Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σκυρόδεμα για υποβρύχιες εργασίες


 
Topap

Recommended Posts

Κι εδώ sika; Βάλε και καμιά άλλη εταιρία! :)

 

Συχνά, όταν χρησιμοποιούμε τσουβαλάκια, τα γεμίζουμε με αμμοχάλικο και τσιμέντο ανακατεμένα καλά. Το περιεχόμενο μετατρέπεται σε σκυρόδεμα και καθώς ο τσιμεντοπολτός διαχέεται μέσα από το ύφασμα οι σάκοι συνενώνονται και φτιάχνουν τοίχο. Συχνά φτιάχνουμε με αυτόν τον τρόπο καλούπι την μία μέρα και σκυροδετούμε στο εσωτερικό την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ. Σε αυτή τη φάση με καλύψατε. Θα το κοιτάξω περαιτέρω και εάν έχω άλλες απορίες, θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap

 

Βάζω

 

DCΙ ® S Corrosion Inhibitor

 

SINTECNO MuCis aD 19 L/S

 

RHEOCRETE CNI

 

και το πολύ καλό

 

http://www.hycrete.com/products/waterproofing/hycrete-w500/

 

γενικές πληροφοριες

 

http://www.na.graceconstruction.com/custom/international/downloads/greece/Greek_Product_Guide_Concrete.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω να αντιμετωπισω ένα παρόμοιο προβλημα.Εχω ενα κυκλικό φρεάτιο βάθους 12 μέτρων και διαμετρο 5,5 μετρα το οποίο βρίσκεται κοντά σε θάλασσα.Η στάθμη του νερού στο φρέαρ ειναι 7-8 μετρα.Θελω να σκυροδετήσω στον πυθμένα του φρεατίου μια πλακα πάχους 30cm υποβρυχίως.Τα βασικά προβλήματα που εντοπίζω ειναι:

 

1. H εκπλυση του σκυροδέματος

2. Διαβρωση του Οπλισμού

3.Συμπύκνωση σκυροδέματος

 

Για τα 2 πρώτα εντόπισα κάποια προσθετα που βοηθουν.Για το 3ο όμως είμαι λιγο μπερδεμένος.Πως θα εξασφαλίσω την καλή συμπύκνωση?Με αυτοσυμπυκνούμενο σκυρόδεμα ή με καποιον ισχυρο υπερρευστοποιητη δεδομένου οτι δεν δύναται δόνηση?Και πώς θα εξασφαλίσω την ομοιογένεια του πάχους της πλάκας 30cm?Η σκυροδέτηση θα γίνει μέσω σωλήνων με χωνί για να φτάσει το υλικό στον πυθμένα του φρεατίου.Πόσους σωληνες πρέπει να βυθισω προκειμένου να εξασφαλίσω οτι το μπετόν θα καλύψει τον πυθμένα και θα έχω παντού 30cm?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κατεβει 12μ με διαμετρο 5.5μ και δεν εχεις υποστηριξη στο πρανες αυτο???

 

 

ΥΓ. Αν κανεις φρεατιο εκει σκεψου πολυ σοβαρα και το θεμα της ανωσης...

Link to comment
Share on other sites

Το φρέαρ υπάρχει ήδη και εχει γίνει πασσαλόμπηξη περιμετρικά με οπλισμένους και άοπλους πασσάλους εναλλαξ και κεφαλόδεσμο στην κορυφη.Με την πλάκα τι γίνεται όμως?? Αν δεν σκεφτόμουν το θεμα της άνωσης θα εβγαζα το νερό με αντλίες και θα σκυροδετούσα..

Link to comment
Share on other sites

Aρα εχεις σχεδον στεγανη την περιμετρο....

 

Αντληση για 2-3 μερες και μετα κανονικη σκυροδετηση... Βεβαια πολυ λασπη στον πυθμενα...Αλλα αν θελεις στεγανο το φρεατιο δεν ξερω αν θα το πετυχεις..

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες...

 

Πάντως μια λύση (όχι και πολύ σίγουρη) είναι να "δονήσεις" το μπετό με τους ίδιους τους σωλήνες που θα κατεβάσεις για τη σκυροδέτηση...

 

edit: Για υδραυλικό ύψος 7-8 μέτρων, μια πλάκα πυθμένα 30cm δεν παίζει να μην έχει πρόβλημα άνωσης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.