Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σκυρόδεμα για υποβρύχιες εργασίες


 
Topap

Recommended Posts

Εγω σε μπερδεψα???

 

Παντως δεν νομιζω οτι εχεις και τρελες απαιτήσεις δονησης...Περισσοτερο με απασχολει η απομιξη..

 

Δεν θα εχει προβλημα με την ανωση αν το φρεατιο πχ. ειναι συνεχεια γεματο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι η περίμετρος ειναι στεγανή.Απο τον πυθμένα μπαίνει το νερό.Για την λάσπη έχω ρίξει 40cm σκύρο.Στο έργο υπάρχουν ήδη ανλίες μεγάλες.Το νερο το αντλώ μέσα σε 1 ώρα αλλά όταν σταματήσει η αντλία για να σκυροδετήσω το νερό ανεβαίνει πολύ γρηγορα.Η αρχική σκεψη ήταν να αδειάσει το φρέαρ από νερό να μπει η αντλία σε ένα βαρέλι με τρύπες και εξωτερικα τυλιγμένο με γεωύφασμα για να μην βουλώνει η αντλία απο λασπες.Το βαρέλι αυτο να βυθιστεί 40cm κατω απο την επιφάνεια του πυθμένα έτσι ώστε το νερό να μην φτανει στην επιφάνεια.Αλλα σε αυτη την περίπτωση θα υπάρχει προβλημα στη σκυροδέτηση της οπής όταν θα βγάλω το βαρέλι.Και επίσης θελω η να γίνει ενιαία σκυροδέτηση της πλάκας και όχι σκυροδέτηση σε 2 κομμάτια.

Οπότε η λύση που απομένει είναι να γίνει υποβρύχια σκυροδέτηση. Δυστυχως δεν εχω την τεχνογνωσία για κάτι τέτοιο οπότε όποια βοήθεια θα εκτιμηθεί δεόντος!!!

post-18895-131887247785_thumb.jpg

post-18895-131887247796_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Terry δεν με μπέρδεψες εσύ...εσύ σωστά τα λες...

 

2. Αν το κάνεις έτσι όπως λες τότε θα γίνει αυτό που λέει ο terry

 

3. Tsioy για δώσε λίγες ακόμα πληροφορίες:

 

- Ποια η χρήση του φρέατος; Τι θες να φτιάξεις δηλαδή;

 

- Θέλεις να είναι στεγανό ή θα γεμίσει με νερό μετά;

 

- Tα 30cm της πλάκας πως προέκυψαν; Είναι αποτέλεσμα σχεδιασμού; Ο σχεδιασμός έλαβε υπόψη την άνωση;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα μικρο πρόβλημα επικοινωνίας..Εξηγω οτι γνωρίζω το προβλημα της άνωσης.Το ερωτημα είναι για την υποβρύχια σκυροδέτηση και την συμπυκνωση και την διάστρωση σε όλη την επιφάνεια του πυθμένα.Γι'αυτο το θέμα καμια λύση??

 

Το φρεάτιο θα γίνει φρεάτιο επίσκεψης σε αγωγό ακαθάρτων και απαιτει στεγανότητα.Το 30cm προκυπτει απο την μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δε σε μαλωσε κανεις... Απλα κουβεντα κανουμε..

 

Ψαχνουμε να βρουμε τροπο για το εργο που θες να κανεις...

 

Σχετικα με υποβρυχια σκυροδετηση διαβασε τις προηγουμενες σελιδες και τα προσμικτα που εχουν αναφερθει....

 

 

ΥΓ. Εγω προτεινω, εφοσον υπαρχει γεωτρυπανο στο εργοταξιο, να ανοιξεις φρεατιο εξω απο τους εγχυτους πασσαλους πχ 12.5μ βαθος και να αντλεις απο εκει. Θα κατεβει η σταθμη και θα μπορεις να σκυροδετησεις..Μετα ο θεος βοηθος..

Link to comment
Share on other sites

Tsioy κι εγώ στις υποθαλάσσιες σκυροδετήσεις δεν είμαι ειδικός...οπότε πάρε μια λύση που δεν την εμπεριέχει:

 

1. Κάνε γεωτρήσεις έξω από το φρέαρ

 

2. Με αντλίες τράβα το νερό μέχρι να στραγγίξει το φρέαρ και κάνε την κατασκευή σου εν ξηρώ

 

edit: Terry γράφαμε μαζί...λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα...ειδικά για την αναφορά στα θεία συμφωνούμε απόλυτα...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δε σε μαλωσε κανεις... Απλα κουβεντα κανουμε..

 

Ψαχνουμε να βρουμε τροπο για το εργο που θες να κανεις...

 

Σχετικα με υποβρυχια σκυροδετηση διαβασε τις προηγουμενες σελιδες και τα προσμικτα που εχουν αναφερθει....

 

 

ΥΓ. Εγω προτεινω, εφοσον υπαρχει γεωτρυπανο στο εργοταξιο, να ανοιξεις φρεατιο εξω απο τους εγχυτους πασσαλους πχ 12.5μ βαθος και να αντλεις απο εκει. Θα κατεβει η σταθμη και θα μπορεις να σκυροδετησεις..Μετα ο θεος βοηθος..

 

Έψαξα αρκετά για τα πρόσμικτα.Σε αυτο που δεν μπορεσα να βγαλω ακρη είναι το αν ένας ισχυρός υπερρευστοποιητής είναι σε θέση να εξασφαλίσει την αυτοσυμπυκωση και το πάχος της πλακας να είναι παντού ίδιο.

Αυτό που λες για το φρεάτιο εξω απο τους εγχυτους πασσάλους έχει γίνει ήδη αλλα το νερο είναι πάρα πολύ και δεν είναι δυνατον να αδειάσει παρα μόνο οταν οι αντλιες ειναι μέσα στο εν λογω φρεάτιο.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι δυνατον να αδειάσει παρα μόνο οταν οι αντλιες ειναι μέσα στο εν λογω φρεάτιο.

 

Αν δεν σου φτάνει μία γεώτρηση κάνε κι άλλη μία...ή όσες απαιτούνται...αυτό είναι αντικείμενο μελέτης...Αν έχεις το πασσαλάδικο ακόμα εκεί αυτό είναι εύκολο...

 

Αν κάνεις υποθαλάσσια σκυροδέτηση, τη στεγάνωση πως θα την πετύχεις; Εννοώ στον αρμό που θα υπάχει μεταξύ πλάκας και πασσάλων...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω τραγικό λάθος. Σκεφτηκα να πέσουν σκύρα με ρυτίνη όπως κάνουμε για να προφυλάξουμε σκυροδετηση στην θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.