Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μίνι πρίσμα - στυλαίος και διαφορές σε τιμές


JOHNYMAL

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω ένα μινι πρισμα ψάχνοντας το διαδικτυο έπεσα σε site γνψστης εταιρειας

http://www.metrica.gr/products/geo-equipment.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=168&category_id=39

 

και με μια δευτερη αναζητηση κατεληξα σε αυτο

http://cgi.ebay.com/NEW-MINI-PRISM-POLE-LEICA-TOTAL-STATION-SURVEYING-/280556389545?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item415276c4a9

 

μπορεί κάποιος να μου απαντήσει γιατί πρέπει να πληρώσω 100 γ...τικα.

Φυσικά θα πάω να δώσω τα χρήματα μου άλλου και ας τους να κλαίγονται οτι δεν πάνε καλά οι πωλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε JOHNNYMAL κάπου μπερδεύεσε.

Η παραπομπή στο site που αναφέρεις αφορά αγορά μέσω EBAY που ως γνωστό έχει χαμηλές τιμές μέσω πληστηριασμού με το άγχος της παραλαβής (τόσο σε θέμα κατάστασης, όσο και στο θέμα εξόδων αποστολής). Φέρ'το από Αμερική να δεις πόσο πραγματικά θα σου κοστίσει στην πόρτα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λάθος κάνεις είναι από κινά ειναι ακριβώς το ίδιο και καινούριο δε το κόστος μεταφορικών free.

Σε 5-6 εργάσιμες είναι σπιτι μου με το ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξεις καλύτερα, το κόστος αποστολής είναι free μόνο για παράδοση εντός Αμερικής. Για οπουδήποτε αλλού έχει χρέωση. Αλλωστε είμαι παθών. Εχω αγοράσει από Αμερική και ξέρω. Το κόστος είναι πολλαπλάσιο της αξίας του στυλαιού. Στο κάτω κάτω καλύτερα να το πάρω από κάπου που γνωρίζω και μπορώ να το δω απο κοντά, παρά στα τυφλά αμφίβολες αγορές. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

α) αν περάσεις απ τη Μέτρικα θα έχεις σίγουρα κάποια έκπτωση

 

β) και οι δυο στυλαιοί είναι κινέζικοι. Αυτός που δίνει η Λάϊκα έχει πιστοποίηση ακρίβειας κλπ. Ο άλλος έχει; Πιάνεις χιλιοστά μ' αυτόν;

 

γ) αν αγοράζαμε όλοι συστηματικά από ebay η Μέτρικα (και κάθε Μέτρικα) θα έκλεινε. Να δούμε πως θα έκανες σέρβις στο τόταλ και πως θα έβαζες καινούριο φίρμγουερ στο διπλόσυχνο τότε...

 

δ) που και που τους χρειάζεται όμως :) αρκεί να ξέρεις τι κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Το εξαρτημα εχει δωρεαν μεταφορικα για ολο το κοσμο, φευγει απο Κινα, ειναι στο 1/3 της τιμης του αλλου λινκ.

Πληρωστο με paypal, αν κατι παει στραβα ανοιξε dispute.

 

Ελπιζω μονο να ειναι γνησιο και οχι καμια κακη απομιμηση..

Link to comment
Share on other sites

γ) αν αγοράζαμε όλοι συστηματικά από ebay η Μέτρικα (και κάθε Μέτρικα) θα έκλεινε. Να δούμε πως θα έκανες σέρβις στο τόταλ και πως θα έβαζες καινούριο φίρμγουερ στο διπλόσυχνο τότε...

 

Συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω.

Μη σκεφτόμαστε μόνο το χαμηλότερο κόστος για μας.

Η οποιοαδήποτε αντιπροσωπεία απασχολεί προσωπικό, πληρώνει πιθανά ενοίκιο, φόρους κλπ ενώ συγχρόνως απευθύνεται σε μια συγκεκριμένη αγορά κλπ. Για αυτό δεν μπορεί να ρίξει το κόστος και να συναγωνιστεί στη τιμή κάποιον που πουλάει μέσω internet διεθνώς.

Link to comment
Share on other sites

@ckiriako είναι αντίγραφο, λέει "leica style" όσο για την ποιότητα δε μου φαίνεται τελείως "μούφα"... Αν θυμάμαι καλά έχω ψωνίσει απ αυτόν (chinatoolstore) και ήταν ΟΚ..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε και εδω τις διαφορες :

 

 

http://www.cogo.gr/index.php?target=products&product_id=29955

 

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&Item=350268923653&Category=55808&_trkparms=algo%3DLVI%26its%3DI%26otn%3D2

 

 

Τα μεταφορικά για Ελλάδα ειναι 22 $ + 58 το κόστος=70 $ << 220 ευρώ

 

Δηλαδή το Ελληνικό Internet-ικο κατάστημα πουλάει σε υπέρ 3πλάσια τιμή απο τους Κινέζους

Ελεος !

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει θα παω να δώσω τα λεφτά μου στους κινεζους είναι καλύτερα. Άλλωστε δεν είναι η πρώτη φορά που ψωνίζω και μια χαρά είναι τα προϊόντα τους.

Γιατι δεν μπορω να με περναει για μ...@ ο ΕΛΛΗΝΑΣ αντιπρόσωπος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.