Μετάβαση στο περιεχόμενο

GNSS SOLUTIONS


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα να σας κάνω δύο ερωτήσεις σχετικά με το πρόγραμμα GNSS SOLUTIONS.

Είμαι κάτοχος ενός μονόσυχνου Pro Mark 3 RTK. Τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή ας αφήσουμε εν μέρει το RTK και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το post-processing.

Το Pro Mark 3 δουλεύει σε συντεταγμένες ΕΓΣΑ 87, ενώ το HEPOS με το οποίο δουλεύω ως BASE σε συντεταγμένες HTRS07.

 

1) Γνωρίζει κάποιος υπεύθυνα να μου απαντήσει εάν στο GNSS SOLUTIONS χρειάζονται κάποιες αλλαγές - από το αρχικό setup - σε κάποιες παραμέτρους, πριν προχωρήσω στην επίλυση των δύο αρχείων?

 

2) Μετά την επίλυση τα σημεία που παίρνω είναι σε ΕΓΣΑ 87 ή σε HTRS07 (οπότε θα πρέπει να προχωρήσω σε μετασχηματισμό τους)?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε magellan

αυτά που καταγράφεις στο πεδίο δεν έχουν σχέση με το σύστημα προβολής

λύσε σε WGS και μετέτρεψε σε ΕΓΣΑ είναι ο πιό σωστός τρόπος

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Δηλαδή στο Project/Edit Settings/Region/Spatial Reference System το αφήνω WGS84 ως έχει ή το αλλάζω σε κάποια από τις άλλες 3 επιλογές που έχει για Ελλάδα (GREECE/HEPOS_GGRS87/TM87 ή GREECE/GGRS87/TM87 ή GREECE/HTRS07/TM07)?

Link to comment
Share on other sites

φίλε αν κατάλαβα καλά αυτό που σου λέει ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ είναι τα gps δουλεύουν

εξ'ορισμού με wgs84 άσχετα το τι βλέπεις εσύ στο χειριστήριο ή στο λογισμικό επίλυσης

οι συντεταγμένες που καταγράφουν είναι wgs84 και μετά μετασχηματίζονται στο

επιθυμητό προβολικό σύστημα

 

edit:

εσύ προφανώς θέλεις τις ΕΓΣΑ τώρα για να δουλέψεις

κάπου θα υπάρχει μια επιλογή για την εμφάνιση των καταγεγραμμένων συντεταγμένων σε ΕΓΣΑ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε το γνωρίζω αυτό.

Απλά ρωτάω γιατί ως BASE δεν έχω κάποιο άλλο GPS (έχω το μονόσυχνο PROMARK 3) αλλά το HEPOS και από το HEPOS παίρνω ένα αρχείο σε συντεταγμένες HTRS07.

Οπότε αφού στο GNSS SOLUTIONS υπάρχουν - στο σημείο που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου - και άλλα προβολικά συστήματα - με το ένα από αυτά να είναι μάλιστα το HEPOS - αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να τροποποιήσω κάποια παράμετρο για να πάρω τα σωστά αποτελέσματα.

Το πρόβλημά μου έγκειται στην αναγνώριση του αρχείου του HEPOS από το πρόγραμμα για να συνεχιστεί η επίλυση.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που έχεις τις συντεταγμένες της "βάσης" σου σε HTRS07 όπως λες, φτιάξε ενα project με αυτό το σύστημα, δέσε στις συντεταγμένες σου, λύσε και είσαι έτοιμος. Αν τώρα θέλεις τις συντεταγμένες στο ΕΓΣΑ87, απλά άλλαξε το σύστημα αναφοράς του project σε GREECE/GGRS87/TM87.

 

Το πλέον φρόνιμο πάντως, είναι να επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία... αυτοί ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ μετασχηματίζω τις συν/νες του VRS απο το Hepos σε ΕΓΣΑ87 μέσω του προγράμματος μετατροπής που δίνει το HEPOS και εν συνεχεία κάνω την επίλυση στο λογισμικό μου σε ΕΓΣΑ87. Τωρα δεν γνωρίζω αν έχουν εισάγει το σύστημα του HEPOS στο λογισμικό σου μιας κ δεν έχω το ίδιο GPS. Αλλά όπως κ να χει απευθύνσου σε αυτούς..

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.