Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επέκταση άδειας συνεργείου αυτοκινήτων


lem-x24

Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι.

έχω αναλάβει την επέκταση της άδειας ενός συνεργείου. ο άνθρωπος θέλει να βάλει κάποια επιπλέον μηχανήματα.

πέρα απο το σχέδιο- κάτοψη με το σύνολο των μηχανημάτων (παλιών και νέων) χρειάζεται και ηλεκτρολογικό σχέδιο.

μέχρι πριν 1 χρόνο ήξερα δεν ήθελε. ξέρει κανείς αν έχει αλλάξει τώρα η νομοθεσία??

Link to comment
Share on other sites

επειδή θα τοποθετηθούν νέα μηχανήματα μήπως χρειάζετα να δείξουμε εκ νέου τις καλωδιώσεις και τις πρίζες που θα συνδεθούν!!

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στην Αττική (με εξαίρεση την Δυτική Αττική που δεν εχω βγάλει άδεια), δεν απαιτείται η σχεδίαση καλωδίων, πριζών, κλπ., εκτός και αν πρόκειται για την πολεοδομία.

 

Δείχνεις μόνο τις θέσεις του πρόσθετου εξοπλισμού (εννοείται οτι δείχνεις και τον υπάρχοντα εξοπλισμό).

Link to comment
Share on other sites

πήγα στο υπουργείο συγκοινωνιών και επειδή η Ελλάδα δε γίνεται ποτέ χώρα μου είπαν να περάσω τη δευτέρα γιατί αυτή τη βδομάδα λείπει ο αρμόδιος!!!

 

αλλά και στο γραφείο που ρώτησα τον μηχανολόγο μου είπε ότι μάλλον μόνο μία νέα κάτοψη με τον υπάρχον και το νέο εξοπλισμό χρειάζεται! ούτε πρίζες ούτε τίποτα. γιατί αυτά δεν αλλάζουν και ισχύει η θεώρηση που υπάρχει απο την αρχή που βγήκε η άδεια!!!

 

σε ευχαριστώ πολύ πάντως συνάδελφε που ασχολήθηκες, ήσουν ο μόνος!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι προς θεού, δεν ήθελα να θίξω κάποιον!! απλά είχαμε μεταξύ μας κουβέντα γι αυτό το είπα.

αλλά για την ιστορία έμαθα επ ακριβώς: χρειάζεται μία κάτοψη με τον υπάρχον και νέο εξοπλισμό που θα φαίνονται τα μηχανήματα.

και επιπλέον επειδή θελει και θέρμανση ένα σχέδιο με τις σωληνώσεις και τα σώματα!!

μια νέα τεχνική έκθεση και τον προυπολογισμό!! αυτό!!!

 

────────────────────────────

Να αποφεύγετε τις άσκοπες παραθέσεις μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι βοήθεια !!! σα νέος και απειρος έχω πελαγώσει. το συνεργείο που ανέλαβα έχει άδεια λειτουργίας επ αόριστον!! θέλοντας να βάλει νέο εξοπλισμό στην ουσία απο εμένα τι ζητά??? να του βγάλω νέα άδεια??? ι άδεια ίδρυσης έχει λήξει!!! εγώ έχω φτιάξει σχέδιο με το νέο εξοπλισμό και έχω συντάξει τη νέα τεχνική έκθεση και έχω βγάλει και τον προυπολογισμό. χρειάζεται κάτι άλλο να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

η άδεια ίδρυσης ισχύει για 2 χρόνια με παράταση εάν χρειαστεί μέχρι να βγει η άδεια λειτουργίας, μετά δεν χρειάζεται.

Εσύ αυτό που θα κάνεις είναι να το παρουσιάσεις σαν επέκταση του Η/Μ εξοπλισμού ή εκσυγχρονισμό του.

Η Δ/νση Μεταφορών δε σου είπε τις επόμενες κινήσεις σου ?

Να πας να θεωρήσεις πινάκιο αμοιβών από ΤΕΕ, αμοιβές στην τράπεζα, κρατήσεις, ΦΕΜ κλπ ώστε να τα καταθέσεις στην Υπηρεσία τους ?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι βοήθεια !!! σα νέος και απειρος έχω πελαγώσει. το συνεργείο που ανέλαβα έχει άδεια λειτουργίας επ αόριστον!! θέλοντας να βάλει νέο εξοπλισμό στην ουσία απο εμένα τι ζητά??? να του βγάλω νέα άδεια??? ι άδεια ίδρυσης έχει λήξει!!! εγώ έχω φτιάξει σχέδιο με το νέο εξοπλισμό και έχω συντάξει τη νέα τεχνική έκθεση και έχω βγάλει και τον προυπολογισμό. χρειάζεται κάτι άλλο να κάνω???

 

Συνάδελφε, μην πανικοβάλεσαι. Η άδεια ίδρυσης στη προκειμένη περίπτωση δεν παίζει κανένα ρόλο, αυτό που μετράει, είναι οτι έχει άδεια λειτουργίας.

Αύτό που πρέπει να κάνεις είναι, στα υπάρχοντα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας ίδρυσης, να δείξης τον πρόσθετο εξοπλισμό.

Βέβαια, δεν γνωρίζω αν στην επέκταση της άδειας, αναφέρεσαι μόνο για προσθήκη εξοπλισμού ή προσθήκη εξοπλισμού με πρόσθετο χώρο, δηλαδή αύξηση επιφάνειας συνεργείου.

Γι' αυτό, σε πίνακα θα αριθμίσης τον υπάρχοντα εξοπλισμό (με την ένδειξη

''υπάρχων'') & τον πρόσθετο με ''προσθήκη'', για να γνωρίζουν και οι υπάλληλοι, τι επιπλέον εξοπλισμός τοποθετείται.

Εκτός της τεχνικής έκθεσης που έχεις κάνει & και τον προυπολογισμό, απαιτείται καινούργια βεβαίωση χρήση γης, να έχεις καταθέσει νέα ΜΠΕ με τον υπάρχοντα & πρόσθετο εξοπλισμό του συνεργείου και να έχεις πάρει αριθ. πρωτ. της νέας ΜΠΕ για να την καταθέσης στη Δ/νση Μεταφορών, κλπ.

Το κλπ., αναφέρεται στα υπόλοιπα δικαιολογητικά που απαιτούνται στο έντυπο που υποτίθεται έχεις πάρει απο την Δ/νση Μεταφορών της Νομαρχιας που ανήκει το έργο.

Αυτά προς το παρών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.