Μετάβαση στο περιεχόμενο

Google Earth και υψόμετρα τριγωνομετρικών


Recommended Posts

Γεια σας,

Πρόσφατα μετασχημάτισα κάποια τριγωνομετρικά στο σύστημα του Google Earth, και ενώ τα Χ, Υ μετασχηματίστηκαν σωστά, τα υψόμετρα εμφανίζονταν πολύ ψηλότερα από το έδαφος του προγράμματος. Έψαξα λοιπόν που αναφέρονται τα υψόμετρα του Google Earth και βρήκα αυτο:

 

"All altitude and elevation measurements displayed in Google Earth are relative to Mean Sea Level (MSL)."

 

Δηλαδή ορθομετρικά, όπως και τα τριγωνομετρικά. Τότε γιατί δεν εμφανίζονται κοντά στο έδαφος του προγράμματος?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Στα υψόμετρα του google έχω παρατηρήσει κι εγώ μια απόκλιση κάποιων μέτρων. Δεν ξέρω που οφείλεται αλλά υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

γιά ψάξτε

τι είδους δορυφορικές εικόνες συνθέτουν αυτό που βλέπεται ???

τι είδους αναγωγές και μετασχηματισμοί έχουν εφαρμοσθεί ???

δεν βλέπεται χάρτη

η ακρίβεια του Google Earth δεν είναι για γεωδαιτικές εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι μεγάλες διαφορές στα υψόμετρα οφείλονταν στο λογισμικό διότι τα Χ,Υ τα μετασχημάτιζε λανθασμένα. Χρησιμοποίησα πιο αξιόπιστο λογισμικό και είδα τις μεταθέσεις στα σημεία (έλεος). Οι διαφορές στα υψόμετρα είναι σαφώς μικρότερες.

Link to comment
Share on other sites

οι διαφορές είναι όντως σημαντικές, στις εικόνες φαίνεται (όχι καλά) η διαφορά από το ανάγλυφο με εισαγωγή συντεταγμένων, και η διαφορά του από το επίσης εισηγμένο ανάγλυφο του google στο Archicad. Σε μήκος πλευράς 32μ. και υψομετρική διαφορά (βάσει συντεταγμένων) 6μ. έχει χάσει τα 2,5μ.

post-24441-131887245846_thumb.jpg

post-24441-131887245877_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην περιμενει συναδεφλος να κανει διαμορφωση περιβαλλοντος χωρου κτλ με μοντελο εδαφους απο το google...

Link to comment
Share on other sites

@terry

κάπου χάθηκε το μην μου φαίνεται :smile:

 

πάντως για να πάρεις μια γενική ιδέα καλό είναι το google.

αντικαθιστά το παλιό: " το οικόπεδο κατηφορίζει κείθε ίσαμε 1 μπόι"

Link to comment
Share on other sites

βαριέμαι την διαδικασία της ένταξης του κτιρίου στις φωτογραφίες, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για τα πρώτα στάδια της μελέτης. Το google έχει αυτήν την ευκολία της αμφίδρομης επικοινωνίας με το archicad (φέρνεις το έδαφος, στέλνεις το κτίριο) που για μια γενική εικόνα είναι αρκετή στον πελάτη.

Τώρα αν ο πελάτης έχει και πληρώνει, αντικαθιστώ τις φωτογραφίες με φιλμάκι και εντάσσω εκεί το 3D του κτιρίου. Αλλα αυτό για εξαιρετικά απαιτητικούς πελάτες με εξαιρετικά απαιτητικές μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.