Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορία σχετικά με το ceid patras


everythin

Recommended Posts

Χαίρετω.

 

Πέρασα φέτος στους Μηχανικούς Η/Υ και Πληροφορικής στην Πάτρα. Ομως κάνοντας μια περιήγηση στο παρόν forum έχω αρχίσει και ανησυχώ για την επιλογή μου. Η γενική άποψη που έχω λάβει διαβάζοντας σχετικά posts εδώ μέσα είναι ότι οι απόφοιτοι αυτής της σχολής είναι ο ουραγός των μηχανικών.

 

Δηλαδή,

 

1)τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν είναι ξεκαθαρισμένα κατοχυρωμένα

 

2) οι ηλεκτρολόγοι μας τρώνε λόγο μεγαλύτερου εύρους δικαιωμάτων,

 

3) ανταγωνισμός από αποφοίτους των ΤΕΙ επειδή έχουμε γενικά δικαιώματα και όχι ειδικά όπως όλοι οι άλλοι μηχανικοί

 

4) στην αγορά εργασίας προτιμούν τους ηλεκτρολόγους επειδή έχουν δικαιώματα σαν τα δικά μας συν παραπάνω

 

5) μέχρι και το εξωφρενικό διάβασα ότι δικαιώματα σε θέματα υπολογιστών σαν τα δικά μας έχουν ακόμα και μηχανολόγοι μηχανικοί και οι πολιτικοί μηχανικοί!!!

 

Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα? Υπάρχει κανένας λόγος να σπουδάσω σε αυτήν την σχολή και να μην ξαναδώσω με το 10% για κάποια πιο κατοχυρωμένη σχολή?

 

Την σχολή την επέλεξα γιατί μου αρέσουν πραγματικά οι υπολογιστές από μικρός αλλά είναι δυνατόν να μου βγει η πίστη 5 χρόνια να σπουδάσω μία τόσο δύσκολη σχολή για να μου τρώει την δουλιά ο κάθε πολιτικός μηχανικός ή ο κάθε ένας που έχει βγάλει ένα ΤΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Ο ανταγωνισμός παντού είναι μεγάλος και δύσκολος.Η αγορά έχει κορεστεί σχεδόν σε όλους τους τομείς. Πάντα όμως ξεχωρίζουν οι σωστοί επαγγελματίες και οι σοβαροί άνθρωποι μέσα από τη ποιότητα της δουλειάς τους κατοχυρώνονται στην αγορά εργασίας.

Η επιλογή σου , αφού σου αρέσει είναι άριστη. Μακάρι να σπούδαζε ο καθένας μας αυτό που ήθελε. Καλές σπουδές και προσοχή στα νυχτοπερπατήματα της Πάτρας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.