Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τιμή πώλησης ΚWh στην ΔΕΗ και ρυθμός αύξησης


Carcharoth

Recommended Posts

@ chris_grΤι εννοείς ότι δεν δεν αυξάνονται οι τιμές αφού είναι στην σύμβαση που υπογραφεις (δεν αναφέρομαι στο οικιακό για το οποίο δεν έχω δει Σύμβαση συμψηφισμού). Προφανώς και θα αρχίσουν αγωγές απο τους σοβαρούς επενδυτές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέχρι στιγμής δεν έχουν αυξηθεί και γνωρίζω ότι το Υπουργείο δεν προτίθεται να τις αυξήσει. Τι θα γίνει τελικά δεν γνωρίζω ....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ:)

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ Η ΔΕΗ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΙΛΟΒΑΤΟΡΑ 0.10 ΕΩΣ 0,.12 ΕΥΡΩ ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ Η ΤΙΜΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 25 ΧΡΟΝΙΑ?

ΔΛΔ. ΕΓΩ ΣΑΝ ΠΕΛΑΤΗΣ ΘΑ ΠΑΡΑΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΙΣΧΥ ΘΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΩ ΣΤΗ ΔΕΗ ΜΕ 0.55 ΓΙΑ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ Η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΕΜΕΝΑ Η ΔΕΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ STANDAR 0.10 - 0.12 ΓΙΑ 25 ΧΡΟΝΙΑ?

ΦΑΝΤΑΖΟΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΣΥΝΑΔΕΡΦΩΝ ΑΥΤΩΝ.

 

 

γιατι συνδεεται το ενα με το άλλο? εννοειται πως θα αλλαξει η τιμή που πουλαει η Δεη ,ειναι πολυ χαμηλη θα ανεβει και θα ανεβει πολυ, οσο αλλαζει απο λιγνιτη σε αλλες πηγες..τουλαχιστον 40-50% σε 2-3 χρονια αλλα και παλι γιατι να εχει σχεση με την επενδυση φωτοβολταικων

αυτη η επενδυση εχει μια καποια αποδοση και σου δινει καποια λεφτα το χρονο

τωρα αν αλλαξουν οι τιμες ρευματος δε λεει κατι για την αποδοση της επενδυσης

 

Η τιμή που αγοράζει ο ΔΕΣΜΗΕ (και όχι η ΔΕΗ) για Φ/Β πάρκα επί εδάφους είναι σταθερή και ίση με την τιμή που ισχύει τη στιγμή της υπογραφής της Σύμβασης Αγοραπωλησίας.

Δεν υπόκειται σε αναπροσαρμογή του 25% του δείκτη καταναλωτή ετησίως όπως νομίζαμε και αυτό έως ότου αρχίσουν οι αγωγές κλπ

Δεν μπορώ να γνωρίζω αν μπορεί κάποια Κυβέρνηση να αλλάξει την τιμή, όχι λόγω θέλησης αλλά Νομικά.

 

Σύμφωνα με τον νόμο 3734/2009 οι τιμές πώλησης της ηλεκτρικής ενέργειας θα αναπροσαρμόζονται κάθε έτος κατά ποσοστό 25% του δείκτη τιμών καταναλωτή του προηγούμενου έτους όπως αυτός καθορίζεται από την Τράπεζα της Ελλάδος)

 

 

ο πληθωρισμος μπορεις να υποθεσεις οτι θα ισχυει ενας ΜΟ των προηγουμενων ετων

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, έτσι όπως έχω διαβάσει τον καινούργιο νόμο, ναι μεν λέει για αναπροσαρμογή 25%, αλλά για όσα ΔΕΣΜΗΕ ενεργά συμβόλαια ζητήσουν να "συμμορφωθούν" με αυτήν παράγραφο και άρα και με την τωρινή τιμή, του 0,441, για μέχρι το τέλος της σύμβασης.

Αν κάποιος δηλ. έχει υπογράψει πέρυσι με 0,45 στην ηπειρωτική χώρα και ο,55 στα νησιά, για να αναπροσαρμόζεται η τιμή του, πρέπει εγγράφως να ζητήσει ότι θέλει την αναπροσαρμογή του 25% και ότι συμφωνεί ότι τα ενημετικά του ΔΕΣΜΗΕ θα υπολογίζονται με 0,441 σεντς γενικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η σύμβαση συμψηφισμού για το πρόγραμμα των Φ/Β στις στέγες,υπογράφεται με τον Προμηθευτή (ΔΕΗ) ή τον διαχειριστή (ΔΕΣΜΗΕ).

Link to comment
Share on other sites

Η σύμβαση συμψηφισμού για το πρόγραμμα των Φ/Β στις στέγες, υπογράφεται με τον Προμηθευτή (ΔΕΗ ή όποιον άλλο επιλλέξει ο ιδιοκτήτης) και η Σύμβαση βρίσκεται στο ΦΕΚ περί των οικιακών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.