Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φωτοβολταϊκά και Πέργολα


JTB

Recommended Posts

Εφόσον η πέργολα είναι νόμιμη και με τη λογική σκεπτόμενος, προφανώς και δεν είναι στεγασμένος χώρος...και θα επιτρέπεται... Τώρα για ποιό άλλο λόγο μπορεί να μην επιτρέπεται, δεν ξέρω...

 

Ο μηχανικός δεσμεύεται για το χώρο τοποθέτησης Φ/Β... Τώρα αν δύο ορόφους κάτω εσύ έκλεισες τον εξώστη, δεν τον απασχολεί...

Link to comment
Share on other sites

...

Σχετικά Ερωτήματα:

1. Είναι στεγασμένος χώρος (με προσμέτρηση στο ΣΔ κλπ)?

2. Απαιτείται οικοδομική άδεια, άδεια εργασιών μικρής κλίμακας ή τίποτα?

....

 

 

Δύσκολες ερωτήσεις με ότι θες απαντήσεις. Ο πολεοδομικός κανονισμός γενικά για τις πέργολες είναι ελλιπέστατος έως και ανύπαρκτος....

Link to comment
Share on other sites

Στις πέργολες βάσει του ΓΟΚ επιτρέπεται μόνο η στήριξη φυτών γενικώς δε, "απαγορεύεται ρητώς ότι άλλο εκτός απο αυτό που ρητώς επιτρπεπεται".

 

Μου αρέσει αυτή η κατασκευή διότι νομίζω ότι έχει πολλά πλεονεκτήματα και έθεσα το ερώτημα, μήπως κάποιος γνωρίζει αν υφίσταται ή προβλέπεται στο άμεσο μέλλον κατι που να διευκολύνει τέτοιου τύπου κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

@Didonis Πλην όμως με όλες αυτές τις ανάγκες για αειφόρο ανάπτυξη κλπ κατι πρέπει να γίνει. Υπάρχει κάτι στα σκαριά?

 

(σημείωση: πάτησα το link site, είδα αρκετά πράγματα και νομίζω ότι θα σε ενδιαφέρει αρκετά το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις την δουλειά, δεν βγάζεις καμία άδεια (κάτι σαν να έβαζες τεντόπανα), δεν υπογράφεις τίποτα ως μηχανικός και ξεμπερδεύεις.

Σε ένα 4ωρο το πολύ έχει γίνει η τοποθέτηση της όλης κατασκευής.

 

Αν υπάρξει αναγκαιότητα για οικοδομική άδεια βγάζεις μικρής κλίμακας στην οποία όμως επιτρέπεται να δείξεις την πέργολα και κινούμενο πανί

Οτιδήποτε άλλο πάει σε άλλους ατραπούς

 

Αν υπάρχει ανάγκη μεγάλη για άδεια, λόγο χρήσεων υγειονομικού ενδιαφέροντος ή άλλα τότε είναι ανά περίπτωση οι πιθανές λύσεις.

Όπως σου είπα και όπως μόνος σου διαπίστωσες η πολεοδομική διάταξη είναι επιεικώς ανύπαρκτη με αποτέλεσμα χιλιάδες μαγαζιά ισογείου να έχουν γεμίσει με «πέργολες» οι οποίες φυσικά κάθε άλλο παρά «πέργολες» είναι πια….

Μέχρι κεραμίδια έχουν πολλές και σταθερά κλεισμένες πλευρές με υαλοπίνακες

 

 

edit

Υ.Γ.

Και βέβαια με ενδιαφέρει έχω ιδιαίτερους λόγους. Σε σχέση με τα σκαριά έχω να σου πω ότι ακόμα έχει μεγάλο δρόμο το πολεοδομικό…

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απόκριση και συμφωνώ για την κατάσταση που γενικώς επικρατεί.

Στην περίπτωση όμως τοποθέτησης φ/β απαιτείται η επώνυμη παρουσία του μηχανικού (υπεύθυνες δηλώσεις στη ΔΕΗ) και γι' αυτό το έθεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο σ ότι αφορά τα Φ/Β. έχω την αίσθηση θα το δείξει το επόμενο διάστημα που θα το αναζητήσουμε πιο έντονα ότι η «πατέντα» που θα ανακαλύψουμε θα είναι να βγαίνει η άδεια ως στήριξη του φωτοβολταικού, με ότι προβλέπεται για αυτό και ακόμα δεν το κατέχω, και επικουρικά θα το κάνουν πέργολα χρήσης για δωμάτια ή ακόμα για καταστήματα…

 

Θα δείξει

 

Περίμενε να τελειώσει το μάζεμα χρημάτων από τον Ν.3483/10 και θα βγει κάτι και για τα χιλιάδες "πέργολα μαγαζιά" σε όλη την Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τον χρήσιμο σύνδεσμο

προβλέπω να βγουν πολλές διευκρινιστικές εγκύκλιοι όταν αρχίσει πιο μαζική εφαρμογή.

 

Σε αρκετά σημεία (σε ότι αφορά τα δομικά που γνωρίζω καλύτερα) υπάρχουν πολλαπλές ερμηνείες

Link to comment
Share on other sites

@Chris_gr Ευχαριστώ. Κατόπιν (πρόχειρης ομολογώ) ανάγνωσης της απόφασης της ΔΟΚΚ, νομίζω ότι δεν φωτογραφίζει σαφώς την περίπτωση. Αλλά ίσως χρειάζεται προσεκτικότερη ανάγνωση..

 

Ως προς τα πλεονεκτήματα που ανέφερα παραπάνω, αναφέρω ενδεικτικά που προσωπικά διακρίνω:

 

1. διατήρηση χρηστικότητας της ταράτσας,

2. μείωση πιθανότητας υγρασίας (μικρότερο πλήθος διατρήσεων στην πλάκα),

3. ασφελέστερη διευθέτιση καλωδίων

4. προστασία των πάνελς,

5. μείωση σκίασης απο παρακείμενο δώμα (απόληξη κλιμακοστασίου),

6. αισθητικό αποτέλεσμα (ελπίζω ότι πολλοί θα συμφωνήσουν..)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.