Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικός Σχεδιασμός - Πίνακας Κουφωμάτων


ataktarch

Recommended Posts

δεν έχω καταλάβει που και πως ανεβάζω κάποιο σχόλιο,οπότε ελπίζω να μην κάνω κάποια γκάφα.

Θα ήθελα να ρωτήσω πως δείχνουμε τα υαλοστάσια στον πίνακα κουφωμάτων.αν έχει κάποιο συγκεκριμένο συμβολισμό.Εφόσον δε βάζουμε Π1,Π2 κτλ.

ετοιμάζω κατασκευαστικές λεπτομέρειες και θα ήθελα κάποιες λεπτομέρεις πάνω στο θέμα.

ευχαριστώ.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έχω δει ή ασχοληθεί με μελέτες εφαρμογής δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο - το πολύ-πολύ να "μπει" κάποιο hatch. Εξάλλου η ύπαρξη υαλοστασίου αναφέρεται στην εκάστοτε περιγραφή (τύπος κτλ) και οι διαστάσεις υπάρχουν στο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια υπάρχει συμβολισμός, το τριγωνάκι που δείχνει το ανοιγόμενο κούφωμα προς τα που ανοίγει κλπ αλλά μη μπλέκεις συμβουλέψου ένα βιβλίο οικοδομικής ή το μάστορα σου να σου πεί πως ακριβώς τα "ονοματίζουνε".

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Στο σχεδιο όταν δειχνουμε το πινακακι του κουφωματος  αναφερομαστε (πχ σε μπαλκονοπορτα) απο πλακα δαπεδου μεχρι το υψος του κουφωματος ...χωρις να υπολογιζουμε το υψος του δαπεδου που θα μπει; Δηλαδη αν δω ενα σχεδιο που λεει: πλατος:υψος:πρεκι/1,50:2,20:0,00...σημαινει οτι η μπαλκονοπορτα μου τελικα θα ειναι: πλατος 1,50: υψος τελικο του κουφωματος 2,10 (γιατι αφαιρω το δαπεδο 0,10μ);

Δηλαδη περιλαμβανει και το γεμισμα του δαπεδου αυτο που δειχνουμε ως υψος στα αρχ.σχεδια;

Link to comment
Share on other sites

Τελική στάθμη δαπέδου για κλίμακα 1:50

Αν θες κάτι διαφορετικό για ειδικούς λόγους φρόντισε να το μνημονεύεις σε σχετικό υπόμνημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στα παρακατω

α) εχω μια πορτα-μπαλκονοπορτα

με πλατος 1,30 και

υψος κουφωματος 2,20 (οπου το μηδεν ειναι το πανω μερος του δαπεδου (μαρμαρο,πλακακι κλπ). σωστα;

β) εχω ενα παραθυρο

με πλατος 1,30

καθαρο υψος παραθυρου1,20

και 1,00 υψος τοιχου κατω απο το παραθυρο απο το πανω μερος του δαπεδου (μαρμαρο,πλακακι κλπ) μεχρι την αρχη του παραθυρου. σωστα;

δ.bmp

Link to comment
Share on other sites

πολλά βάζεις, δεν χρειάζονται ΄τοσα πολλά. Υπάρχουν και οι όψεις και οι τομές σε ένα κτίριο.

 

αν βρώ ευκαιρία να φτιάξω κάτι πρόχειρο να το ανεβάσω και σε μορφή dwg οπότε αν σε βολεύει κάτι το κρατάς.

 

Όλα αυτά όμως δεν είναι αρχιτεκτονικός σχεδιασμός. Είναι σκέτος σχεδιασμός κατόψεων όψεων κλπ... Αφορούν (ενίοτε) την αρχιτεκτονική μελέτη, δεν είναι όμως η αρχιτεκτονική μελέτη.

 

Το γράφω διότι διάβασα τον τίτλο στην αρχή και μπερδεύτηκα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι αναλογα με το υπομνημα.

Οτι γραφεις εκει, οταν εξηγεςι το συμβολισμο σου.

 

Συνηθως το υψος λαμβανεται απο τη σταθμη μπετο, ωστε να μπορει και ο κτιστης να το κατασκευασει.

Εσυ πρεπει να προβλεψεις που θα παει το πρεκι σου, ωστε απο το τελικο δαπεδο να εχεις το επιθυμητο υψος κουφωματος.

Link to comment
Share on other sites

Απο την τελικη σταθμη μπετο θα μετρησει ο χτιστης οποτε απο εκει ξεκιναν τα υψομετρα.

 

post-26182-0-35551200-1460102622_thumb.png

ΔυναμικαΜεταβαλλομενοΚειμενοΠΑΡΑΘΥΡΩΝ.dwg

ΔυναμικαΜεταβαλλομενοΚειμενοΠΟΡΤΕΣ.dwg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα!!! Συνάδελφοι έχω την εξής απορία... Για σχεδιασμό ανοίγματος με ρολό, στο πινακάκι της άδειας αναγράφεται το συνολικό άνοιγμα με το ρολό πχ 2.40 και οχι 2.20 ή 2.20; Αν αυτο κλειστεί με γυψοσανίδα αναγράφουμε το 2.20; Σκέφτομαι στην περίπτωση αντικαταστασης μετά κουφώματος στο ίδιο άνοιγμα και δεν τοποθετηθεί ρολό θα έχουμε ένα άνοιγμα 2.40... 

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.