Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατατακτήριες στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του ΔΠΘ


mechwar

Recommended Posts

Είμαι απόφοιτος μηχανικός παραγωγής και διοίκησης και θα ήθελα να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στο τμήμα Πολιτικών μηχανικών στην Ξάνθη. Τα μαθήματα στα οποία θα εξεταστώ είναι: ρευστομηχανική, στατική 1 και οικοδομική 1. Θα σας είμαι ιδιαιτέρως ευγνόμων αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με πληροφορίες σχετικά με το τι πρέπει να διαβάσω (συγγράμματα που διδάσκονται οι φοιτητές, παλαιότερα θέματα εξετάσεων, παλαιότερα θέματα κατατακτήριων, ονοματα καθηγητών κτλ).

Είναι δύσκολο να διαβάσω μόνος ή απαιτείται και φροντιστήριο; Ρευστομηχανική και στατική έχω κάνει και στους ΜΠΔ αλλά οικοδομική;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ΄όλα σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Προσπάθησε αρχικά να βρεις τα βιβλία που διδάσκονται τα παραπάνω μαθήματα και επικοινώνησε επίσης με το τμήμα μήπως και σου προσδιορίσουν την ύλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα βιβλία του γδούτου είναι αυτά :

.............................................................................................................................

 

Τα βιβλία του Σίδερη νομίζω ότι δε θα βρείς στο εμπόριο. Ίσως να μπορούσες να τα δανειστείς από κάποιον γνωστό σου που σπουδάζει πάνω. Επίσης θα μπορούσες να δοκιμάσεις να πάρεις ένα τηλ στο εργαστήριο δομικών υλικών και να ρωτήσεις για την ύλη.

 

μηπως μπορεις να με κατατοπησεις οσο αναφορα με το που θα βρω τα βιβλια τα συγκεκριμενα(δομικα υλικα 1,μηχανικη στερεου σωματος(σ αυτην περιλαμβανεται η μηχανικη ι και ιι??,)

και πληροφορικηεπισκεφθηκα προσφατα το πανεπιστημιο αλλα ακρη δεν εβγαλα!και ειμαι απο μακρια δεν μπορω να επισκεφθομαι συνεχεια το πανεπιστημιο!

Link to comment
Share on other sites

Βρες το τηλέφωνο του εργαστηρίου του Σίδερη. Πιστεύω θα βγάλεις άκρη...

Για τα βιβλία του Γδούτου επίσης, το τηλέφωνο του γραφείου!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα Ξανθη την δευτερα..αλλα μάλλον χρειάζεται να ξαναπάω....πλήρωσα κάτι σημειώσεις 40ευρώ περίπου από κάτι φωτοτυπάδικα κοντά στο πανεπιστήμιο...για αυτό θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα αν μέσα στην μηχανική στερεού σώματος είναι και η μηχανική 1 & 2...γιατί σημειώσεις έβγαλα μονο από την 1..και πήγα και στο βιβλιοπωλείο παπασωτηρίου..απλά μου φάνηκαν λίγο ακριβά για αυτό ψάχτηκα μήπως και τα βρω ας είναι θα τα αγοράσω..πέρασα και από τα δομικά υλικά και μια γραμματέας εκεί μου σύστησε 2 βιβλία (αθανάσιος τριανταφυλλου δομικά υλικά,,χρηστος οικονόμου τεχνολογία σκυροδέματος) και όσο αναφορά την πληροφορική από το βιβλιοπωλείο μου σύστησαν του Καράκου!!.από ότι φαίνεται θα τα αγοράσω...απλά θέλω κάποιες διευκρινήσεις π.χ. μηχανική 1 & 2 είναι όλο μαζί μηχανική στερεού σώματος και στα δομικά υλικά χρειάζεται να αγοράσω και τα δυο βιβλία που έχω αναφέρει παραπάνω??? Επίσης πληροφορική θα καταλάβω μονος μου διαβάζοντας την fortran η χρειάζεται φροντιστήριο??? Και κάτι τελευταίο 2 μήνες είναι αρκετοί για προετοιμασία γιατί έτσι όπως ξεφύλλισα λίγο τις σημειώσεις της μηχανικής και λίγο που έψαξα στο net δεν σου κρύβω ότι θορυβήθηκα λίγο..μου φάνηκαν λίγο βουνό??Ποια είναι η γνώμη σας και για αυτό??

 

──────────────────────────────────────────

Παράβαση Κανόνα 1 περί χρήσης κεφαλαίων. Τηρούμε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Στο σαιτ που κοιταξα τώρα εχει ύλη για μηχανική Ι αρα μονο την Ι θες.Τώρα για το αν χρειάζεσαι φροντιστήριο ειναι εσύ πως το νιώθεις.Εχεις καμια ιδέα απο τα μαθήματα?Παντος για την μηχανική αν δεν θες φροντιστήριο θα σου προτεινα να ρωτήσεις καποιον φοιτητη να σου δειξει λιγο γιατι απο το βιβλιο δεν νομιζω να βγαλεις και πολυ άκρη μονος.Τώρα για τα υλικά διάβασμα είναι(αν και ο Σιδερης ειναι λιγο ψείρας αλλα πολύ κάλος καθηγητής) και για την φορτραν τι να σου πω οτι να ναι!! Αυτα αλλα πιστεύω οτι ειναι κάλο την επόμενη φορα που θα πας Ξάνθη ρωτά κανεναν φοιτητή (ολοι στο αναγνωστήριο ειναι αυτη την περιοδο) θα σου τα πει καλύτερα.

 

Καλό κουράγιο και καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους σας. Είμαι στο τμήμα Ε/Υ στο τει Θεσσαλονίκης και σκεφτομαι για κατατακτηρίες στο πολ.μηχανικών ΔΠΘ..Οποιος σπουδάζει εκεί ας μου στείλει ενα pm να με πληροφορήσει!!! Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους και όλες σας...Είμαι στο τμήμα Ε/Υ Θεσσαλονικη και σκέφτομαι για κατατακτηριες στο ΔΠΘ..Και θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με τα ζητούμενα,υλη,τους καθηγητές κτλ κτλ..Επισυνάπτω το mail μου, όποιος θέλει ας μου στείλει.. ([email protected])

 

Σάς ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Είμαι απόφοιτος μηχανικός παραγωγής και διοίκησης και θα ήθελα να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στο τμήμα Πολιτικών μηχανικών στην Ξάνθη. Τα μαθήματα στα οποία θα εξεταστώ είναι: ρευστομηχανική, στατική 1 και οικοδομική 1. Θα σας είμαι ιδιαιτέρως ευγνόμων αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με πληροφορίες σχετικά με το τι πρέπει να διαβάσω (συγγράμματα που διδάσκονται οι φοιτητές, παλαιότερα θέματα εξετάσεων, παλαιότερα θέματα κατατακτήριων, ονοματα καθηγητών κτλ).

Είναι δύσκολο να διαβάσω μόνος ή απαιτείται και φροντιστήριο; Ρευστομηχανική και στατική έχω κάνει και στους ΜΠΔ αλλά οικοδομική;

 

Ευχαριστώ

 

Και εγώ με τη σειρά μου θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνόμων αν θα μπορούσες να μοιραστείς μαζί μου την εμπειρία σου απο το διάβασμα και απο τις εξετάσεις γιατι αν και αποφάσισα λίγο αργα να δώσω θα κάνω την προσπάθεια μου!

 

Ρευστομηχανική και στατική έχω κάνει και εγω και απο οικοδομική δεν έχω ιδεα.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα,

Ενδιαφερομαι για κατατακτηριες Πολιτικων Μηχανικων Ξανθη. Δινω στατικη, ρευστομηχανικη και οικοδομικη. Γνωριζετε μηπως καποιον καθηγητη που να κανει μαθηματα στατικης στη Θεσσαλονικη?? Σας παρακαλω οποιος ξερει καποιον αs επικοινωνησει μαζι μου ([email protected])

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.