Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

DCAD


Recommended Posts

  • 3 months later...

Όταν επιλέγω "ΕΡΓΑΛΕΙΑ -> Προβολή Χάρτη", στο κτηματολόγιο βλέπω λευκή εικόνα και στους χάρτες της google το παρακάτω:

post-4864-0-66648100-1387374254_thumb.jpg

Δεν είναι θέμα zoom, διότι αλλάζοντας επίπεδο μεγέθυνσης με τη ροδέλα του ποντικιού, το σφάλμα επιμένει.

 

Οι χάρτες της micosoft (bing), λειτουργούν κανονικά.

 

Χρησιμοποιώ το DCAD for AutoCAD 2010-2012 64bit.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το μοντελο εδαφους που δοκιμασα με επιλογη πολλων σημειων εκανε σχεδον μια μερα και τελικα το σταματησα.

Θα ηταν πολυ χρησιμο αν η επιλογη των σημειων γινοταν απο αρχειο και οχι επι τοπου στο σχεδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με του χάρτες από Google Maps δυστυχώς δεν έχει λύση. Έχει κοπεί η πρόσβαση στους χάρτες από την ίδια την Google. Η θέαση των χαρτών επιτρέπεται μόνο με χρήση των παραδοσιακών μεθόδων (web page ή google earth).

Το κτηματολόγιο εμένα μου το εμφανίζει κανονικά. Gousgouni δοκίμασε να κάνεις ανανέωση εικόνας. Επίσης έλεγξε αν ο διαχωρισμός των δεκαδικών γίνεται με τελεία (.) και όχι με κόμμα (,).

Terry έχεις δίκιο. Σε επόμενες εκδόσεις του προγράμματος θα υπάρχει αυτή η επιλογή.

 

Περισσότερα θα γράψω το βράδυ γιατί τώρα έχει πέσει λίγη δουλειά 

Link to comment
Share on other sites

Το site σε λίγο καιρό θα είναι ξανά πάνω. Είναι έτοιμη και η έκδοση 1.5 που θα υποστηρίζει και AutoCAD 2013.

H έκδοση 1.5 όμως δεν θα δίνεται δωρεάν αλλά θα έρθει με κάποια χρέωση.

Σταδιακά η προηγούμενη έκδοση 1.0 θα απενεργοποιηθεί. Θα εμφανιστεί και σχετικό μήνυμα στους χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

 

H έκδοση 1.5 όμως δεν θα δίνεται δωρεάν αλλά θα έρθει με κάποια χρέωση.

Σταδιακά η προηγούμενη έκδοση 1.0 θα απενεργοποιηθεί. Θα εμφανιστεί και σχετικό μήνυμα στους χρήστες.

Texter τώρα μας στενοχωρείς...Πολλοί χρησιμοποιούμε τη δωρεάν έκδοση, 1.0, και η όποια χρέωση σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς θα είναι δυσβάσταχτη...

Link to comment
Share on other sites

Το κτηματολόγιο εμένα μου το εμφανίζει κανονικά. Gousgouni δοκίμασε να κάνεις ανανέωση εικόνας. Επίσης έλεγξε αν ο διαχωρισμός των δεκαδικών γίνεται με τελεία (.) και όχι με κόμμα (,).

 

Τελικά το πρόβλημα ήταν η υποδιαστολή.

Δε θα το σκεφτώμουν διότι το AutoCAD πάντα λαμβάνει ώς υποδιαστολή την τελεία, όμως προφανώς η VBA όχι.

Link to comment
Share on other sites

Texter τώρα μας στενοχωρείς...Πολλοί χρησιμοποιούμε τη δωρεάν έκδοση, 1.0, και η όποια χρέωση σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς θα είναι δυσβάσταχτη...

Νομιζω οτι το κοστος ειναι τοσο μικρο, που αποσβενεται σε 1 τοπογραφικο.

 

Μπορεις βεβαια παντα ή να συνεχισεις να περνας τα στοιχεια χεράτα, ή να βαλεις την πολυ παλια εκδοση (0.7) που ειναι δωρεαν (αλλα δεν εχει ισουψεις).

 

Και ρε παιδια, ο καθενας απο εμας δεν ειναι αποστολος της ρωμαιοκαθολικης εκκλησιας για να καθεται να ασχολειται για το καλο των υπολοιπων.

 

Εγω προσωπικα θα το αγορασω γιατι ειναι το πιο οικονομικο προγραμμα της αγορας για ισουψεις.

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.