Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικός προσανατολισμός Πολ. Μηχανικού Δομοστατικού


MARIE

Recommended Posts

Καλημέρα είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Άρχισα να ασχολούμαι με στατικά στο γραφείο που βρίσκομαι.Αρχίζω να απογοητεύομαι όμως κατά πόσο μπορώ να μάθω και να κάνω δουλεία μόνη μου.Μήπως θα έπρεπε να δουλέψω δίπλα σε κάποιον που να έχει μια σχετική εμπειρία.Στην Αθήνα γνωρίζετε εταιρείες που θα μπορούσα να εργαστώ.Κάποιο site να ψάξω?Βέβαια είμαι από επαρχία και δεν είναι η καλύτερη επιλογή.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

διαβασμα,πειραματισμος,βοηθεια μεσω forum και της υποστηριξης του προγραμματος που δουλευεις και αν εχεις και καποιον παλιοτερο μηχανικο να συμβουλευτεις ακομα καλυτερα.υπομονη,ορεξη και χρονο θελει.

 

αν καταληξεις σε εταιρια προσοχη στο πεδιο δραστηριοποιησης μιας και η ενασχοληση με μελετες γεφυρων,υδραυλικων κλπ δεν βοηθανε.μονο αν ειναι μελετες οικοδομικων.

 

για τα στατικα δεν γινεται ο λογος?μηπως και δεν καταλαβα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια,ουτε εγω καταλαβα τι εννοει η συναδελφος.Μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης ?Απο τι απογοητευτικες?

Link to comment
Share on other sites

Μαρια εγω δεν ειμαι πολιτικος αλλα φανταζομαι οτι ισχυει στον κλαδο τον δικο μας ισχυει και για ολους τους μηχανικους.

 

Το Πολυτεχνειο σου δινει μονο τα τυπικα(υπογραφη) και θεωρητικα εφοδια για να αρχισεις κατι δικο σου.Απο την θεωρια στην πραξη εχει μεγαλη διαφορα.Αρα σιγουρα θα πρεπει να πας πρωτα σε μια εταιρια να μαθεις καποια πραγματα και μετα με πολυ προσωπικη προσπαθεια να κανεις κατι δικο σου.

 

Θεωρω πως καποιος ο οποιος μετα το διπλωμα θα βγει αυτοματως στο ελευθερο επαγγελμα ειναι χαμενος απο χερι.

 

Τωρα οσον αφορα εταιριες.Οσον αφορα την ζητηση ο κλαδος των πολιτκων ειναι σε καλο επιπεδο.Μια αρχη θα ηταν μεσω του http://www.tee.gr οπου ολο και καποια αγγελια θα παιζει που θα σε ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

αν αναφερεσαι σε ολο το πεσιο του μηχανικου οντως πρεπει να μαθεις σε καποια εταιρια-γραφειο.

 

αν αναφερεσαι στα στατικα τοτε ισχυουν αυτα που σου εγραψα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.