Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληρωμή ΦΕΜ από συνταξιούχο μηχανικό


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Οποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση ας δώσει τα φώτα του.

 

Εκκρεμεί πληρωμή επίβλεψης αποπερατωμένης οικοδομής όπου ο επιβλέπων είναι πλέον συνταξιούχος (έχει χορηγήσει στον ιδιοκτήτη την Υ. δήλωση για την ρευματοδότηση)

 

Το ΤΕΕ λέει πάρτε τα λεφτά στο χέρι ,πληρώστε μου το 2% επι της επίβλεψης και σας δίνω χαρτί για την Πολεοδομία.

 

Ομως το πρόβλημα είναι το ΦΕΜ που δεν μπορεί πλέον να πληρωθεί στο όνομα του επιβλέποντα.

 

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση εκτός από αλλαγή επιβλέποντος ?

 

Η πολεοδομία δεν ξέρει , το ΤΕΕ το ίδιο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, επειδή είδα και σε άλλα θέματα του φόρουμ ότι το συγκεκριμένο ζήτημα έχει απασχολήσει πολλούς από εμάς, κι επειδή ψάχνω να βρω άκρη εδώ και 2 μήνες, με τη συμβουλή-συμβολή υπαλλήλου Πολεοδομίας μπορούν να γίνουν τα εξής (σε συνεννόηση, βεβαια, πάντα με την εκάστοτε πολεοδομία):

Το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ(ανάλογα με την περίσταση) πληρώνονται κανονικά, το ένα στην ΕΤΕ και το άλλο στο ΤΕΕ

Για την αμοιβή του συνταξιούχου είτε μπορεί να υπογραφεί ιδιωτικό συμφωνητικό με μηδενικό ποσό (εάν το δεχθεί ο ίδιος και η πολεοδομία) οπότε απαλλάσσεται από καταβολή ΦΠΑ & ΦΕΜ, αλλιώς μπορεί να καταβληθεί η νόμιμη ή κάποια συμφωνηθείσα, και το ΦΕΜ-ΦΠΑ να πληρωθούν στο Παρακαταθηκών και Δανείων.

Link to comment
Share on other sites

αλλιώς μπορεί να καταβληθεί η νόμιμη ή κάποια συμφωνηθείσα, και το ΦΕΜ-ΦΠΑ να πληρωθούν στο Παρακαταθηκών και Δανείων.

το εφάρμοσες αυτό!

 

Λίγο παράξενο μου φαίνεται να ισχύει

δηλ να κατατίθεται ΦΕΜ και ΦΠΑ στο Παρακαταθηκών (άλλο η αμοιβή κάποιου που πράγματι γίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη βλακεία με το παρακαταθηκών και δανείων μου την είχαν πει και έμενα κάποτε απο το ΤΕΕ. Συγνώμη για το χαρακτηρισμό, αλλα κατά την πορεία της συζήτησης με αυτόν που το είχε προτείνει αποδειχθεί οτι δεν γνώριζε βασικά πράγματα για την διαδικασία.

Δωρεάν αμοιβή νομίζω δεν μπορεί να δηλωθεί. Παλαιότερα σίγουρα δεν μπορούσε (προσωπικά με έχει επιπλήξει το ΤΕΕ το 2010 γιατί με μια ομάδα εθελοντών θελήσαμε να κάνουμε μια δωρεάν μελέτη για το δήμο μας). Εκτός αν άλλαξε κάτι από τότε...

 

Συνάδελφος μου είχε πει οτι υπάρχει διαδικασία ειδική για την περίπτωση συνταξιοδότησης.

 

Θα έλεγα να επιμείνεις και να μιλήσεις και με κάποιον άλλο στο ΤΕΕ. Στο κάτω κάτω γιατί να παραιτηθεί ο μηχανικός από μια αμοιβή που δικαιούται.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς dada σε αυτό το θέμα ΤΕΕ -ΥΠΕΚΑ -ΔΟΥ

κάνουν τους κουφούς

 

Ενώ πράγματι δεν ξέρουν τι να κάνουν ούτε οι υπάλληλοι Υ.ΔΟΜ 

ούτε οι ιδιώτες (και με το δίκιο τους)!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

για να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως, για να φτάσουμε στο πρόβλημα κάτι λάθος έχει γίνει στην πορεία.

ή ο ιδιοκτήτης έκανε εργασίες χωρίς να ειδοποιήσει το μηχανικο

ή τον ειδοποίησε και αυτός δεν είχε την ευθιξία να του πει "αγαπητέ, πήρα σύνταξη" και να γίνει αλλαγή επιβλέποντος.

όταν η οικοδομή σταμάτησε σε ένα Α στάδιο, δεν καταβλήθηκε η αναλογούσα αμοιβή. αν είχε καταβληθεί, θα ήταν εφικτή η αλλαγή επιβλέποντος στο σωστό χρόνο, οχι τώρα...

και αυτό γιατί η αμοιβή επίβλεψης θεωρείται ένα ακόμα χαρτί για να πάρεις ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ακριβώς έτσι

Αναφέρομαι ως  συνταξιούχος πλέον

 

Είχα Ο.Α πάρα πολλές επί δεκαετίες (δόξα τον κύριο!)

 

Μπορούσα να γνωρίζω ποιός πήρε ρεύμα και ποιός δεν πήρε!

Έρχονται τώρα και μου λένε για ρεύμα

Τι να τους κάνω?

 

Έπειτα παλιά πριν το 2007 η αμοιβή επίβλεψης ήταν σταθερή

όποτε και αν κατατίθονταν 

 

Ήξερα εγώ ή ο πελάτης ότι θα μεταβάλλονταν?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "ότι θα μεταβάλλονταν?"

το πρόβλημα είναι οτι μεταβλήθηκε η οτι δεν κατατέθηκε οταν έγινε η δουλειά?

αν έχει καταβληθεί δεν υπάρχει θέμα. δήλωση υπογράφεις ανά πάσα ώρα και στιγμή. δεν χρειάζεσαι ανοιχτά βιβλία.

 

οκ, εσυ ειχες οικοδομές όταν βγήκες στη σύνταξη. είχες οικοδομές που έτρεχαν? αν έτρεχαν, κακώς δεν τους ενημέρωσες, αν πάλι είχαν σταματήσει, κακώς δεν σε ενημέρωσε ο πελάτης όταν ξανάρχισε και κακώς δεν πληρώθηκες οτι αναλογούσε όταν σταμάτησε.

 

το ξέρω οτι αυτό γίνεται. απλα λέω οτι κακως γίνεται. κανονικά τέλος του χρόνου θα έπρεπε να πιάναμε τον πελάτη και να του λέγαμε τι κάναμε φέτος, τουβλα? τόσα. επιχρίσματα, τόσα. και οχι να περιμένουμε ποτε θα ηλεκτροδοτηθούν. (προφανώς το λέω απλοϊκά εν συντομία και ελπίζω να έγινα κατανοητή)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dada

Ένα θα σου πω και πιστεύω ότι θα καταλάβεις

 

Το 2013 ήρθε πελάτης μου το 1989 να του δώσω ρεύμα (μέχρι τότε ηλεκτ/ταν παράνομα)

Να υποθέσω ότι μπορεί να είναι και άλλοι 10-50 όμοιοι και πως να το ξέρω!

 

(να μην περιαυτολογώ αλλά υποθέτω όλοι οι πελάτες μου μπορεί να ξεπερνούν τους 2.300-2.500)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

βρε κανα, το πως λειτουργεί η αγορά το ξέρω! το οτι λειτουργεί λάθος λέω!

εσύ δεν έπρεπε να έχεις πληρωθεί για τη δουλειά σου άσχετα αν αυτός θα έβαζε ρεύμα η όχι? αυτό λέω!

αν πάλι τελείωσε την οικοδομή εν αγνοία σου (οπότε και που να το ξέρεις για να πληρωθείς) πάλι δικό του λάθος είναι που δεν σε ενημέρωσε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.