Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμή ΦΕΜ από συνταξιούχο μηχανικό


Recommended Posts

Καλησπέρα, μόλις σήμερα πήρα τη σφραγίδα για το ρεύμα και η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η εξής (σας αναφέρω  και ορισμένα δεδομένα της αδείας για να έχετε μία εικόνα):

Η άδεια ήταν του 1987 με αναθεώρηση του 2002. Ο μηχανολόγος, που ήταν ο ίδιος από την αρχή, δεν είχε πληρωθεί ποτέ την  επίβλεψη, και ήταν συνταξιούχους από το 2005 (πριν την απόκτηση κωδικών). Έκανα ιδιωτικό συμφωνητικό με τον συνταξιούχο για χαμηλότερη αμοιβή.

Το ΤΕΕ μου ζήτησε επικαιροποιημένο υπολογισμό φορολογικών-αμοιβών (με το σημερινό λ), το οποίο ήθελαν  σφραγισμένο από τον υπάλληλο της Πολεοδομίας. Το έφτιαξα, λοιπόν, το σφράγισε ο συνταξιούχος μηχανικός, το πήγα στην Πολεοδομία, έγραψαν ΔΕΚΤΟ, και πήγα με αυτό στο ΤΕΕ (και διάφορα άλλα έγγραφα, υπεύθυνη δήλωση μηχανικού, συμφωνητικό αμοιβής, φωτοτυπία αδείας, κλπ). Με έβαλαν και πλήρωσα κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ επί της νόμιμης, και μου έδωσαν ένα εικονικό χαρτί από το ταμείο ότι πληρώθηκε η συμφωνηθείσα. Τονίζω το εικονικό, γιατί εγώ ουδέποτε έδωσα τα χρήματα της αμοιβής στον ταμία, ούτε καν του τα έδειξα. Έγραψε απλώς σε ένα διπλότυπο ότι κατατέθηκε η συμφωνηθείσα αμοιβή με το ΦΠΑ της. Πλήρωσα το ΤΣΕΜΕΔΕ, κανονικά επί της νόμιμης στην ΕΤΕ.

Όπως έχουν αναφέρει πολλάκις οι συνάδελφοι με το ΦΕΜ δε γινόταν τίποτα. Έφαγα μία ημέρα στην εφορία να ψάχνουμε, να μιλάμε με το ΤAXIS να τσακώνομαι, κλπ. τίποτα, δεν υπάρχει διαδικασία στο ελληνικό δημόσιο να πληρωθεί το ΦΕΜ._ Αφού ξαναπήγα πολεοδομία με διάφορα έγγραφα και εγκυκλίους που βρήκα εδώ στο φόρουμ ότι δεν απαιτείται η καταβολή ΦΕΜ, μου είπε ο υπάλληλος περί μηδενικού συμφωνητικού και περί Παρακαταθηκών που ανέφερα στο προηγούμενο μηνυμα. Εγώ είχα ήδη κάνει τη διαδικασία με την αμοιβή στο ΤΕΕ, οπότε δε μπόρεσα να δοκιμάσω αυτό με το μηδενικό.

Πήγα σήμερα στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων, τους είπα ότι θέλω να πληρώσω φόρο και μου είπαν δε γίνεται... δεν παίρνουν φόρους. Πήγα στον προϊστάμενο, τους είπα πώς έχει το πράγμα, τους είπα ότι από την Πολεοδομία θα μου το δεχτούν αν πληρωθεί στο Παρακαταθηκών, και τους είπα: αν δε θέλετε να το πούμε φόρο γράψτε το όπως θέλετε, στραγάλια, μαρούλια, απλώς πάρτε τα λεφτά!!! Τελικά βρήκα μία συνεννοήσιμη υπάλληλο, έγραψα υπέρ του κράτους τα χρήματα, επειδή η ΔΟΥ δεν τα αποδεχόταν (αυτό μου υπέδειξαν να αναγράψω ως αιτιολογία), τα ανέφερα ως οφειλή, πλήρωσα και το ΦΕΜ και το ΦΠΑ με αυτόν τον τρόπο και μου έδωσαν τα πολυπόθητα παραστατικά!!! Τα πήγα στην Πολεοδομία και επιτέλους πήρα σφραγισμένη την άδεια για κανονικό ρεύμα!

Έτσι έγιναν τα πράγματα. Δεν ξέρω,ενδεχομένως έχει να κάνει με τον εκάστοτε υπάλληλο της κάθε πολεοδομίας (όπως συμβαίνει και με διάφορα άλλα θέματα, άλλωστε), εγώ πάντως με αυτόν τον τρόπο έκανα τη δουλειά.

Edited by nisorvani
  • Like 1
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχάς σ' ευχαριστούμε για τον κόπο σου να μας πληροφορήσεις

 

Προσωπικά θα ήθελα να μας γράψεις ακριβώς 

τι έγραψαν στο παραστατικό  του Παρ και Δανείων

σχετικά με τα λεφτά που αντιστοιχούσαν στο ΦΕΜ και ΦΠΑ

 

πέραν της επισήμανσης

ότι όλοι μας δεν έχουμε δίπλα μας το "κατάστημα" που λέγεται ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ και το ΦΕΜ πρέπει να καταβληθεί υπέρ του ελληνικού δημιοσίου, και μάλιστα όπως μου είπε η υπάλληλος στο Παρακαταθηκών και Δανείων, πάνε στο υπουργείο οικονομικών. Επειδή όμως δεν γινόταν να βάλω ως δικαιούχο το υπουργείο, καθ΄υπόδειξη της υπαλλήλου έβαλα ως δικαιούχο των χρημάτων την ΔΟΥ του μηχανικού. Αυτό βέβαια είναι ένα ζήτημα, το ποιόν θα βάλεις ως δικαιούχο, γιατί ξαφνικά ορίστηκε ως δικαιούχος είσπραξης του ΦΠΑ και του ΦΕΜ μία ΔΟΥ, αλλά ακολούθησα οδηγίες της υπαλλήλου... Όπως προανέφερα φόρους το παρακαταθηκών και δανείων δεν παραλαμβάνει (αλλιώς θα ήταν εφορία), οπότε ως αιτιολογία συντάξαμε ένα κείμενο μαζί με την υπάλληλο ως εξής: "κατάθεση ποσού οφειλής του καταθέση (δηλ. συνταξιούχου μηχανικού) που απαιτείται για τη σύνδεση με δίκτυα κοινής οφέλειας οικοδομής, ιδιοκτησίας τάδε, ευρισκόμενης εκεί, λόγω άρνησης της δικαιούχου (δηλ. της ΔΟΥ) να το παραλάβει, καθώς ο καταθέτης έχει συνταξιοδοτηθεί". Το "λόγω άρνησης της δικαιούχου να τα παραλάβει" δεν είναι τόσο βαρύ όσο φαίνεται, είναι τυπική φράση που μπαίνει σε κάθε αιτιολογία προκειμένου να καταθέσει κανείς χρήματα στο παρακαταθηκών και δανείων. Κι έκοψα δύο χωριστά παραστατικα, ένα για το ΦΕΜ και ένα για το ΦΠΑ. Ενδεχομένως θα πρέπει να κάνει την ίδια διαδικασία στο παρακαταθηκών και για το υπόλοιπο ποσό φορολόγησης ο συνταξιούχος, δεν ξέρω.

Όσον αφορά στο ότι το ΤΕΕ μπορεί να μην αποδεχθεί ένα συμφωνητικό μηδενικού ποσού, το αντιλαμβάνομαι, ωστόσο, όπως σας προανέφερα, δεν το ρώτησα. Εάν πάντως το αποδεχθεί, τότε πληρώνονται κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ (εάν είναι παλιά η άδεια, προ απαλλαγής εισφοράς ΤΕΕ) και υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, κι από εκεί και πέρα απαλλάσσεσαι κι από ΦΕΜ και από ΦΠΑ, που εκεί είναι τα δύσκολα (εάν, βέβαια, συμφωνήσει με όλα αυτά και ο συνταξιοδοτημένος μηχανικός).

Δεν ξέρω αν είναι δόκιμη η διαδικασία, ή όχι, πάντως αυτήν ακριβώς ακολούθησα (επαναλαμβάνω και τονίζω σε συνεννόηση με τον υπάλληλο της πολεοδομίας-γιατί όπως όλοι ξέρουμε παίζει και να μην το δεχτεί), κι έτσι κατάφερα μετά από πολλές εβδομάδες να σφραγίσω την άδεια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι ξεκιναω και εγω μια παρόμοια διαδικασία. Μολις τελειώσει θα σας ενημερωσει... προς το παρον ακολουθώ τις εδω οδηγίες και παω στις αντίστοιχες υπηρεσίες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Η άδεια ήταν του 1987 με αναθεώρηση του 2002. Ο μηχανολόγος, που ήταν ο ίδιος από την αρχή, δεν είχε πληρωθεί ποτέ την  επίβλεψη, και ήταν συνταξιούχους από το 2005 (πριν την απόκτηση κωδικών). Έκανα ιδιωτικό συμφωνητικό με τον συνταξιούχο για χαμηλότερη αμοιβή.

Το ΤΕΕ μου ζήτησε επικαιροποιημένο υπολογισμό φορολογικών-αμοιβών (με το σημερινό λ), (Πως γίνεται το προηγούμενο χωρίς κωδικό στο σύστημα αμοιβών ΤΕΕ?) το οποίο ήθελαν  σφραγισμένο από τον υπάλληλο της Πολεοδομίας. Το έφτιαξα, λοιπόν, το σφράγισε ο συνταξιούχος μηχανικός, το πήγα στην Πολεοδομία, έγραψαν ΔΕΚΤΟ, και πήγα με αυτό στο ΤΕΕ (και διάφορα άλλα έγγραφα, υπεύθυνη δήλωση μηχανικού, συμφωνητικό αμοιβής, φωτοτυπία αδείας, κλπ). Με έβαλαν και πλήρωσα κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ επί της νόμιμης, και μου έδωσαν ένα εικονικό χαρτί από το ταμείο ότι πληρώθηκε η συμφωνηθείσα (Πως γίνεται το προηγούμενο?). Τονίζω το εικονικό, γιατί εγώ ουδέποτε έδωσα τα χρήματα της αμοιβής στον ταμία, ούτε καν του τα έδειξα. Έγραψε απλώς σε ένα διπλότυπο ότι κατατέθηκε η συμφωνηθείσα αμοιβή με το ΦΠΑ της. Πλήρωσα το ΤΣΕΜΕΔΕ, κανονικά επί της νόμιμης στην ΕΤΕ.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μία αντίστοιχη περίπτωση, σε εξέλιξη ακόμα.

 

Μετά από έρευνα, μέχρι στιγμής έχουμε καταλήξει στα εξής:

  1. Δεν απαιτείται άνοιγμα βιβλίων καθώς πρόκειται για αμοιβή από την εποχή που ο μηχανικός ήταν εν ενεργεία (ενδέχεται να υπάρχει όριο αμοιβής 5000 ευρώ). Προσοχή δεν πρέπει να ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα με οποιονδήποτε άλλο τρόπο (άρθρο 39 ΠΟΛ 1003/31.12.2014)
  2. Εάν η πληρωμή είναι από Δημόσιο φορέα ή επιχείρηση απαιτείται έκδοση «τίτλου κτήσης (ΚΦΑΣ αρ 3 παρ 5)» πρώην απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης (ΠΟΛ 3/34.11.1992). Εάν η πληρωμή γίνεται από ιδιώτη αρκεί οποιοδήποτε αποδεικτικό (για εμάς τους μηχανικούς το γραμμάτιο είσπραξης με το οποίο κατατίθεται στην Εθνική Τράπεζα η αμοιβή)- βλ. έγγραφο 1100203/845/0015/22.11.2006 και 1099784/739/0015/22.3.2006
  3. Πληρώνεται ΦΠΑ αμοιβής με έκτακτη δήλωση γιατί η υποχρέωση προέκυψε τον καιρό που ο συνταξιούχος ήταν ελεύθερος επαγγελματίας σύμφωνα με τη εφορία Π.Φαλήρου
  4. Ο τίτλος κτήσης έχει παρακράτηση φόρου 20% και χαρτόσημο 3,6% εάν η συναλλαγή του συνταξιούχου μηχανικού γίνεται με επιχειρηματία.
  5. Δεν καταβάλλεται ΦΕΜ καθώς αφορά εν ενεργεία μηχανικούς. Αν ο αντισυμβαλλόμενος είναι ιδιώτης δεν παρακρατείται φόρος καθώς δεν έχει τρόπο και υποχρέωση  να τον αποδόσει.  Δεν γνωρίζω περί χαρτοσήμου. Στην πολεοδομία μου είπαν να πάρει  χαρτί απαλλαγής από το ΦΕΜ ο συνταξιούχος από την εφορία αλλά δεν το θεώρησαν απαραίτητο.
  6. Ο συνταξιούχος δηλώνει το εισόδημα ως «επιχειρηματική δραστηριότητα από μη επιτηδευματίες» στη φορολογική του δήλωση (με ερωτηματικό)

Ανακεφαλαίωση.

* Το ΤΕΕ έχει συγκεκριμένη διαδικασία για τέτοιες περιπτώσεις (με προϋπολογισμούς και προσωρινούς κωδικούς).

* Ο τίτλος κτήσης θα είναι ένα συμφωνητικό

* Αμοιβή & ΤΣΜΕΔΕ στην ΕτΕ μετά τους κωδικούς του ΤΕΕ

* ΦΠΑ με έκτακτη δήλωση στην Εφορία

* Όχι ΦΕΜ. Δεν θα προκαταβληθεί φόρος, θα πληρωθεί στην επόμενη δήλωση εισοδήματος.

 

Με κάθε επιφύλαξη. Θα επανέλθουμε όταν ολοκληρώσουμε την διαδικασία.

Αν μπορεί κάποιος από τους συνάδελφους λογιστές του forum, ας μας δώσει τα φώτα του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επανέρχομαι στο θέμα μετά απο καιρό γιατί έχω περίπτωση άδειας του 89 με αποθανόντα, και περαρωμενες εδώ και καιρό εργασίες. Βρίσκω τοίχο στο θέμα φεμ απο εφορία, και κανείς δε μου απαντάει για το ΦΠΑ. Η είσπραξη θα γίνει απο τους κληρονόμους -πραγματικά / εικονικά ακόμα δεν έφτασα ως εκεί- στο ΤΕΕ με την διαδικασία αμεσης απόδοσης. Το ΤΣΜΕΔΕ λύνεται εύκολα, και μας μένουν τα ζόρια με το φεμ και τοψφπα. Παλιά το 2011 για συνταξιούχο είχα πεισει τη ΔΟΥ να παραλάβει φεμ, και το ΦΠΑ πήγε με έκτακτη όπως είπε κ ο συνάδελφος. Αλλά τώρα το φεμ ηλεκτρονικό. Κ επιπλέον δεν υπάρχει καν Αφμ μηχανικού. Και για το ΦΠΑ σκοτάδι. Να σκεφτώ και γω το παρακαταθηκών; κάποιος άλλος που συνάντησε περίπτωση πεθαμένου;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εάν ο Μηχανικός είναι εν ζωή και δεν έχει κυρηχθεί σε αφάνεια τότε μπορείς και στην εφορία που κάνει την δήλωσή του. Ενα έχει πεθάνει τότε αναγκαστικά κάνεις κατάθεση στο Ταμείο Παρακαταθηκών και δανείων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Έχω αντίστοιχη περίπτωση με τον ιδιοκτήτη να είναι ο μηχανικός της οικοδομής και πλέον συνταξιούχος. Η άδεια είναι του 92, δεν είχαν πληρωθεί αμοιβές επίβλεψης, έγινε άμεση απόδοση αμοιβής στο ΤΕΕ. Στον έλεγχο φορολογικών μου ζήτησε:

1. να πληρωθεί το φεμ (όχι μέσω taxis λέει, αλλά στο ταμείο...)

2. ένα συμφωνητικό αμοιβής! Μόλις όμως τόνισα ότι ιδιοκτήτης και μηχανικός ειναι το ίδιο πρόσωπο, το απέρριψε και η ίδια...

Οπότε μένει το ΦΕΜ στο ταμείο.. αλλά σύμφωνα με τα παραπάνω υπάρχει πρόβλημα.

Με το ΦΕΜ ομως δεν θα πρέπει να υπάρχει και ΑΠΥ -οποτε και ΦΠΑ? !! ?

Τι γνωρίζετε; Τι προτείνετε πριν ξεκινήσω την διαδιακασία;

(Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω και το νήμα...)

 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Αν και παλιό (αρκετά) ίσως μπορει να βοηθήσει ή να "ξεκολλήσει" την κατάσταση.
Από τον οδηγό φορολογικών θεμάτων του ΤΕΕ το 2008

image.png.fbe8aa73f2c01e873851ccb34a487421.png

 


Το τρίτο έγγραφο είναι συνημμένο τα άλλα δύο δεν τα έχω. Ισως τα βρεις στο ΤΕΕ/ΝΟΜΟΣ, έχει γενικότερα ΚΑΙ πολύ παλαιά νομοθεσία που αφορά ΚΑΙ τους μηχανικούς αλλά και την πιο πρόσφατη.

ΣΥνταξιούχος Μηχανικός_έγγραφο_1022703_579_Α0012_15-12-2004 έγγραφο.pdf

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.