Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεσοτοιχίες - Παραδοσιακοί Οικισμοί


dukie

Recommended Posts

Κύριοι Καλησπέρα

Θα ήθελα να καταθέσω την εξής ερώτηση και αν μπορείτε να με βοηθήσετε .

Ασχολούμαι κυρίως με επισκευές εντος οικισμών που έχουν χαρακτηριστεί παραδοσιακοί . Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι υπάρχει συνεχές σύστημα δόμησης με αποτέλεσμα οι τοίχοι μεταξύ δυο ιδιοκτησιών να είναι μεσότοιχοι . Έχω πολλές υποθέσεις που πρέπει να ανακατασκευάσω τμήματα ορόφων (έχουν καταρρεύσει)και είμαι αναγκασμένος από την αρχαιολογία να προχωρήσω σε αποκατάσταση με βάση την αρχική του μορφή του κτιρίου και με βάση το διάταγμα των παραδοσιακών που αναφέρει ότι επιτρέπεται η αναστήλωση ερειπωμένου κτίσματος ύστερα από τεκμηριωμένη έρευνα η οποία αποδεικνύει την ακριβή αρχική μορφή του . Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να προσθέσω φορτία σε μεσότοιχους κάτι που απαγορεύετε βάση του κτηριοδομικου . Με τι λογική ότι απαγορεύεται η ανακατασκευή σε επαφή με μεσότοιχο σημαίνει ότι η αναστύλωση των παραδοσιακών οικισμών είναι χαμένη υπόθεση . Το τρικ που χρησιμοποιούσαν οι παλιοί μηχανικοί έως σήμερα ήταν να δείχνουν όλο τον τοίχο της ιδιοκτησίας που έβγαινε η άδεια , αυτό όμως μας εκθέτει σε περίπτωση καταγγελίας . Υπάρχει κάποιο άρθρο , νόμος , παράγραφος που μπορεί να το επιτρέψει ;;

Link to comment
Share on other sites

...πρέπει να ανακατασκευάσω τμήματα ορόφων (έχουν καταρρεύσει)και είμαι αναγκασμένος από την αρχαιολογία να προχωρήσω σε αποκατάσταση με βάση την αρχική του μορφή του κτιρίου και με βάση το διάταγμα των παραδοσιακών που αναφέρει ότι επιτρέπεται η αναστήλωση ερειπωμένου κτίσματος ύστερα από τεκμηριωμένη έρευνα η οποία αποδεικνύει την ακριβή αρχική μορφή του . Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να προσθέσω φορτία σε μεσότοιχους κάτι που απαγορεύετε βάση του κτηριοδομικου . Με τι λογική ότι απαγορεύεται η ανακατασκευή σε επαφή με μεσότοιχο σημαίνει ότι η αναστύλωση των παραδοσιακών οικισμών είναι χαμένη υπόθεση...

 

Η αποκατάσταση στην αρχική μορφή (βάσει τεκμηρίωσης) πώς ακριβώς "επιβαρύνει" τις μεσοτοιχίες με επιπλέον φορτία? Ώστε αυτό να απαγορεύει στην ουσία την αποκατάσταση των παραδοσιακών κτισμάτων? Χρειάζονται λίγες διευκρινίσεις παραπάνω για να καταλάβουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν το διάταγμα κήρυξης δεν έχει σχετική πρόβλεψη τα πράγματα είναι δύσκολα. Και γίνονται ακόμη δυσκολότερα αν απαιτείται στατική μελέτη... Για τον λόγο αυτό συνήθως γίνονται εργασίες "στη ζούλα" με κάποια άδεια επισκευής (στέγης κλπ...).

Συχνά συνάδελφοι αναγκάζονται εξαιτίας αυτής της ιδιορρυθμίας να κατασκευάσουν νέο φορέα εσωτερικά του κτίσματος, πράγμα που συχνά δεν είναι καλή λύση... Όποτε αντιμετώπισα ανάλογη περίπτωση είχα την τύχη να δείχνει ο τοπογράφος (μάλλον από απροσεξία και άγνοια) πως το κτίσμα διαθέτει δικούς του τοίχους... Φυσικά θέλει πολύ τύχη για να συμφωνεί μια τέτοια εκδοχή με τα συμβόλαια...

Έχε όμως υπόψη σου το εξής: Στις περιπτώσεις αυτές συχνά το αρχικό σύστημα δεν ήταν συνεχές. Συνήθως πριν από 100~150 χρόνια (τουρκοκρατία) ήταν "πανταχόθεν ελεύθερο", και μετατράπηκε σε συνεχές με την συνεχή "κατάτμηση" των οικοπέδων κατά την "γονική παροχή" και την δόμηση των "ακαλύπτων"... Αυτό έχει ως συνέπεια σε πολλές περιπτώσεις να εμφανίζονται στα συμβόλαια οι τοίχοι ως αποκλειστική ιδιοκτησία του ενός μόνο... Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να σε βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

ναι δυστυχώς ή έλλειψη κοινής λογικής στην ερμηνεία των νόμων και η έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα

δυστυχώς οδηγεί πολλές φορές στη λύση της "ζούλας"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σε παραδοσιακό οικισμό, έχω διώροφη οικία ανάμεσα σε 2 άλλες οικίες.

Έχοντας κάνει εσωτερική αποτύπωση, καθώς αι αποτύπωση της μπροστινής και της πίσω πλευράς (στα πλάγια ήταν τα όμορα κτίρια), και παίρνοντας σήμερα το Κτηματογραφικό διάγραμμα στα χέρια μου, διαπίστωσα οτι συμφωνώ με ανησυχητική ακρίβεια με το Κτηματολόγιο!!

Που είναι το παράξενο?!

Στη δική μου αποτύπωση δεν έχω βάλει καθόλου το πάχος των μεσοτοιχιών με τα εκατέρωθεν κτίρια.

Μπορεί ολη η μεσοτοιχεία απο τα δεξιά να λογίζεται στο δεξί κτίσμα και όλη η αριστερη μεσοτοιχεία να λογίζεται στο αριστερο κτίσμα, αφήνοντας το δικό μου θεωρητικά...ευάερο κ ευήλιο?!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.