Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προδιαγραφές εκπαιδευτηρίου


ALEXP

Recommended Posts

Ψάχνω να βρω τι ισχύει κατά ΓΟΚ-Κτιριοδομικό (και όχι για άδεια λειτουργίας) σε χώρους εκπαιδευτηρίου.

Συγκεκριμένα πρόκειται για υφιστάμενο κτίριο στο οποίο θα γίνει αλλαγή χρήσης από κτίριο γραφείων σε εκπαιδευτήριο. Το απαιτούμενο ύψος ποιο πρέπει να είναι?

Στο ψάξιμο που έκανα στο internet βρήκα το ΦΕΚ1149/Β/25.8.2006 στο οποίο αναφέρει κριτήρια καταλληλότητας για τη στέγαση σχολείων ιδιωτικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης. Εκεί αναφέρει τουλαχιστον 3μ, αλλά και πάλι το συγκεκριμένο δεν γνωρίζω αν αφορά την άδεια λειτουργίας ή την πολεοδομία.

Από την άλλη στον ΓΟΚ και κτιριοδομικό το μόνο που υπάρχει σχετικό με ύψος χώρου κύριας χρήσης ειναι τα 2,4μ τουλάχιστον.

Κάνω διαχωρισμό πολεοδομία και άδεια λειτουργίας γιατί πολλές φορές στην πολεοδομία δείχνεις πχ ύψος 2,5, το κατασκευάζεις 2,7 και για την άδεια λειτουργίας η αρμόδια υπηρεσία δέχεται το πραγματοποιημένο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, τα έχω δει ήδη. Τα περισσότερα αφορούν φροντηστήρια και μάλιστα ότι απαιτείται για την άδεια λειτουργίας τους.Εγώ έχω κτίριο που θα στεγαστεί κολέγιο.

Link to comment
Share on other sites

χμ, το φαντάστηκα

δεν κάνεις μια ερώτηση στη νομαρχία δηλ σε αυτόν που θα δώσει την άδεια λειτουργίας

 

γενικότερα αυτος που δίνει την άδεια λειτουργίας έχει όλα τα σχετικά ΦΕΚ με τις προδιαγραφές

 

η πολεοδομία συνήθως δεν σκοτίζεται για τις προδιαγραφες του χώρου διότι ξέρει πως ό,τι περαστεί εκτός προδιαγραφών θα σκαλώσει στην άδεια λειτουργίας

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω κι εγώ!!! Δηλαδή το βασικότερο μου μέλημα είναι να περάσει από Πολεοδομία. Και εκεί ψάχνω να δω μηπως κολήσω πουθενα. Στο θέμα της άδειας λειτουργίας, επειδή έχει περάσει ήδη από επιτροπή (υπουργείο Παιδείας) και δεν τέθηκαν θέματα άλλα πλήν της αλλαγής χρήσης, θεωρώ ότι από εκεί είμαι ενταξει.

Οπότε λέω μην κολήσει το θέμα στην Πολεοδομία από κάτι που μου διαφευγει.

Link to comment
Share on other sites

λογικά στο υπουργείο Παιδείας θα πρέπει να σε ενημέρωσαν για τη νομοθεσία, δηλ τις ειδικές διατάξεις

 

όπως μου έρχονται στο μυαλό θα πρόσεχα τα εξής:

 

1. ΑΜΕΑ

2. υγειονομικός κανονισμός κυρίως για τουαλέτες: αριθμός, διαχωρισμός ανα φύλο, ανοιγμα πόρτας προς τα μέσα ή προς τα έξω, προθάλαμος, εξαερισμός

3. σφηνοειδή σκαλοπάτια στα κλιμακοστάσια

4. φυσικός φωτισμός - αερισμός αιθουσών

5. κλιματισμός

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μελετήσει

α) Παιδικό σταθμό και

β) ΙΕΚ

 

έχω να παρατηρήσω τα εξής:

Για τα πολεοδομικά θέματα ισχύει ο ΓΟΚ και ο κτιριοδομικός

Για την άδεια λειτουργίας υπάρχουν ειδικές προδιαγραφές οι οποίες καθορίζονται με νόμους -ΦΕΚ κλπ και τηρούνται για την αρχή που δίνει άδεια λειτουργίας.

Για προσβασιμότητα ΑΜΕΑ σε κτίρια και άλλα χαρακτηριστικά για ΑΜΕΑ υπάρχουν ειδικές προδιαγραφές (δεν θυμάμαι τώρα να σε παραπέμψω)

Για κολλέγια ποιος δίνει άδεια; Το υπουργείο παιδείας; Η Νομαρχία; Δεν ξέρω!

 

Για να συμπληρώσω και στην Myri προσοχή και στην πυρασφάλεια (Μην το πάρεις αψήφιστα, θέλει σοβαρή μελέτη)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις. Τελικά φαντάζομαι πως στην πολεοδομία θα πάει βάση κτιριοδομικού και ΓΟΚ. Για ΑΜΕΑ κλπ τα έχω επίσης υπόψη όπως και για την πυρασφάλεια που όπως είπατε είναι πολύ πολύ χοντρή ιστορία γενικά (μελέτης και υλοποιήσης).

Την άδεια λειτουργίας την δίνει το παιδείας και έχει θέσει προδιαγραφές, απλά το βασικό μου μέλημα είναι να περάσει καταρχήν από πολεοδομία χωρίς να κολλήσει στις παραπάνω προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν και είναι λίγο παλιό το post, τριγυρίζοντας στον δικτυακό τόπο του Υπ.Παιδείας έπεσα σε αυτό που ζήταγες ΑLΕΧP και το ανεβάζω για τον επόμενο...

http://www.ypepth.gr/docs/y_a_63893ia_3_6_2010_telikh_100609.doc

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.