Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θεμελίωση κτηρίου με υπόγειο κολλητά με κτήριο χωρίς υπόγειο


 

Recommended Posts

"3.3.1. ΑΒΑΘΕΙΣ ΥΠΟΘΕΜΕΛΙΩΣΕΙΣ

Είναι η πιο συνηθισμένη μορφή υποθεμελιώσεων, ενώ δε παρουσιάζουν στατικά ή θεωρητικά προβλήματα καθώς σε μικρό βάθος η ώθηση γαιών είναι μικρή. Περιλαμβάνει την κατασκευή ορυγμάτων κάτω από την υφιστάμενη θεμελίωση και την πλήρωση με σκυρόδεμα (ντουλάπια σκυροδέματος). Η κατασκευή υποθεμελίωσης γίνεται επίσης αναγκαία όταν πρόκειται να γίνει εκσκαφή του εδάφους, σε μικρή απόσταση από τη θεμελίωση, μέχρι στάθμη χαμηλότερη από τη στάθμη της γειτονικής θεμελίωσης."

Link to comment
Share on other sites

1. Tα ντουλάπια δεν έχουν σχέση μόνο με περιπτώσεις με άλλη θεμελίωση πάνω απο τη δική σου. Μπορεί να σκάβεις στο όριό σου, να μην υπάρχει ΦΟ άλλο κτιρίου που να σε επηρεάζει άμμεσα, αλλά λόγω σάρωσης του πρανούς, να τα χρειάζεσαι. Το δικό σου τοιχίο θα το κάνεις, αλλά μέχρι τότε, τί κάνεις; Εκεί ερχονται τα ντουλάπια.

2. Να το γράψω αλλιώς: "αντιστήριξη". Τα ντουλάπια "κρατάνε" μόνο για λίγες μέρες. Μετά αναλαμβάνει το τοιχίο υπογείου το οποίο θα είναι σε επαφή με το ντουλάπι. Ακόμα σκέψου και το πλεονέκτημα που προσφέρει στο καλούπωμα μονόπλευρων στοιχείων...

3. Σε ποιά περίπτωση; Τί εννοείς;

4. Ναι βάζεις λοξές πατοκολόνες (πατοκολόνα είναι αυτό το πλαίσιο που βάζουν για την στήριξη της πλάκας).

 

Ο Χάρης σωστά αναφέρει την εργασία, σύμφωνα με το αρχικό ερώτημα...

Νά πού χρειάζεσαι ντουλάπια...

44qf8ha2dbxrn6cr8rry_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ειχα καταλαβει λαθος τελικα.Θεωρουσα το προσωρινο περιμετρικο τοιχειο υπογειου οτι ηταν το ντουλαπι-τοιχος αντιστηριξης.Κατατοπιστικοτατοι ολοι σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μην σας προβληματιζει οτι ειναι αοπλα. Ακομη και η εξυγιανση εδαφους κατω απο τη θεμελιωση πυλωνων γεφυρων με αοπλο σκυροδεμα γινεται και μαλιστα εκει μιλαμε για 1000m^3

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω σε εξέλιξη μια τέτοια περίπτωση.4οροφη με υπόγειο εγώ,που γειτνιάζει με τριό-

ροφη χωρίς υπόγειο του 1983(στο όριο επαφής 4 στύλοι της διπλανής).η γεωτεχνική με-

λέτη μου έδωσε σεπ=0.12 με εξυγίανση 1,00μ.σήμερα μετά από 15 μέρες τρόμου,λόγω

σποραδικών βροχών,τέλειωσα με τα ντουλάπια.τα έριχνα στύλο-στύλο, με πέδιλο,

σχάρα Φ10/10 και σκυροδέτηση με πρέσσα.

 

΄δεν φτιάχνεις το δικό σου τοιχείο γιατί συνήθως δεν προλαβαίνεις.φαντάσου

στη δική μου περίπτωση(βλ.προηγούμενο μήνυμα) που θέλω να κάνω συνολική εξυγείανση και συμπύκνωση πόσες μέρες θα έμεναν εκτεθειμένα

τα πέδιλα της διπλανής οικοδομής.

 

Mην διαχωρίζετε διαδοχικές δημοσιεύσεις σας.

acnt

Link to comment
Share on other sites

τα έριχνα στύλο-στύλο, με πέδιλο,

σχάρα Φ10/10 και σκυροδέτηση με πρέσσα.

 

Δηλαδή έσκαβες κάτω από το εκάστωτε πέδιλο και έριχνες το ντουλάπι?

Οπότε ερωτώ:

1.τι πάχος είχε το κάθε ντουλάπι κάτω από το εκάστωτε πέδιλο?

2.φαντάζομαι έσκαβες τουλάχιστον κατά πάχος ντουλαπιού + 1 μέτρο (για λόγους ευκολίας σκυροδέτησης)

3.δηλαδή το πέδιλο που είχε σκαφτεί αιωρούνταν?ανατριχιαστικό...

4.αφού έριξες τα ντουλάπια,συνέχισες κανονικά σε μεγαλύτερο βάθος΄την εκσκαφή στο οικόπεδό σου?

5.σε πόσες μέρες τελείωσες με τα ντουλάπια?

Link to comment
Share on other sites

έσκαβα μισή-μισή κολώνα σε όλο το βάθος εκσκαφής μου (4,80μ)

έκανα για 4 ντουλάπια 15 μέρες.το χειρότερο απ΄όλα δεν είναι αυτό.

είναι ο συνεχής τσακωμός με τα μαστόρια,για να φοράνε κράνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

σκεφτόμουν με όσα διάβασα παραπάνω, σε ανάλογες περιπτώσεις (βάθος εκσκαφής 4,80μ)

δεν θα μπορούσε να γίνει χρήση προσωρινών μέτρων υποστήριξης ( εκτοξευόμενου σκυροδέματος και αγκυρίων)?

Link to comment
Share on other sites

έσκαβα μισή-μισή κολώνα σε όλο το βάθος εκσκαφής μου (4,80μ)

έκανα για 4 ντουλάπια 15 μέρες.το χειρότερο απ΄όλα δεν είναι αυτό.

είναι ο συνεχής τσακωμός με τα μαστόρια,για να φοράνε κράνη.

 

Αν μπορείς απάντησε αναλυτικά σε όλες τις ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.