετσι ουτε τελος επιτηδευματος θα πληρωσεις, αλλα και σε περιπτωση απολυσης η ληξης συμβασης θα δικαιουσαι επιδομα ΟΑΕΔ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια αν σε προσέλαβαν ως μισθωτό…….την σημερινή εποχή οι εταιρείες προσπαθούν όσους έχουν μισθωτούς να τους μετατρέψουν με μπλοκάκι……..

Link to comment
Share on other sites

παιδια με προσλαμβάνουν για ένα τρίμηνο..απλά μετά από επαναλαμβανόμενες συμβάσεις αναγκάζονται να το κάνουν.όσο για το τρίμηνο που προαναφέρω αφορά το ότι η όλη μ εργασία ολοκληρώνετε τότε...με τον μισθό μ αλλάζει κάτι? αυτά π συμφώνησα ως ελεύθερος επαγγελματίας το ίδιο ποσό θα λαμβάνω κ σαν μισθωτός?

Αν ενδιάμεσα βρώ αλλού δουλεια δεδομένου των συνθηκών τι γίνεται με το τσμδε?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως τους έπιασες κότσο :)

μηπως αυτοι τον έπιασαν που δουλεύει τόσο καιρό στην ίδια εταιρία για 1000Ε?? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτά τα δύο (μισθωτός, ελ.επαγγελματίας) είναι συμβατά μεταξύ τους.

 

Συγκεκριμένα, είμαι ελ. επαγγελματίας και πρόκειται να προσληφθώ με σύμβαση ορισμένου χρόνου σε μια εταιρεία με εξαρτημένη σχέση εργασίας.

Υπάρχει δυνατότητα να διατηρώ παράλληλα τα βιβλία μου ανοιχτά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.