Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θεμελίωση κτηρίου με υπόγειο κολλητά με κτήριο χωρίς υπόγειο


 

Recommended Posts

Καλησπέρα

σκεφτόμουν με όσα διάβασα παραπάνω, σε ανάλογες περιπτώσεις (βάθος εκσκαφής 4,80μ)

δεν θα μπορούσε να γίνει χρήση προσωρινών μέτρων υποστήριξης ( εκτοξευόμενου σκυροδέματος και αγκυρίων)?

 

μην ξεχνάς ότι στην επαρχία,αυτά που περιγράφεις είναι λίγο δύσκολο

να εφαρμοστούν(ποιός κάνει gunite κ.λ.π.).δεν διαφωνώ ότι θα ήταν

καλύτερα.

 

1.έγινε εκσκαφή στη μισή κολώνα και για πλάτος ενός κουβά τσάπας(1.50μ)

2.βάθος όσο το βάθος εκσκαφής.

3.πάχος ντουλαπιού περίπου 30εκ.(20εκ.υποσκαφή + 10εκ.αντ.αρμός)

ώστε να καλουπωθούν οι κολώνες στην πραγματική τους θέση.(έχω ξεχάσει

να αναφέρω ότι τα πέδιλα του γείτονα έιχαν βγεί στο δικό μου.φυσικά δεν

τα έσπασα όπως έκανε σε παρόμοια περίπτωση ένας συνάδελφός μας.)σε συνεννόηση με τον πελάτη μου,δεχεται να χάσει περίπου 20εκ. από τη δική του οικοδομή.

4.όπως σου ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα έκανα περίπου 15 μέρες να τελειώσω.εννοείται ότι τις νύχτες ξυπνούσα και κοίταζα συνέχεια τον καιρό.

τα πέδιλα του διπλανού όντως έμεναν στον αέρα για μερικές ώρες.

 

edit:

Μην διαχωρίζετε διαδοχικές δημοσιεύσεις σας

acnt

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα σχετικά με το νομικό καθεστώς που ισχύει όταν:

 

1. Κάνουμε ντουλάπια , (δηλαδή επεμβαίνουμε στην ξένη ιδιοκτησία).Χρειάζεται συναίνεση του ομόρου ιδιοκτήτη? Αν ναι και δεν συναινεί τι γίνεται ?

 

2. Οταν στοιχεία θεμελίωσης του ομόρου κτιρίου μπαίνουν μέσα στο δικό μας οικόπεδο στο σημείο που εμείς θέλουμε να ανεγείρουμε νέα οικοδομή (και δεν υπάρχει περιθώριο μετατόπισης της νέας) τι ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

1. Νομίζω πως ναι, χρειάζεται συναίνεση. Αν αυτή δεν υπάρχει θα πρέπει να αναζητήσουμε άλλη τεχνική λύση.

2. Σε παρόμοιες περιπτώσεις που μου έτυχαν δεν μπορείς να καθαιρέσεις τα θεμέλια του γείτονα ακόμα και αν αυτά εισέρχονται στο δικό σου οικόπεδο. Μόνο αν κάνεις στατική μελέτη και αποδείξεις ότι με την καθαίρεση δε βλάπτεται η στατικότητα του ομόρου.

Link to comment
Share on other sites

1.έγινε εκσκαφή στη μισή κολώνα και για πλάτος ενός κουβά τσάπας(1.50μ)

 

3.πάχος ντουλαπιού περίπου 30εκ.(20εκ.υποσκαφή + 10εκ.αντ.αρμός)

ώστε να καλουπωθούν οι κολώνες στην πραγματική τους θέση.

 

1.Εννοείς στο μισό πέδιλο?

2.10 εκατοστά αντ. αρμός πού ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Ναι προφανώς δεν πλακώνουμε να κόβουμε πέδιλα !

 

Yποθέτω οτι στις περιπτώσεις αυτές σχεδόν πάντα θα υπάρχει δικαστική εμπλοκή καθώς

 

α. Ακόμα και αν δεν προκύπτει πρόβλημα με την στατικότητα του υφισταμένου , μου φαίνεται απίθανο να δεχτεί κάποιος να του κόψουν το μισό πέδιλο , 100 μελέτες να του πάνε.

 

β. ο νέος οικοδομών θα ζητήσει αποζημίωση για την ζημιά που υφίσταται λόγω μειωμένης εκμετάλλευσης της ιδιοκτησίας του .

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ avgoust,στην περίπτωση που ανέφερα ,για τον συνάδελφο

που έκοψε χωρίς να το καλοσκεφτεί τα πέδιλα του ομόρου,έτυχε να είμαι

παρών για άλλο λόγο.Σε ερώτησή μου για το αν φοβάται, η απάντησή του

ήταν ΄΄ας πρόσεχε΄΄(ο διπλανός).τι να πείς!!!

ekstatik εννοώ φυσικά στο μισό πέδιλο(εκφραστικό λάθος δικό μου).ο αρμός

σε όλη την πλευρά της γειτνίασης.έτσι το κάνω πάντα για να αποφεύγω τις ΄΄μπουκάλες΄΄.(παρόλο που ο ΕΑΚ προβλέπει τον αρμό από τη στάθμη του

ισογείου και πάνω).ούτως ή άλλως έχω υπερυψωμένο υπόγειο κατά 1,30μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η σκυροδέτηση γίνεται κατακόρυφα και τα ντουλάπια έρχονται σε επαφή με τη παλιά στάθμη θεμελίωσης.Σε αυτήν τη διεπαφή πως γεμίζονται τα καλούπια και ακόμα περισσότερο πώς επιτυγχάνεται η προσέγγιση του δονητή?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 2 years later...

Να επαναφέρω το θέμα...

Υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει καποιος συναδελφος μια λεπτομέρεια, έστω και σχηματική, της κατασκευής ντουλαπιών για να καταλάβουμε και οι πιο άσχετοι πως γίνονται? Θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο, καθώς μόνο διαβάζοντας λεπτομέρειες δε βγαίνει ακριβές συμπερασμα...

Επίσης, σε περίπτωση κατασκευής ντουλαπιών, με τον ελεγκτή πως το διαχειριζόμαστε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.