Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκυρόδεμα για υποβρύχιες εργασίες


 
Topap

Recommended Posts

Ενδεχομένως να απαντώ λίγο αργά αλλά, επιτρέψτε μου να παρέμβω καταθέτοντας την προσωπική μου εμπειρία.

Είμαι επαγγελματίας δύτης με τουλάχιστον 20χρόνια προϋπηρεσία στον χώρο και πιστέψτε με έχω «ρίξει» πολλά κυβικά μπετό στην θάλασσα (και όχι μόνο) και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Στις περισσότερες μάλιστα των περιπτώσεων το σκυρόδεμα έπηζε την επόμενη ημέρα και, συνήθως ξε-καλούπωνα 2-3μέρες μετά.

Σχετικά με τα διάφορα πρόσμικτα που αναφέρθηκαν παραπάνω και που χρησιμοποιούνται ανάλογα την περίπτωση, θα πω το εξής: Κάποια στιγμή χρειάστηκε να κλείσω μία τρύπα στον πυθμένα ενός φρεατίου και χρησιμοποίησα κοινό τσιμέντο με άμμο (χωρίς νερό). Αφού το ανακάτεψα , το έβαλα σε μία σακούλα και το κατέβασα στον πυθμένα του φρεατίου και το «εφάρμοσα» στην τρύπα. Την επόμενη ημέρα το τσιμέντο είχε πήξει, απλά δεν κατάφερε η ποσότητα που χρησιμοποίησα να κρατήσει την πίεση του νερού (και ούτε επρόκειτο!). Την τρύπα την έκλεισα αλλιώς τελικά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Τελευταία φορά που έριξα «πολύ» τσιμέντο στο νερό ήταν πριν λίγα χρόνια στην Κρήτη, όπου παρέδωσα στεγανό φρεάτιο εσωτερικών διαστάσεων, 5Χ5μ με βάθος -5μ, περίπου 30μέτρα από την ακτή.

Αν ενδιαφέρεστε, διαθέτω πολλές φωτογραφίες και πολύ ευχαρίστως να σας στείλω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.