Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έλεγχος δυστρεψίας ορόφων


 
ak2

Recommended Posts

Δεν έχω προσέξει ότι αφορά και τον ικανοτικό.

 

Θα τρέξω με q=1. Αλλά λέω να κάνω και ικανοτικό.

Δεν υπάρχει πιλοτή και δεν έχω και τοιχία για επάρκεια τοιχωμάτων. Πλην του πυρήνα και ενός άλλου τοιχείου έχω κολώνες 40ρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τίποτα τρελό τέρυ.....Είναι μικρό κτίριο 15μ. * 8μ. με ύψος ορόφου 3μ και δεν βγαζει οπλισμούς. Κάτι Φ16 και Φ18. Όλη η ένταση πάει στον πυρήνα αλλά και αυτός δεν έχει πολλά σίδερα. Σεισμός 0,16g. Και τα δοκάρια μέτρια πράγματα.

 

Βέβαια η δυναμική ανάλυση βγάζει λίγο ό,τι να ναι....υπάρχουν ιδιοπερίοδοι Τ που είναι μεγαλύτες από την προηγούμενη ιδιομορφή.

 

Έχω βάλει και το υπόγειο μέσα στον σεισμό γιατί είναι σχεδόν όλο εκτός εδάφους.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Σε δοκιμες - παιχνιδια που εχω κανει με q=1 οι αναγκες σε οπλισμο στους στυλους εβγαιναν ιδιαιτερως μεγαλες ακομα και σε χαμηλα κτιρια

 

Ειναι ενα θεμα η δυναμικη παντως. Τι εννοεις ιδιοπεριοδοι μεγαλυτερες απο την προηγουμενη ιδιομορφη ? οτι η ν ιδιοπερίοδος είναι μεγαλυτερη απο τη ν-1 ?

 

Αν θυμαμαι σωστα αυτο δε γινεται. Παντως αν εχεις παντου τοιχεία στο υπόγειο ακόμα και εκτός εδάφους και τα βάζεις μεσα στον υπολογισμο της ταλαντευόμενης μαζας νομιζω θα είσαι παντα σε μικρό ποσοστό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι σωστα αυτο δε γινεται. Παντως αν εχεις παντου τοιχεία στο υπόγειο ακόμα και εκτός εδάφους και τα βάζεις μεσα στον υπολογισμο της ταλαντευόμενης μαζας νομιζω θα είσαι παντα σε μικρό ποσοστό

 

 

 

Και πολυ καλα νομιζεις.

Το οτι ειναι εκτος εδαφους, δεν κανει το υπογειο, οροφο.

Ο Νικ πρεπει να ανατρεξει στον ορισμο του υπογειου κατα ΕΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή Ι (0,16g) είναι οικονομικό στα μικρά κτίρια η χρήση q=1.5. Δεν υπάρχουν απαιτήσεις για περίσφιξη, αγκυρώσεις, ικανοτικούς και προκύπτει οικονομικότερη κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Νικ,θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι να "σπάσεις" τον πυρήνα σε επιμέρους τοιχώματα (πχ μόνο 2) ή και υποστυλωματα.

 

Θεωρώ υπερβολή για 2οροφη κατασκευή, την ύπαρξη πυρήνα οπλισμενου σκυροδεματος για τον εγκιβωτισμό ανελκυστήρα ή κλιμακοστασίου.

 

Και θα μειώσεις τις όποιες αβεβαιότητες και θα έχεις και πιο οικονομική κατασκευή (ακόμη και αν επιλύσεις ελαστικά με q=1 ή 1,5).

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποια πρόβλεψη για μελλοντική προσθήκη?

Θα συμφωνήσω με τον ατσαλόβεργα.

Προσωπική άποψη όμως να επιλύσεις με q μεγαλύτερο από 1,5 και να κάνεις κανονικά ικανοτικό

ώστε να εξασφαλίσεις ελεγχόμενες βλάβες (όπως προβλέπει και ο αντισεισμικός)!!!.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα από μπαίνει ο σεισμός τα χαμε ξανασυζητήσει και δεν είχα βγάλει άκρη.

 

Παράδειγμα. Έχω διώροφο με υπόγειο τοιχωμάτων Ο.Σ. (ύψη επιπέδων : 3,00μ - 3,00μ -3,00μ). Το έδαφος είναι 1,00μ. πάνω από τη θεμελίωση.

 

Ο σεισμός ξεκινάει από το έδαφος ή από την οροφή υπογείου ? Για εμένα ξεκινάει από το έδαφος. Άλλοι λένε να βάζουμε όλο το κτίριο (όπως έκανα παραπάνω) στον σεισμό μαζί με το υπόγειο και τα τοιχώματα Ο.Σ. αγνωόντας το έδαφος γιατί είναι επιχώσεις που δεν συγκρατούν το κτίριο. 

 

Εσείς τι λέτε ? 

Link to comment
Share on other sites

Η σεισμική δράση προφανώς επιβάλεται στην θεμελίωση. Αλλά, επειδή το υπόγειο θεωρείται απαραμόρφωτο, το αποτέλεσμα για την ανωδομή δεν διαφέρει αν την αναλύσεις μόνη της...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.