Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε κορυφογραμμή


Recommended Posts

Το έχω διαβάσει Δημήτρη, το θέμα είναι ποια είναι η μέγιστη λεκάνη απορροής, είμαι κοντά σε θάλασσα και έχει πολλά μικρά ρέματα που καταλήγουν στη θάλασσα και δεν μπορω να πω ότι βρίσκομαι σε κάποια υπολεκάνη της κύριας λεκάνης απορροής.

Τωρα σύμφφωνα με τον ορισμό βουνό-λοφος τοτε αν θεωρήσουμε ότι η μεγιστη λεκάνη οριοθετείται απο τις βουνοκορφές τοτε αφού είμαι σε λόφο συνεπώς δεν είμαι σε κορυφογραμμή. Απο την άλλη έχουμε απο το τεύχος τεχνικών οδηγιών του ΝΟΚ παρ.41 "Κορυφογραμμή καλείται η νοητή γραμμή, η οποία διαχωρίζει τα νερά της βροχής και ενώνει διαδοχικές κορυφές (ορέων, βουνών, λόφων)" αρα και στους λόφους έχουμε κορυφογραμμές.

Ανεβάζω και απόσπασμα του χάρτη ΓΥΣ να μου πείτε τη γνώμη σας.

 

1.5000_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν καταλαβαίνω την απαίτηση της ΥΔΟΜ για αναγραφή επί του τοπογραφικού μιας άσχετης πληροφορίας "περί διέλευσης ή όχι κορυφογραμμής από οικόπεδο", αντιπαρέρχομαι και εξηγώ την απαίτηση του νόμου.

Ο νόμος δεν επιτρέπει στο κτήριο να προβάλλεται πάνω από την κορυφογραμμή με όρους ύψους, δηλαδή, στις ορθές (σε κατακόρυφο επίπεδο) προβολές του κτηρίου προς όλες τις κατευθύνσεις δεν θέλει κάποιο σημείο του κτηρίου να είναι ψηλότερα από την κορυφογραμμή της εκάστοτε προβολής.

Το ποιος υδατοκρίτης είναι για σένα κρίσιμος το ορίζει η τοπογραφία και η θέση του οικοπέδου. Το γήπεδό σου ανήκει στην λεκάνη Α οπότε για σένα κρίσιμοι είναι οι υδροκρίτες μεταξύ λεκανών Α - Β και Α - Γ (με κόκκινα βέλη). Θα είσαι με βεβαιότητα νόμιμος αν στις ορθές προβολές με θέση θέασης τα α1 και α2 το κτήριο δεν υπερβαίνει τους υδροκρίτες προς τις λεκάνες Γ και Β αντίστοιχα.

Με τη θέση που έχει το γήπεδο είναι και οι δύο έλεγχοι πιθανό να αστοχήσουν, άσχετα αν οι δύο υδροκρίτες πατάνε στο οικόπεδό σου ή όχι (οπότε άσχετη και η απαίτηση της ΥΔΟΜ).

 

2.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι, έχουμε να κάνουμε με μια ακόμη περίπτωση παράλογης απαίτησης υπαλλήλου ΥΔΟΜ.

Η ιστορία κρατάει πάνω από ένα χρόνο, στην αρχή δεν είχα αναφερθεί καθόλου στο ζήτημα, μετά κάνει παρατήρηση η υπάλληλος και στη συνέχεια διαπιστώνω την ύπαρξη κορυφογραμμής. Ο συνάδελφος που κάνει τη μελέτη του κτιρίου ενημερώνεται και προσαρμόζει τη μελέτη του ώστε τα κτίρια να μην υπερβαίνουν την κορυφογραμμή (συγκεκριμένα τα κάνει υπόσκαφα). Αν δεν κανω λαθος περασε και απο αρχιτεκτονικο ελεγχο.

Ερχόμαστε στο σήμερα να καταθέτει τη νεα μελέτη και ξανα ζητάει να γράψω για την κορυφογραμμή ενω ήδη γράφω στους όρους δόμησης ότι το κτίριο δεν μπορεί να υπερβαίνει την κορυφογραμμή.

Αντε βγάλε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.