Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τιμή πώλησης ΚWh στην ΔΕΗ και ρυθμός αύξησης


Carcharoth

Recommended Posts

Πολύ καλό νέο για τους επενδυτές!!!

 

Κατοχύρωση τιμής kWh την ημερομηνία υποβολής πλήρους φακέλου στον Διαχειριστή!

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=362&sni[524]=797&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα >100 ΚW πάρκα των μεγαλοεπενδυτών δηλαδη εξασφάλισαν την προνομιακη τιμη ενώ η "μαρίδα" ( μικροεπενδυτες 20 KW, κατοσταρια ) στη σειρά τους και πολυ τους ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Τα >100 ΚW πάρκα των μεγαλοεπενδυτών δηλαδη εξασφάλισαν την προνομιακη τιμη ενώ η "μαρίδα" ( μικροεπενδυτες 20 KW, κατοσταρια ) στη σειρά τους και πολυ τους ειναι :)

ΑΥτό γιατί το λές? για όλους ισχύει.

για 100αρι που κατατέθηκε αρχές Ιανουαρίου ο αριθμός προτοκόλλου στον ΔΕΣΜΗΕ ήταν στο 100 ενώ χθές ήταν στο 1500, μόνο την παρασκευή κατατέθηκαν 250 αγροτικά.

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, αν κάποιος είχε καταθέσει χωρίς Ο.Σ όλα τα υπόλοιπα δικαιολογητικά, χθές ας πούμε, και μετα απο 1 μήνα που θα έχει και τους Ο.Σ τους προσκομίσει και αυτόυς τι γίνεται? που κλειδώνει? την ξέρω την απάντηση αλλά τέλος πάντων8-)

Link to comment
Share on other sites

Οπερ σημαινει αθροιστικά λαμβανοντας υπόψιν και τους τόκους της εικοσαετιας μιλαμε για μια απώλεια τουλαχιστον 1500 ευρώ ανα εγκατεστημενο KW με σημερινα λεφτά και χωρίς να υπολογίζουμε την αναπροσαρμογη 1/4 του πληθωρισμου (ασχετο-σχετικο ,που κάποτε πρεπει να περαστεί κι αυτη συμφωνα με τα οριζομενα στο νομο)

 

@jsk

Στα λογια μου νομίζω ερχεσαι.Σε ολα αυτά τα έργα που ξεκόλλησαν το τελευταιο διάστημα δεν περιλαμβάνονται εκατοντάδες MW ισχυρών επενδυτών;

Τώρα και κάποιοι μικροι σιγουρα ωφεληθηκαν ,αλλα η μεγαλη μερίδα εχασε το πρώτο τρένο

 

Και στο τέλος καταλήγουμε σε μια πραγματικη διαφορά τιμολόγησης πολυ μικρη ανάμεσα σε μικρους και μεγάλους . 0,41943 ή 0,39488 για τους πρωτους και 0,39024 για τους δευτερους

 

Όλα αυτά σαν προσωπικη εκτιμηση με βαση τα τωρινα δεδομενα,καθε αποψη περα για περα ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

@jsk

31. Ιανουαρίου 2011, έκλεισε η τιμή 0,441 για όσους πλήρης φακέλους είναι καταθετημένοι. Οτιδήποτε κατατεθεί και είναι υπογεγραμμένο μετά τις 31. θα πάρει την -5% τιμή. Και είναι λογικό.

 

Προσωπικά πιστεύω στα επίπεδα που είναι το κόστος των φ/β ότι και το 0,42 είναι πολύ ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

H αναφορά μου είναι σε αυτό, αυτό γνωστό και συμφωνό ότι είνια ΟΚ απλά υπάρχουν κάποιοι και καταθέσαν ΔΕΣΜΗΕ ένα σχεδόν άδειο φάκελο για να επωφεληθούν το 0,441 και με τίποτα δεν μπορεί κάποιος να με πείσει ότι μέχρι να εξεταστεί δεν θα έχουν προσθέσει όλα τα υπόλοιπα χαρτιά.

Επίσης μήπως το ότι χθές μου ήρθαν 6 Ο.Σ για αγρότες με ημερομηνία ΔΕΗ 31/1 δεν είναι τυχαίο γιατί προφανώς δεν προλαβαίναμε να πάμε ΔΕΣΜΗΕ μέχρι τις 31/1.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υπογραφή Ο.Σ. 31.01.2011 και είναι το μόνο στοιχείο που έλειπε στην ολοκλήρωση του φακέλου, κατέθεσέ το εκπρόθεσμα.

 

Δε μετράει η ημερομηνία κατάθεσης των νέων στοιχείων, αλλά η ημερομηνία υπογραφής τους.

 

Εκ πρώτης όψεως, θα μπορούσαμε να αποκαλέσουμε αδικία, ότι κάποιος κατέθεσε Ιούλιο 10 και υπέγραψε Οκτ 10 με 0,441, αλλά μην ξεχνάμε ότι υπήρχε αλλαγή νομοθετικού πλαισίου και καινούργια σύμβαση του ΔΕΣΜΗΕ.

 

Από την άλλη δε μιλάμε για την ίδια πτώση στην τιμή (Αύγουστος 10 με Φεβ 11, άσχετα αν είναι ακόμα υψηλή).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προς ενημέρωση όλως όσων σχολίαζαν ότι δε δίνουν στην kWh το ρυθμό αύξησης σύμφωνα με τον τιμάριθμο κλπ κλπ, ενημερώνω ότι από 01/01/2011 έχω αύξηση 1,175%.

Πώς βγήκε?

Δεν το έψαξα, όμως είναι περασμένη.

Για να μην αναφερθώ σε ορισμένα Posts και το πως σχολίαζαν ....

Link to comment
Share on other sites

ισχύει, προφανώς το 1,175% είναι το 25% του πληθωρισμού του 2010

μερικές φορές έχουμε και ευχαριστες εκπλήξεις. ενδιφέρον να μάθουμε και για τα οικιακά αν θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.