Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θεμελίωση κτηρίου με υπόγειο κολλητά με κτήριο χωρίς υπόγειο


 

Recommended Posts

σε αυτή την περιπτωση μου ειπε παλιοτερος μηχανικος οτι η θεμελιωση γινεται κατα τμηματα (περιπου 1,5 μετρο) κατα μηκος έτσι ωστε να μη βρεθει η γειτονικη θεμελιωση 'στον αερα'.

 

υπαρχει κατι στον κανονισμο που μου εχει διαφυγει?

εσεις τι κανετε?

Link to comment
Share on other sites

Σε κανονισμούς δεν υπάρχει αναφορά απ' ό,τι θυμάμαι.

Κάθε περίπτωση και διαφορετική.

Σε 11μ που είχα μια φορά και το έδαφος δεν ήταν βράχος έγινε σε δύο τμήματα. Το γειτονικό κτήριο είχε δύο κολώνες στα άκρα και ένα τοίχωμα στη μέση της πλευράς στο όριο του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το "ανά τμήματα".

Σε τέτοιες περιπτώσεις, ντουλάπια κάτω από τα γειτονικά θεμέλια, συνήθως κάτω από τους στύλους.

Link to comment
Share on other sites

Η απαγόρευση διακοπής σκυροδέτησης κατά μήκος αναφέρεται πουθενά;

 

Τα ντουλάπια πώς γίνονται;

Πάλι τμηματικά φαντάζομαι κατά μήκος. Καθ' ύψος όμως;

Σκέτο σκυρόδεμα χωρίς οπλισμό;

Η σκυροδέτηση γίνεται συμβατικά από "παράθυρο" στον ξυλότυπο ή υπό πίεση;

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις, ντουλάπια κάτω από τα γειτονικά θεμέλια, συνήθως κάτω από τους στύλους.

 

τι ακριβως ειναι τα ντουλαπια?

Link to comment
Share on other sites

Αντικατάσταση του εδάφους κάτω από τα πέδιλα τα οποία βρίσκονται στο όριο του οικοπέδου με σκυρόδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, το ιδιο θεμα αντιμετωπισα παλιοτερα και εγω (θεμελιωση 5-οροφης οικοδομης με υπογειο σε επαφη στο οριο με διοροφη οικοδομη χωρις υπογειο).

Συμφωνα με την εμπειρια μου σου προτεινω τα παρακατω:

1. Ελεγχος εδαφους με γεωτεχνικη μελετη (εαν το κτιριο ειναι μεγαλο) ή μακροσκοπικα οσο αφορα κυριως την συνεκτικοτητα του.

2. Ερευνα του φεροντος οργανισμου του γειτονικου κτιριου (φερουσα τοιχοπιια , οπλισμενο σκυροδεμα, μικτη κ.τ.λ)

3 Σε περιπτωση χαλαρου εδαφους

3α. Τμηματικη εκσκαφη (ντουλαπια)

3β. Αντιστηριξη με τοιχωματα οπλισμενου σκυροδεματος- βημα προς βημα-θεμελιωμενα σε μεμονωμενα πεδιλα

3γ. Εκσκαφη της υπολοιπης θεμελιωσης

3δ. Μερικη κοιτοστρωση επι του οριου ή ενισχυμενη πεδιλοδοκος ή αντικατασταση των συνδετηριων δοκων με πλακα οπλισμενου σκυροδεματος συμφωνα με εακ 2000

4. Μ΄αυτο τον τροπο εγκιβωτιζεις την αντιστηριξη μεσα στον φεροντα οργανισμο σου

5. Εαν αναγκασθεις να αλλαξεις τοπικα την θεμελιωση σου κανονικα πρεπει να επιλυσεις ξανα τον φορεα σου γιατι θα γινει αναδιανομη των υπολογισμενων τασεων.

6. Μειονεκτημα: χρονος καθυστερησης

7. Πλεονεκτημα: λειτουργεις υπερ της ασφαλειας- κοιμασαι ησυχος εσυ- ο γειτονας - ο ιδιοκτητης

 

με τους φιλικους μου χαιρετισμους!

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αντικατάσταση του εδάφους κάτω από τα πέδιλα τα οποία βρίσκονται στο όριο του οικοπέδου με σκυρόδεμα.

....? εγώ νόμιζα οτι είναι τα περιμετρικά τοιχεία της οικοδομής σου κατα τμηματα όπου χρειάζεται..πως αντικαθηστας το έδαφος κάτω από μία οικοδομή και μάλιστα με άοπλο μπετόν?βάζεις αντιστήριξη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.