Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μη υπαρξη δρομου σε συμβολαιο


Recommended Posts

Σε αγρό 5 στρεμματων,με πρόσωπο 80μ σε δρόμο (που σίγουρα υπάρχει άνω των 40 ετών),έχω τίτλο κτήσης του 1950 (διανομή κλήρου) που αναφέρει τον αγρό 6 στρέμματα και στην περιγραφή του δεν συνορεύει με δρόμο (διανοίχθηκε μετά το 1950),τι γράφω στην 651/77?

Το συμβόλαιο παλιό,δεν αναφέρει διαστάσεις. Πως διασφαλίζω ότι ο συγκεκριμένος τίτλος κτήσης αφορά τον συγκεκριμένο αγρό?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

1)νομίζω ότι αφού δεν αναφέρεται ο δρόμος στο συμβόλαιο θα πρέπει να πάρεις μια βεβαίωση ότι είναι αγροτική οδός. Στους χάρτες ΓΥΣ φαίνεται?

2)

"....Το συμβόλαιο παλιό,δεν αναφέρει διαστάσεις. Πως διασφαλίζω ότι ο συγκεκριμένος τίτλος κτήσης αφορά τον συγκεκριμένο? "

Καθ'υπόδειξη ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Ναι,στον χαρτη ΓΥΣ φαινεται ο δρομος.

Συνταξη τοπογραφικου διαγραμματος για χρηση στο δικαστηριο θελει για αναγνωριση κυριοτητας στο Κτηματολογιο.Αλλα πρεπει να περιλαμβανεται και η 651/77.

Που ξερω αν μετα αυτος χρησιμοποιησει το τοπογραφικο μου για πωληση,εγω θα λεω αρτιο και οικοδομησιμο και θα με κυνηγαει ο αγοραστης.(και με το δικιο του)

Μπορω να βαλω αρτιο και οικοδομησιμο κατοπιν ......

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη ή μη δρόμου δεν επηρεάζει την οικοδομησιμότητα, οπότε μην ανησυχείς για τη δήλωση Μηχ/κού

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο συνάδελφος ΤΟΠΟΓΑΥΡΟΣ. Εάν έξασφαλίζεται πως το γήπεδο έχει την σημερινή του μορφή προ 2003 είσαι εντάξει χωρίς απαίτηση δρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , αλλά με την 551/2008 τι γίνεται?

δεν θα πρέπει να αναφερθεί ότι είναι άρτιο με την επιφύλαξη της 551/2008?

εκτός υπάρχει κάτι νεώτερο σχετικά με αυτήν την απόφαση

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση του ΣτΕ δεν είναι οριστική κι έχει παραπεμφεί για συζήτηση στην 7μελή σύνθεσή του

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να περάσεις μια βόλτα από την Κτηματική Υπηρεσία και να πάρεις βεβαίωση για το πότε έγινε ο δρόμος. Συνήθως δίνονται βεβαιώσεις "από το Χ μέχρι το Υ σημείο" χρησιμοποιώντας τοπωνύμια.

Αχρείαστη να'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.